12 Aralık 2018, 14:41 - Anasayfa // Konuk yazar Haberi yazdır

Şereflikoçhisar'da Kadın

Şereflikoçhisar'da Kadın

Şereflikoçhisar'da Kadın...5 ARALIK TÜRK KADINANA SEÇME ve SEÇİLME HAKKININ TANINMASI ŞEREFLİKOÇHİSAR’DA KADIN

Nezahat GÖÇMEN

Çok değerli hemşerilerim,
Alışmıştık yaz mevsiminde günde on dört bin, kış mevsiminde yaklaşık beş bin araç geçmesine.  Yolumuz kalabalıktı. Bizi yalnızlıktan kurtarıyordu. Başka ne gibi getirisi oldu?  Büyümemiz yol geçmesine bağlı olsaydı küçülmezdi beyaz şirin ilçemiz. Sormak, sorgulamak lazım.

E-90 yol geçmeyen, sosyal- kültürel- turizm- ekonomik anlamda gelişmiş olan birkaç ilçe örneği vermek istedim.

Bursa, Nilüfer Belediyesinin beş yıldızlı belediye olduğunu biliyor muydunuz?
“Gülümseyin, Nilüfer’desiniz”  ilke sözüyle sağlam adımlarla ilerleyen bir ilçe. Her türlü aktivite, kampanya, festival, vb. bir belediyenin yapması gerekenden fazlasını yapan belediye. Gülümsememek elde değil cidden. Her caddede atık pil kutuları mevcut. Her apartmanın girişinde geri dönüşüm kutuları ve atık yağ toplayan servisleri var.  Bu kutuları koyup öylece bırakmamışlar, haftada 2 kez bu atıkları toplayıp, dönüşüm merkezlerine taşıyorlar.  Nilüfer ‘in her yerinde en fazla 10 dakika mesafenizde bir park mevcuttur. Yeni Cami yapıldığı için kullanılmayan 140 yıllık camiyi nilüfer belediyesi restore ettirmiş. Osmanlı döneminde inşa edilen bu cami, çocuk kütüphanesi olarak hizmet veriyor.

Tarsus Belediyesinin beş yıldızlı belediye olduğunu biliyor muydunuz? Şehir genişliyor. Nüfus oranı gelişmişlikle doğru orantılıdır.  Kayıtlarda 1980 yılında ilçemizin nüfusu 79.330. İlçemizde ARGE birimi ile birlikte sorulara yanıtlar vermeliyiz.

Bursa, Cumalıkızık’ta turist otobüsleri tıklım tıklım. Jandarma destek oluyor. Turizm de inanılmaz potansiyele sahip. Sizce bu gelişmişliklerin E 90 yolu ile ilgisi mi var?

Beypazarı ilçesinden E 90 mı geçiyor? Sosyal kültürel ve ekonomik anlamda ilçe kalkınmış durumda.  Bu yıl, Uluslararası festivale imza attılar. Dayanışmanın en güzel örneğini görüyoruz.

Çubuk Turşusuyla dünya markası olmuş.
Tarihi ipek yolu üzerinde bulunan Nallıhan, çam ve ardıç kokan kirlenmemiş doğal çevresi ve kültürüyle bizleri beklerken, ipek iğne oyalarıyla da bilinir.  Nallıhan Kalkınma Vakfının desteği ile kurulan “Eymir Köyü pekmez üretim tesisleri “  görmeye değer. Şereflikoçhisar Kadın Girişimciler Derneği olarak destek aldığımızda yapmak istediğimiz bir tesis.

Kızılcahamam maden suları, kaplıcası ve doğal bitki örtüsü ile ünlüdür. Kızılcahamam katmerleri büyük marketlerin raflarında.

Polatlı, Türkiye’nin en büyük tahıl üretim merkezi olarak bilinir. “Polatlı’ya yolunuz düşerse: Gordion’u görünüz, Ramazan Usta’da şiş yiyiniz, gül kuru yemişten iğde ve çekirdek alınız, edebiyat öğretmeni İsmet Gözpınarın elini öpünüz.”  Gibi tanıtımları mevcuttur.

Haymana ilçesinin kaplıca suyu, dünyanın mineral bakımından en zengin ve en kaliteli suyu olarak tescillenmiş.

Dönüp dolaştım geldim ilçeme,

Şereflikoçhisar Belediyemize yaptıkları çalışmalar için teşekkür ediyoruz.  Ancak,  Gezimanya için Şereflikoçhisar tanıtım yazımı hazırlarken Kültür ve Sosyal İşleri Müdürlüğünün olmadığını gördüm.  Arşivimiz yok.  Belediyemizde rehberimiz yok.

Keşkeler insanı kurban yapar.  Yolumuz gitti diye üzülmek anlamsızdır.

Yarım asırdır Ankara’dan Şereflikoçhisar’a giderken Şeker Köyü’nü görüyorum. Köyün nüfusu aynıdır. Fiziki görüntüsü aynıdır. E90 bağlantısı ile gelişmişlik düzeyi ölçülseydi Şeker Köyü uzay üssü olurdu.

Aksaray’a bağlansak mı bağlanmasak mı tartışmaları hala sürüp gidiyor.

Avrupa’da köylerin,  içinden geçen anayollara,  köye gürültü gitmemesi için ses iletmeyen paneller konulmaktadır.

Anadolu’nun ortasında Ankara’nın ilçesi. Başkentli olmak ve doğanın bize armağanı güzel ilçemizi kalkındırmak, çağdaş dünyada hak ettiği yeri alması için neler yapmalıyız?

Elimizde müthiş bir cevher var.  Beyaz göl ve mineral bakımından en zengin toprağa sahip, güneşin torpil yaptığı yerdeyiz. Hangi ürünümüz var markalaşmış? Sormak lazım.

Beyaz Göl’ün ilçemizde olması bizim için büyük değer.  Farkındalığımızı ortaya koyduk mu? Varsın yol geçmesin.  Yolumuz kapatılmadı. Korkmayın. İlçemiz hak ettiği yere gelecek. Daha çok çalışacağız.  Gelişmek için adım değil koşarcasına hareket edecek potansiyele sahip insanlarımız var. Tuz Gölü sağlık turizmi, Uluslararası Kristal fest,  Tuzgölü Maratonu,  Fotoğrafçılık etkinlikleri vb… yapmak için çok uygun. Ekonomik, kültürel anlamda zenginleştirmek için çaba göstereceğiz.

Tahinli Pidemiz hala raflarda yerini alamadı. Üretilen organik ve natürel ürünlerimiz hangi pazarda var? Yoğurtlu kavunlu dondurmamız ve birçok ürünümüz marka olmalı.  Biz Şereflikoçhisar Markası ile raflara ve mutfaklara gitmeliyiz.

Korkmayın yol bizim, yolumuz kapanmadı. Orada bir ilçe var uzakta.

Vizyon sahibi ve ufku geniş yöneticiler ile birlikte bir adım, bin adım öne gitmeli ilçemiz.

Yol değişir, yolcular değişir.  Biz de Şereflikoçhisarlılar olarak diyoruz ki: Birlik, beraberlik içinde yolcu yolunda gerek… Güzel ilçem hepimize emanet…  Kadınlarımızın her alanda dahil olabileceği; Eğitim, kültür, sanat, spor ve ekonomiye tam destek vermek için hummalı çaba içinde olan tüm adaylara başarılar diliyorum. İnsana hizmet etmek kutsaldır. Doğduğumuz yerde değil doyduğumuz yerde olsak da gönlümüz tuz diyarındadır.                                                     

(SON)


   13 Aralık 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3557 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Konuk yazar Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri