05 Aralık 2018, 15:30 - Anasayfa // ARŞİV Haberi yazdır

DİRENİŞ SONA ERDİ

DİRENİŞ SONA ERDİ

DİRENİŞ SONA ERDİ...

DİRENİŞ SONA ERDİ
Nakliyecilerle Tuz İşletmeleri arasındaki sorun giderildi

Nakliye Esnafı’nın direniş sesine kulak veren Oda Başkanları, gerekli yerlerle yaptıkları olumlu görüşmeleri sonucunda, direnişlerini sonlandırdı.

Hem nakliye ücretlerinin yetersizliğinden hem de fazla tonajdan dolayı isyan edip kontaklarını kapatarak direnişe geçen Nakliye Esnafı, bir haftadan bu yana Koyuncu Tuz A.Ş.’de ve Mutlucan Tuz A.Ş.’de yük taşımaya başladılar.

Oda Başkanlarının, Güven Tır Kooperatifi ile Tuz firmaları arasında bir köprü kurarak, yapılan gerekli görüşmeler sonucunda anlaşmalar olduğu belirtilirken, Nakliye Esnafının sıkıntılarının başlangıcından sonuna kadarki olan süreç hakkında; Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak, Esnaf ve Kefalet Kooperatif Başkanı Mithat Eraslan, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Çetin ve Şoförler Odası Başkanı Celal Yılmaz tarafından yerel basına bilgi verildi.

BİZLERE DESTEK OLUR MUSUNUZ?
Nakliye esnafının her bir Oda Başkanına giderek “bizlere destek olur musunuz?” şeklinde müracaat ettiklerini belirten Levent Koçak; “Toplantılarımızın ana gündem maddelerinden bir tanesi Şereflikoçhisar ilçemizde meydana gelen Ticari olarak yaptığımız atılımların özetini size sunmak istiyoruz.

Bilindiği üzere, Şereflikoçhisar Nakliye sektöründe öncü kuruluş olan Kooperatifimizin aktif bir halde çalışmasıyla alakalı, aynı zamanda Kooperatif Üyelerinin bir kısmının bundan 15 gün önce bir eylem başlatmalarıyla, yani ücretler ve tonaj hususundaki rahatsızlıkları dile getirmek için eylem başlatmışlardır. Onlarla ilgili bizlerde Oda Başkanları olarak İlçemizi ilgilendiren bu hususta kendimizi bu sorunların çözümünde taraf olarak seçtik.

Ticaret Odası olarak Kooperatif bizzat kendi üyemiz, aynı zamanda tuzlalarda faaliyet gösteren tuz işletmeleri de bizim üyelerimiz oldukları için aralarında bir köprü vazifesi görmek üzere kendimiz görev aldık.
Şoförler Odası Başkanı Celal Yılmaz, Esnaf Kefalet Kooperatif Başkanı Mithat Eraslan, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Çetin Beyle biz süreci başından sonuna kadar takip ediyoruz.
Bir çok girişimlerde bulunduk. İlk önce Kooperatif Üyeleri bize gelerek; artık böyle bir eylem yapacağız, biz artık bu gidişata dur demek istiyoruz. Şereflikoçhisar ekonomisi kan kaybetmekte, bizler borçlarımızı ödeyemez hale geldik, evimize ekmeğimizi, rıskımızı getiremez hale geldik. Bu hususta da kararlıyız, bu kararlılığımızda bizlere destek olur musunuz?” diyerek bizlere müracaat ettiler Kooperatif Üyeleri. Biz de onların bu haklı taleplerine karşı olumlu cevap verdik.

Yaptığımız ilk icraatımız, kendileriyle daha önceki yapılan eylemlerde; yol kesme gibi nahoş olayları tasvip etmediğimizi, kabul etmediğimizi, bu hususta bizden destek bekliyorlar ise bizim gözetimimizde, bizim söylediğimiz direktif ve doğrularda hareket etmelerini peşinen istedik. Ve bu çerçeve içerisinde görüşmelerimize başladık” dedi.

YAPILAN GÖRÜŞMELER VE OLUMLU SONUÇLAR
Konuyla ilgili hem Koyuncu Tuz  firması ile hem de Mutlucan Tuz firmasıyla görüştüklerini ve olumlu sonuçlar aldıklarını ifade eden Levent Koçak; “Çalışmalarımızda Kooperatif ayağında yaptığımız işlemlerde üyelerimizi davet ettik, kooperatife üye olmalarını, kooperatife gelmelerini istedik. İlk aşamada bunu değerlendirdik. Çünkü 500 veya 600 tane bir araç filosuyla Kooperatifi aktif hale getireceğiz.
İkinci aşamada da; Şereflikoçhisar’da Tuz Gölü’nde tuz işletmelerinin yetkileriyle, ticari olarak bir görüşme sağladık. Yine Oda Başkanlarımız ile hareket ettik. Bir masa etrafında toplandık.
İlk gittiğimiz yer Koyuncu A.Ş. firmasıydı. Genel müdürü Ömer Beyle görüştük. Teşekkür ediyoruz kendisine de. Görüşmelerimizde, bütün taleplerimizi %90’na yakın kısmına olumlu bir cevap verdi. Kendisi taahhütlerde ve sözlerde bulundu. Bizlerde aynı şekilde onlara taahhüt ve sözlerde bulunduk.

Ve ertesi gün bunları yürürlüğe koyduk, tuz çekimine başladık kooperatif olarak Koyuncu A.Ş.’nin Tuz Taşıma işlemlerini başladık.
 Daha sonra Kayacık Tuz İşletmesinin Yönetim Kurulu Başkanı Birol Mutlu Bey’le görüştük. Bizi çok iyi karşıladı. Bizimle ilgili, projelerimizle ilgili yakinen ilgilendi ve her türlü konuda bize destek verdi. Kendisi de taahhütledi. Tamam, benim ürettiğim tuzu da siz taşıyın, şartlarımızı, ilk etaptaki görüşmelerimizi, birkaç teknik konularda sözleşmelerimize baktı ve bize tamamladı. Akabinde hemen tuzun nakliyesini yapmaya başladık. Gerçekten çok olumlu sonuçlar aldık” şeklinde konuştu.

DÜŞÜNCEMİZ; ŞEREFLİKOÇHİSAR’A GÜNLÜK 750 BİN TL SICAK PARA SAĞLAMAK
Düşünceleri hakkında da bilgi veren Levent Koçak; “Bizim düşüncemiz, 500 araç kapasiteli bir araç filomuzu, çalıştırdığımızda günlük 750 bin TL Şereflikoçhisar’ın ekonomisine katkı sağlayacağız. Bu katkı, sadece nakliye sektörüyle alakalı değil, Şereflikoçhisar’da yaşayan esnaflık yapan tüm halkımıza bu dağılacak. Onun içinde mutluyuz, gururluyuz.
Bu aşamada elde edeceğimiz başarının, ilk etapta maddi bir getirisi olacak. Daha sonraki getirisi ise manevi olacak. Şereflikoçhisar’da birlik ve beraberlik noktasında biraraya gelinmedi, denilmesi. Biz; Koçhisar’da bu işler olmuyor, Koçhisar’da bu işler yürümüyor” imajını da kırmak istiyoruz. Ve %90 oranında da kırdık bunu. Bu süreçte gerekli resmi kurumlarla görüşmeleri sağladık. Nakliyeci arkadaşlarımızı önce onları dinledik, durumlarını anlattılar. Söyledikleri sorunların çözüm noktasında ilgili kurumlarla paylaştık.
Kooperatifimizin birlik ve beraberliği için tonaj uygulamasını ortadan kaldırdık. Çünkü tonaj uygulaması, birlik ve beraberliğe zarar veriyor nakliye sektöründe. O nedenle bizim kırmızı çizgimiz tonajdır dedik. Bu kırmızı çizgiden taviz vermemiz mümkün değil. Bu aşamayı da geçtik.
Bu hususta; Jandarma Komutanımızla, Kaymakamımızla görüşme sağladık, fikir alışverişinde bulunduk.
Kaymakamımız, kendisinin konudan haberdar olduğunu, konuyu takip ettiğini, bize desteklerini sundu.

CUMARTESİ GÜNÜ TOPLANTI YAPILACAK
Geniş katılımlı bir toplantının da yapılacağını belirten Levent Koçak; “Cumartesi günü saat 13.00’da Kooperatif binasında, Kaymakam Sedat Yıldırım’ın, Belediye Başkanı Ferda Polat’ın, (o gün müsait olursu katılacak), Emniyet Müdürü, Jandarma Komutanı, STK temsilcilerinin katılacağı bir toplantı yapılacağını belirterek; “Toplantıda şunu dile getireceğiz; Bazı araçlar. Şereflikoçhisar’da tırcılık yapan arkadaşların büyük bir çoğunluğu göç etti buradan. Araçları evlerine götürdüler. Bizim görüşmelerimizden sonra bu arkadaşlarımız Koçhisar’a gelmek istediler. Bu birlikteliği sağlanması hususunda, bizim de desteğimiz ne olur? Diye geldiklerinde biz dedik ki; toplanın gelin Kooperatifinize üye olun, burada bulunun, sahip çıkalım” diye.

Bizim burada taşımacılıkta Tuz İşletmeleri ayağı var, nakliye ayağı var. Biz bunların hepsine saygı duyuyoruz. Biz Oda Başkanları olarak onların da sorunlarını çözmek için seferber olacağız. Bütün Oda Başkanlarının taraflı olduğu husus Şereflikoçhisar. O yüzden bunu basın aracılığıyla söylüyoruz.
Biz, herkesin ticaretinin önünde ne engel varsa o engellerin aşılmasında tüm Oda Başkanları olarak emirlerindeyiz.Sadece bizim çalışmamız Güven Tırla alakalı değil. Hangi esnafımızın, hangi sektörün sorunu varsa hepimiz onun yanındayız.”dedi.

HEDEFİMİZ ŞEREFLİKOÇHİSAR
Levent Koçak son olarak hedeflerinin Şereflikoçhisar olduğunu belirterek; “İleriki aşamalarda Bu oluşumla ilgili katkılarınız nedir? Bizim size katkılarımız nedir? Fikirleriniz nedir? Gibi konularda görüşme sağlayacağız.
Bu artık topyekün bir kalkınma. Hiçbir tarafın dışlanmadığı, mağdur edilmediği, herkesin ekonomik olarak faaliyetlerinde ortak paydada buluşup menfaat sağladığı bir süreci başlattık. Bu süreci başlattıktan sonra denetimi ve takibi yine bizler tarafından yapılacak.
Burada bizim hedefimiz, Şereflikoçhisar. Günlük Koçhisar’a 750 bin TL sıcak paranın girmesini sağlamak için biz bunu yapıyoruz. Bu para dışarı gidiyor. Dışarıya giden bu paranın önünü kesmek için biz bu oluşumun ivmesini kazandırdık. Bu bizim için bir başlangıç. Bu başlangıcımızı biz diğer sektörlere de yayacağız. Yani Şereflikoçhisar’ın kazancını Şereflikoçhisar’da devam etmesi hususunda biz her türlü adımı atmaya kararlıyız. Attığımız adımlardan da dönüşümümüz olmayacak.”şeklinde konuştu.

2019 yılında da hayvan pazarının oraya servisi ve güvenliği olan, daha temiz ve düzgün çalışır halde Nakliye Esnafının tırlarını park edeceği yere sahip olacağını da belirten Levent Koçak; “Böylece tırlar şehir içine park edilemeyecek.” diyerek müjdeyi de ilçe halkına verdi.

    


   6 Aralık 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3229 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ARŞİV Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri