19 Aralık 2018, 13:38 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

4-0 Yenmek Ya Da Yenilmek

4-0 Yenmek Ya Da Yenilmek

Ülkemizde de son dönemde ilgi gören 4.0 kavramı...


Ülkemizde de son dönemde ilgi gören 4.0 kavramı dijitalleşme döneminin yeni bir simgesi olarak sunuluyor. Çin’deki ucuz işgücünü ancak üretimde iddialı olan bir ülke ortadan kaldırabilirdi. Bunun için en uygun ülkelerden biri Almanya idi o yüzden Almanya Endüstri 4.0 adı altında 2011 yılından itibaren yeni dönemin tanıtımını yapmaya başladı. Bu Yeni dönemde dijitalleşmeyi ve robotlaşmayı ön plana koyarak Çin’in ucuz işgücünü bertaraf etmeye hedefliyor.


Bu dijitalleşme dönemine Her ülke kendi adıyla çağırmaya başladı Japonya buna ‘’Toplum 5.0’’ derken Güney Koreliler lise ‘’Akıllı Sanayi’’ demeyi uygun gördü. Ülkemiz ise Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yayınlanmış olduğu yol haritasına göre ‘’Dijital Türkiye’’ adını vermiştir.

Adı ne olursa olsun ortak bir sıkıntı var. Hiçbir ülkede yeterli sayıda bu dijital dönem için nitelikli işgücü bulunamıyor. Önümüzdeki yıllarda 75 milyon kişinin işini yapamayacağı öngörülüyor. Şoförlük, inşaat işçiliği gibi beden gücüyle yapılan tüm işler tarih olacak. Bunun yerine inşaat işçiliği gibi ağır bir iş ise otonom robotlar, şoförlük gibi işler ise yapay zekâ ile yerine getirilecek. Ancak bu yapay zekâları meydanı getirebilmek robotları kontrol edebilmek için de insanlara ihtiyacımız var. Bu noktada 135 milyon kişi için yeni iş imkânları açığa çıkacak. Herkesin sandığı gibi dijital dönem işsizliğe sebep vermeyecek daha nitelikli işlerin kapısını açacak

Ancak bu 135 milyon yeni kişi için gençleri ve çocukları eğitmek yeterli gelmeyebilir. Bu yüzden orta yaşlıları da yeniden eğitmemiz tabiri caiz ise elden geçirmemiz gerekiyor.

Buraya kadar güzel de dünya eğitim sistemi ve müfredatı yeterli değil. Makineler eşliğinde ekip çalışması esas, bilginin ve insan duyguların ön planda olduğu bir sistem gerekli. Onun için öğrencinin bilgi karşısında edilgin bir konumdan çıkarılıp etkin bir konuma geçmesi ancak söz konusu bilginin edinim sürecini yaşamasıyla olanaklı hale gelir. Yani bilgiyi öğretmek yerine bilgiye ulaşabilmeyi ve kullanabilmeyi kolay hale getirmemiz gerekiyor. Bugün biz farkında olmasak da ‘’YouTube’’ bunu bizim yerimize yapıyor. Çocuklarımız bu uygulama vasıtasıyla her şeyi kökünden öğrenebiliyor. Ancak bunu daha disiplinli bir şekle sokmamız gerekiyor.

Dünyadaki gelişmeler bize şunu gösteriyor; dijital dönüşümü gerçekleştirecek ülkeler geleceğin süper güçleri olacaklar. Onun için bilişsel sosyal ve duygusal becerilerde denge kurmuş bütüncül insan yetiştirmek eğitimin temel hedefi olmalıdır.

Not 1: Avcı Toplayıcı (1.0), Tarım (2.0), Endüstri (3.0),  Dijital Bilgi(4.0), Süper Akıllı Toplum(5.0) anlamına geliyor.

Not 2: Bu makale ‘’Öğretmen Dünyası Dergisi Kasım 2018 Sayısındaki Özel Dosya: Endüstri 4.0  ve Eğitim’’ bölümünden faydalanılarak üretilmiştir.


  20 Aralık 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1319 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
alman kurdu