12 Aralık 2018, 14:36 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

AYDINLAR SUSKUN

AYDINLAR SUSKUN

Bu yazı rahmetli babam Mehmet YÜCEL'in 2002 yılında çıkardığı aylık yöre dergisi Çıhla'da...


Bu yazı rahmetli babam Mehmet YÜCEL’in 2002 yılında çıkardığı aylık yöre dergisi Çıhla’da yayınlanan ‘AYDINLAR’ başlıklı yazısı. 13 Aralık 2014’de kaybettiğimiz babamın bugün ölüm yıldönümü. Bu sebepten dolayı köşemde, onun kaleme aldığı bir yazı çıksın istedim.


Ömrünü her daim ülke ve ilçe sorunlarını tespit etmek ve çözüm üretmek ile geçiren babam, bunları çıkardığı dergi ve kitaplarında hemşerileriyle paylaştı. Geride bıraktığı bu eserleri de en güzel miras oldu bize…

Canım babam, hiç tükenmeyen bir özlemle anıyorum seni, Ruhun şad mekanın cennet olsun…

“Bizim gibi geri kalmış, bir başka tanımla geri bıraktırılmış, okur-yazar oranı düşük, olanların da cahil denilebileceği ülkelerde, aydınlara çok iş düşer. Aydın, toplumun lokomotifidir, bir başka deyişle aydın; toplumun sosyal, ekonomik, kültürel, politik yapısına damgasını vuran, yön veren kişidir.

Aydınının suskunluğu, ülkeyi yönetenlerinde yanlışlıklar yapmasına zemin hazırlar. Eğer aydınlar, gerekli uyarıyı ve yönlendirmeyi yapmazlarsa, yapılan yanlışlıkların ve sorumsuzlukların da ortağı sayılırlar.

Ekonominin dayattığı açmaz, kitleleri bunalıma düşürdü. Yoksullar her geçen gün daha da yoksullaşırken, bir avuç mutlu azınlık, varlıklarına varlık ekliyorlar! Toplum katmanları arasındaki gelir dağılımı gün geçtikçe açılmakta, gelir çarkı birilerinin lehine acımasız şekilde dönmekte!

Çaresizlik, kültürsüzlük, örgütsüzlükten ve ne yapacağını bilmeme, toplumu depolitize edip şükürcülüğe iterken, öncü olması gereken aydınlarımız toplumun da gerisine düşmüş gününü kurtarma peşinde!

Şehrin varoşlarında, üniversite yerleşkelerinde, geçici vakıfların yurtlarına terk edilmiş gençler, çaresizliği ve yanlışlığı oynuyorlar!

Önceleri köyde kentte öncülük eden öğretmenler, gününü kurtarmak için atlet-şort satıp veya defter tutma, hesap yapma gibi  işlere yönlenirken yanlışlığın içine düştüler. Dün öncü konumunda olanlar, demokratik taleplerde bulunanlara karşı tavır alma gibi bir yola başvuruyorlar!

Yine, dünyada topluma öncülük yapan yazarlarımızın bir bölümü, kalemlerindeki becerilerini, efendilerinin çıkarına sunarak, halklarına ihanet içerisine düştü! Bir yerlere göbek bağı ile bağlanmış medya, sahiplerinin çıkarları doğrultusunda beyin yıkıyor!

Aydınlar, suskunluğu ve nemelazımcılığı üzerinden atmalı, kendilerine düşen öncü olma görev ve sorumluluklarını yerine getirmeli. Aydın namusluluğu bunu gerektirir!

Bireyin kurtuluşu; kendisine ve topluma mutluluk vermez!

Halk çaresiz, çiftçisi, işçisi, emeklisi, memuru, işlisi-işsizi çare arıyor. Örgütsüz şekilde feryat ediyor. Buna karşı ülkenin aydınları suskun!

Alman faşizmine suskun papaz şunları söylüyor. “Bize bir şey yapmazlar diye halk bağırırken sesimiz çıkmadı. Sıra bize geldi, sesimizi duyacak halk kalmadı.”

Günü kurtarma peşinde olanlar yarınlarda da günü kurtaramadıklarını görecekler ama zaman geçecek! Ülkenin aydınının gününü kurtarma  diye bir hakkı olamaz! Halkına karşı sorumlulukları vardır.         

(Mehmet YÜCEL)

AYDIN MISIN?
Kilim gibi dokumada mutsuzluğu
Gidip gelen kara kuşlar havada
Saflar tutulmuş top sesleri gerilerden
Tabanında depremi kara güllelerin
Duymuyor musun

Kaldır başını kan uykulardan
Böyle yürek böyle atardamar
Atmaz olsun
Ses ol ışık ol yumruk ol
Karayeller başına indirmeden çatını
Sel suları bastığın toprağı dönüm dönüm
Alıp götürmeden büyük denizlere
Çabuk ol

Tam çağı işe başlamanın doğan günle
Bul içine tükürdüğün kitapları yeniden
Her satırında buram buram alın teri
Her sayfası günlük güneşlik
Utanma suçun tümü senin değil
Yırt otuzunda aldığın diplomayı
Alfabelik çocuk ol

Yollar kesilmiş alanlar sarılmış
Tel örgüler çevirmiş yöreni
Fırıl fırıl alıcı kuşlar tepende
Benden geçti mi demek istiyorsun
Aç iki kolunu iki yanına
Korkuluk ol.                

(Rıfat ILGAZ/ 1968)Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1321 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
alman kurdu