19 Aralık 2018, 13:49 - Anasayfa // Konuk Kalem Haberi yazdır

MEMNU’niyet VARMI ?

MEMNU’niyet VARMI ?

Çok önemlidir, kalkınmışlıktan ve gelişmişlikten...


Çok önemlidir, kalkınmışlıktan ve gelişmişlikten MEMNU’niyetiniz var mı?


Çalışmalarından memnun olunup olunmadığını araştıranlar, öncelikle kendileri yansız cevaplamalıdırlar: EMANETLER EHİL ELDE MİDİR?  

Tarihsel bildiridir: Emaneti ehline veriniz.

İnsanları rahatlatacak geleceğin verilerini, beceremeyenlere emanet etmemeliyiz. Bir insanın üzerine mahsup edilen görevin asılını beceremiyor -renklerde görüyorsa-  o insan toplumsal sıkıntılar doğuruyorsa (verilerinde deneyimlerinde  yeteneğe sahipliği arî ise) yaşantımızı rahatlatacak görevlere getirilmemeli, talip de edilmemelidir. Mesuliyet işini hatır-gönül, sen de gör,  ne var at mı deve mi? vs. gibi algılarla kendine ayna görüntüleri yaşattırmamalıdır.

Bir  gelişmeyi temaşa ederek, tesisatın merkezinde gezinmek, resmi geçit denetimi gibi heyetlerle görmek  şeklinde,  varlığını ve işlevin verilerini kavramış, bilmiş olamazsınız. Ehil olmayanlarla olan kalkınmışlık gelişmesi yapay perdahlarla işlev sürdüremez.  Görev mesulyetinin olgunluğu bilgi donanımlı olanlarda ve teknik çalışma yapanlarda olduğu bilinmelidir,  daima tarafsız denetimli olunmalıdır.

Gelişmeler yeniliklerinin deneyimleriyle, hatasız veri uygulamalarıyla topluma huzur  vermelidir; bir ay veya yıl içinde elemansızlık veya aletsizlikten çer çöpe dönüşmemelidir.

İlçemde 1980’lerden beri yerel gelişmeler bende böyle inançları sabit kıldı: Emanetler ehillere teslim edilmemiş, ehiller seçilmemiş; tüm temsilciler adeta koltuk, makam narsizliğine düşmüş. İdareciler siyaset bilgisinden, yerel idareciliğin toplumsal durumundan, ilçenin kalkınmışlığından arîlermiş 1970’ler yapılan asfaltlamalar uzun müddet öylece kaldı, yenilenmedi, caddeler genişletilmedi, toplumsal merkezler düzenlenilmedi, düşünürler girişimcilik adına projeler üretemediler.

Yine 15-20 yıldır o sokaklar,caddeler aynı kalmakla yapılaşma adına daha da insana yaşamı karartmaktadırlar. Beş, altı katlı yapılarda hâlâ 7-10 metre sokak ve caddeler bulunmakta, MERKEZİ YIĞILMA devam etmektedir. Mimarlarımız  ve imara ruhsat verenlerimiz,   okulda öğretilmemiş, eğitimini yapmamış  olduğu, yapılar arasında  yeşil alan adına bir mahal bırakılmayacağına da adeta şehadet etmektedirler.

Farkındalık yaratacak seçilmiş veya atanmış birim amirleri sosyalleşmeye,  sanayileşmeye, makineleşmeye, teknik üstünlüğe ve tarafsız denetimciliğinde de farkındalıklar yaratmalıdırlar. 20-30 dakikalık oturumlar da olsa meclislerde  SÖZ ERKLİĞİ olmalı. Tezlerin savunulmasında gelişmişliğinin en farkındalıklı tebarüz etkinliğidir bu.

İlçemin imarındaki MERKEZİ kalkınmışlık ve gelişmişlik, artık dışa vurmalıdır: İlçe dışında da çevre yollarıyla, şehirleşmeyle, ulaşım verilerini açmayla ve de eğitimin derece aşamalarını getirmekle tebarüz ettirilmedir.  Önemli olan bir oluşumu çevreye taşımak, ilçe merkezindeki yığılmaları azalttığı gibi diğer esnafa da soluk aldıracaktır: ALIŞ VERİŞ MEKEZLERİNİ ilçe dışında ikamet ettirmek gereğine de inanmak lazımdır.

İnsan bilmediğine ve tanımadığına daima yabancıdır. Her yenilikte  kalkınmışlık ve gelişmişlik insanda, sosyal hayatta, BİR NEFES SIHHATTİR.

Emanet ehillerde kendini tabarüz ettirir.


   20 Aralık 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1265 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Konuk Kalem Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
alman kurdu