19 Aralık 2018, 13:44 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

Ağla Haline

Ağla Haline

'Ekmeğimin peşinde bir garibanım...'


Yaa bu millet ne ara böyle oldu! Herkeste bir kendine acıma, kendini acındırma, deyim yerindeyse  fakir edebiyatı yapma hali! Üstelik bunu alışkanlık haline getirmesi! Duydukça şaşıp kalıyor insan!


Doğru, yalan değil, millet olarak çok zor zamanlardan geçiyoruz. Büyüklerimiz her ne kadar kriz olmadığını iddia edip bize pembe tablolar çizseler de derin bir ekonomik krizin içinde olduğumuzu biz hanımlar gayet iyi biliyoruz. Onlar söylemese mutfağımız söylüyor bize!

Hayat pahalılığı herkesi vurdu!

Hepimiz ev geçindiriyoruz, hemen herkesin evinde okula giden öğrencisi var. Öğrencisinin servisi- yemeği- harçlığı…

Markete gittiğimizde dün aldığımız bir ürünü bugün aynı fiyata bulamıyoruz. Pazarda beğenmediğimiz meşhur olan kuru soğanın bile yanına yaklaşılmıyor artık! Verseler tane ile alasımız var!

Bütün yaz burnumuzdan geldi! Elektrik- doğalgaz keza kömür fiyatları ikiye katlayıp belimizi bükerken, iğneden ipliğe her şeye yağmur gibi zam yağdı!

İflas eden işletmeler- kepenk kapatan esnaflar- konkordato ilan eden holdingler var! İşsizler ordusuna her gün yeni işsizler katılıyor!

Yani vatandaş her geçen gün ağırlaşan yaşam koşullarının altında ezim ezim eziliyor!

Bunlar benim kendi çapımda yaptığım tespitlerim. Birde ekonomistler tespitte bulunmuş;

”*Geçtiğimiz aylarda yaşanan döviz kurlarındaki dengesizlik ekonomimizi oldukça zayıflattı.

*Reel sektör tıkanmış durumda.

*Dış borç ve döviz açığımızı çeviremiyoruz. Cari açığı sıcak para ile finanse ederdik artık onu da yapamıyoruz.

*Elde olan bir inşaat sektörüydü oda yavaşlamış görünüyor.Yıllardan beri büyük kaynak aktarılan inşaat sektörü bitmiş halde bekliyor.

*Enflasyon-faiz-döviz kuru sarmalı birbirini besler hale gelmiş ve artık ekonomiyi kemirmeye başlamış durumda.

*Sıcak para ile uyuşturulmuş ekonomimiz durma noktasına geldi ve yangın var diye bağırıyor.” demişler!

Lakin bu fakir edebiyatı nedir?

Vatandaşın biri; anası var- babası var- ne öksüz- ne dul- ne yetim! İşi- gücü- evi- arabası her şeyi var oğlu var! Ama o kendine pek üzülür! Öte git desen ağlar!  ‘Ben mazlumum’ der. 'Ekmeğimin peşinde bir garibanım'(!)

Vatandaşın biri; sıfır daire almış- eşinin işleri gayet iyi, tutulan da birisi, Allah daha çok versin! Görüldüğü kadarıyla kendisinin, çocuklarının giyimi- kuşamı konforu yerinde… Ama o derneklerin ve kurumların kapısında yardım alma peşinde, ne koparırsam kâr hesabı!

Vatandaşın biri; yaşlı değil- hasta değil- engelli değil! Maşallahı var çalışabilecek vaziyette koskocaman bir adam! Fakat o çalışmayı tercih etmiyor sanırım ki hep boş boş otururken görülüyor!

Almış kömür yardımını!  Olsun alsın ama helal olsun diyemiyoruz zira o kendisine uygun görülüp verilmiş yardım kömürünü satmakla meşgul!

Vatandaşın biri; karı-koca gül gibi işleri var!  Yedikleri önlerinde- yemedikleri arkalarında ama sorsanız asla yetmiyor- yetişmiyor. . Maaşları olduğu gibi gidiyor!

Vatandaşın biri; kurumda çalışıyor. Tabiri caizse devlet kapısında, yani şimdi bu zamanda kimsenin arayıp da bulamayacağı ancak rüyasında göreceği devlet kapısı! Onun da işi çok zor vesselam akşama kadar elli kişiyle uğraşıp onlara dert anlatıyor(!)

Bu virüs gibi bir şey galiba, bulaşıcı mıdır nedir? Çocuklara da bulaşmış!

Herkesin bilmem ne marka telefonu var- benim yok- yazık bana- acınılası haldeyim ben- acıyorum kendime(!)

Aç mısınız- açıkta mısınız?

Dışarıda sıcak- soğuk demeden ekmek parası için çalışan emekçiler- evi olmayan her ay bi dünya kira veren kiracılar- daha çok ihtiyacı olanlar alsın diye yardım kömürünü kabul etmeyen, akşamdan akşama tasarrufla sobasını yakan vatandaşlar- suratsız patronlarının hakaretlerini işsiz kalırım korkusuyla sineye çekenler- sabahın ayazında üç kuruş kazanmak için meydanda dikilen işsizler- annesinin battaniyeden diktiği çantayla okula giden İSMAİL bile sizin kadar ağlamıyor!  

    20 Aralık 2018

Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1501 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Kaan
Ablacım bu devenin kafasını kuma kuma gömmesi hükümetin yaptığı çaresizlik maalesef
Sıla
Yani öyle güzel sıralamışsınız ki,okudukça parmaklarım bükülüp,tırnaklarım içine girdi.Evet bende dua ediyorumki;Allah o normal olupta kendi kendine acindiranlari söylediklerini dilekleri olarak alıp iki misli kötü etsin.Gerçek gariban zaten durupta benim şuna ihtiyacım var,banada bu yardımı yapın demez.Onlarada Allah iki misli iyilikler versin İNŞALLAH.Diyeceğim şudur,Allah gönlü zenginlerden,gözü toklardan eylesin.Birde bende ailesini küçük yaşta kaybedenlerdenim.Ama bugüne kadar hiçbir zaman öksüzüm,yetimim demedim,diyemedim.Dilim varmadı.Okulda ilk günlerde tanışma kısmını sevmediğimden(annem,babam öldü yada ne işte çalışıyor ailen kısmını)ilk hafta okula gitmeyi bile istemezdim.Bunu diyen varsa zaten acıtasyon dersini iyi almıştır.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
alman kurdu