05 Aralık 2018, 14:37 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

Gossar Sevdası

Gossar Sevdası

İnternetin amacı her ne kadar bilgiye kısa yoldan erişim olsa da malum günümüzde...



İnternetin amacı her ne kadar bilgiye kısa yoldan erişim olsa da  (malum) günümüzde insanlar daha farklı nedenlerden dolayı interneti tercih etmekteler.  Bu nedenlerin en başında (tabi ki) sosyal medya geliyor.

Uzmanlar Sosyal Medya’nın yararlarını araştırmışlar bir liste yapmışlar!

“Sosyal Medya tabakalar arasındaki sınırları kaldırdı. Artık yaşadığı bölgede elektrik kesintisi yaşayan bir birey, ilgili bakana bile tweet atıp sesini duyurabiliyor.

Belki de ömrünüz boyunca karşılaşamayacağınız insanlarla arkadaş olabiliyorsunuz.

Sosyal medya ile insanlar daha özgür. Artık herkes düşündüğünü başkalarından korkmadan dile getirebiliyor. Bu da toplumumuza karşıt görüşlerde olunsa bile birbirinin fikirlerine saygı duymayı aşılıyor.

Sosyal medya iletişimi kolaylaştırdı ve artırdı. Olay artık ilkokul arkadaşlarınızla seneler sonra tekrar görüşmenin çok ötesinde. Ortakları farklı şehirlerde, ülkelerde olan şirketler kurulmaya başladı.

Sosyal medyanın kanıksanmasıyla birlikte toplumsal hareketler daha kolay gerçekleştirilebilir oldu. Artık sosyal sorumluluk ve sosyal medya birbirinden ayrılmaz ikili haline geldi.

On binlerce kişi sadece sosyal medya üzerinden yapılan duyurularla kan bağışında bulunabiliyor. Sosyal medya üzerinden kurulan- örgütlenen sivil toplum kuruluşları doğdu.

Anlık bilgi akışına yeni bir boyut kazandırılmış, her yeni gelişmeden çok daha hızlı haberdar olabilmemiz sağlanmıştır. Artık borsayı yakından takip eden insanlar bile televizyonları değil Twitter’i takip eder oldu!” demişler

Ya zararları; Sosyal medya ve sosyal ağ ortamları, yetişmekte olan gençlerimizi aşırı derecede kullanımda gerçek sosyal ortamlardan uzaklaştırıyor, asosyal insan ilişkileri zayıf, pasif ve mutsuz kişilikler ortaya çıkarabiliyormuş!

***

Sosyal medyanın en bilinenleri  Facebook- Twitter- Instgram...

Bunların içerisinde en rağbet göreni de her halde Facebook. Biz ona  kısaca feys diyoruz.  Sağ olsun Mark Zuckerberg feysi bizim için icat etmiş olmalı zira dünyada feysi en çok kullanan ülke bizmişiz.

Doğrudur! Tabiri caizse eniğimizden cücüğümüze feys hesabı olmayan yok(!)

Çocuklar bi zaman ‘Sana da açalım anne’  dediler pek heves ettiler.  Önce epey direndim ‘Feys benim neyime’ dedim. Ama gazetede yazmaya başladıktan sonra yazdığım denemeleri çocukların hesaplarından paylaşınca,  bizimkiler isyan bayrağını çektiler. ‘Böyle olmuyor senin adına da açalım işte’ dediler. ‘Hadi açın bakalım’ dedim. O gün bu gündür ben de feysteyim.

Facebook, şu yönlerden iyi oluyor: Yıllardır görmediğin ‘Ay ne haldeler şimdi’ diye merak ettiğin arkadaşların olsun- öğretmenlerin olsun- bulup iletişime geçme imkanı elde ediyorsun,

Yine yıllardır görmediğin- görüşemediğin akrabalarınla  feys ortamında karşılaşıp hal hatır edebiliyor hatta hiç karşılaşmadığın hısım-akrabalarınla tanışabiliyorsun,

Unuttuğun doğum günlerini feys sana hatırlatıyor sen de görüp kutlayabiliyorsun,

Yine tanıdığın- tanımadığın hemşerilerinin acısını paylaşabiliyorsun,

Ölenden- kalandan- doğandan- gelenden- gidenden- hastadan haberin oluyor,

Yaşadığın yerde neler olup bitiyor anında haber alabiliyorsun,

İlçenin her hangi bir meselesi için vatandaş ne diyor, ne düşünüyor, fikirlerini öğrenebiliyorsun.

***

İlçemiz ve gölümüzün adına da açılmış pek çok Facebook grup hesabı var! Bu gruplar gayet ciddi,  seviyeli, aynı zamanda eğlenceli gruplar. Bunlardan bazılarının isimleri şöyle;

Şereflikoçhisarlılar- Gossar Sevdası- ŞEDER (Şereflikoçhisarlılar Kültür ve Dayanışma Derneği) 1963- Ankara Şereflikoçhisarlılar Derneği- Sereflikoçhisarlılar Sayfası 06- ŞEREFLİKOÇHİSAR_ARENA- Şereflikoçhisar- ŞEREFLİKOÇHİSAR ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ- Tuzgölü Vatan 06 Şereflikoçhisar- Şereflikoçhisarlilar Buraya...

Bu grupların yanı sıra köylerimizin- mahallelerimizin- gazetelerimizin- okullarımızın- öğretmenlerimizin daha kimlerin kimlerin...

Hepsini de beğendim takibimdeler!

Bu gruplarda paylaşımlar çoğunlukla ilçe hakkında oluyor. İlçenin sorunları söyleniyor, çözüm önerileri sunuluyor. İlçeden canlı yayınlar yapılıyor. Güldüren etiketler-videolar paylaşılıyor. Şarkılar- türküler- nostaljik fotoğraflar…

Bu paylaşımlara özellikle yurt dışında sıla hasreti çeken hemşerilerimizin daha çok rağbet gösterdiklerini görüyorum. Belki de bir nebze de olsun memleket özlemlerini gideriyorlar. Ne diyelim Allah gurbettekilere sabırlar versin!
 
 
     6 Aralık 2018
 



Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2688 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri




İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri