26 Aralık 2018, 13:36 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Şereflikoçhisar ve Peçenekler

Şereflikoçhisar ve Peçenekler

Şereflikoçhisar ve Peçenekler...


Oğuz Türklerinin bir boyu olan Peçenekler, Türkistan’ı terk ederek 850 yılından sonra topluluklar halinde Karadeniz’in kuzeyine, Balkanlara ve Doğu Avrupa’ya yerleşmişlerdir. Buradan da çeşitli sebeplerle XI. yüzyılın başlarından itibaren Anadolu’ya gelmişler ve yerleşmişlerdir.


Bizans Devleti, Peçenekleri ordusuna almış, onları çeşitli cephelerde savaştırmıştır. Bu doğrultuda 11. Yüzyılın başlarından itibaren Anadolu’ya yönelmiş Selçuklu akınlarını durdurabilmek için kullanışlardır.

Bizans Devleti’nin Anadolu’daki Selçuklu akınlarını durdurabilmek için başvurduğu yollardan birisi de Balkanlara yerleşen Peçenek Türklerini Anadolu içlerine getirip yerleştirmek olmuştur.

Selçukluları Malazgirt Savaşı’nda karşılayan Bizans ordusu içinde Kuman / Kıpçak ve Peçenek askerlerinin önemli bir yer tuttuğu bütün tarih kitaplarında açıkça belirtilmiştir. Bu durum o devirde Anadolu’nun büyük bir bölümünde Türklerin oturduğu sonucunu ortaya çıkarmaktadır. Selçuklular Anadolu’yu fethedince aynı kandan aynı soydan gelen ve aynı dili konuşan iki grup kaynaşmıştır.

Öyle anlaşılmaktadır ki Selçuklu öncesinde Anadolu’da yaşayan Türk boyarından birisi de Peçeneklerdir. Peçenekler ile ilgili pek çok kaynak ve araştırma bunu göstermektedir.  Türkiye’nin pek çok yerinde Peçeneklerle ilgili yer ve aşiret isimleri bulunmaktadır. Yukarıda da bahsedildiği gibi bu isimlerin, dolayısıyla nüfusun yoğunlaştığı bölgeler; Maraş ve Halep civarı, Ankara çevresi, Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi’dir.

Ankara’nın Peçenek ile olan ilişkisi elbette ki bu kadar değildir. Şereflikoçhisar ilçesinde sınırları içerisinde Şereflikoçhisar’ın 40 km güneydoğusundan doğan, Camişli Göl denilen yerden yan yana birkaç yerden doğan pınarlardan kaynağını alan, Peçenek Boğazı’nı aşarak Koçhisar ovasına; ova üzerindeki menderesli yatağını takip ederek batıya doğru akan, sonunda Tuz Gölü’ne dökülen 60 km’ik uzunluğa sahip bir Peçenek Deresi bulunmaktadır. Koçhisar ovasının sulanabilmesi ve Şereflikoçhisar’ın su ihtiyacının karşılanabilmesi amacıyla Fadıllı köyü yakınında 2011 yılında bir baraj inşa edilmiştir. Bu baraja de Peçenek Barajı adı verilmiştir.

Peçenek deresi, Kuzeybatıya doğru düz bir yatak içinde aktıktan sonra Şereflikoçhisar yakınında Tuz Gölü’ne dökülür. Kaynağından göle kadar yaklaşık 60 km uzunluğu bulunmaktadır.  

Şereflikoçhisar ile Kırşehir arasında “Beçenek içi” adı verilen bir yayla vardır. Bu yaylada 12 köy bulunur. Halkı Peçenek’tir. Ankara’da da bu adla bir köy vardır.

Şereflikoçhisar’a bağlı Aliuşağı’nın eski adı kaynaklarda Uşak-ı Aliyye-i Peçenek olarak geçmektedir. Bu köyün de 11. yüzyılda Bizans İmparatorluğu tarafından getirilen Peçenekler olduğu iddia edilmektedir. İç Anadolu’da Tuz Gölü’nün doğusuna ve Aliuşağı’na yerleştirilen Peçenekler, daha sonra Müslümanlığı kabul etmişlerdir. (A.N. Kurat, Peçenek Tarihi - Besim Atalay, Divanü Lügati’t-Türk Tercümesi)     27 Aralık 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1326 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.141 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
alman kurdu