05 Aralık 2018, 14:28 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Yas Uygulamaları

Yas Uygulamaları

Acıyı ve hüznü belli etme, belli bir süre yeni duruma alışma, acıyı azaltma...


Yas Uygulamaları (Başsağlığı Dilemek)

Acıyı ve hüznü belli etme, belli bir süre yeni duruma alışma, acıyı azaltma ve bu durumdan kurtulma amacına yönelik olarak yas uygulaması gerçekleşir. Yas süresi Şereflikoçhisar ve çevresinde kesin bir zamanla sınırlı değildir. Bu süre 3 gün ile birkaç ay sürebilir.  

Yas süresince aile üyeleri gösterişli ve süslü elbiseler giymez, bu süre zarfında süslenilmez, eğlenilmez, eğlenceye gidilmez. Bölgede kadın ve erkekler için bir yas giysi biçimi ve rengi tespit edilememiştir.  

Şereflikoçhisar ve çevresinde ölü evini teselli, “Başsağlığı” deyimiyle ifade edilir. Genellikle 3 veya 7 gün başsağlığı için uygun görülür. Ancak yörede yaklaşık bir aya kadar başsağlığına gidildiği olur. Bu süre içinde ölü çıkan evde ve yakın akraba ve komşularda yaygın olarak TV açılmaz, eğlence olmaz, yakın akrabanın düğünü vs. planlandıysa bunlar ya ertelenir ya da eğlencesiz bir şekilde yapılır.

Bunun yanında “Ölüm de Allah’ın emri, düğün de Allah’ın emri, ikisi de geri kalmaz.” anlayışından hareketle, düğünlerin makul ve eğlence yapılmadan gerçekleştirildiği durumlar da olur. Ölünün çıktığı aileden izin alınır.

Başsağlığında genellikle şu içerikte sözler söylenir:

Aklını başına al, akıllı yan, akıllıca yan. / Allah çoluk çocuğunuza ömür versin. / Allah elden ayağa düşürmesin, iyi baktınız, sizinkilerde size baksın. / Allah gani gani rahmet etsin. / Allah gençlere ömür versin. / Allah geride kalanlara ömür versin. Allah rahmet eylesin. / Allah sizlere ömür versin. / Başınız sağolsun. / Bu dünyada kim kalmış ki. / Bugün sana yarın bana. Cenabı Hak cennette buluştursun. / Emir büyük yerden. / Hüküm Allah’ın. Hüküm Allah’tan. / Mekânı cennet olsun. / Neylersiniz, hepimizin gideceği yer orası. / Ölü dirinin düşmanı, akıllıca yan.

Atasözleri
Ne oldum deme, ne olacağım de. / Yiğidi öldür ama hakkını yeme. / Attan düşen ölmemiş, eşekten düşen ölmüş. / Ölü de komşuyla, diri de komşuyla. / Bir göz ağlarken, diğeri gülmez. / Çıkmadık canda ümit vardır. / Ecel geldi cihane, baş ağrısı bahane. / Ölü gözünden yaş, ölü evinden aş çıkmaz. / Ölüm hak, miras helal. / Yatan ölmez, eceli gelen ölür. / Ölüye varan ağlar, düğüne varanoynar.

Deyimler:
Bu dünyada umduğunu bulamamak. / Bugün dünya, yarın ahiret. / Dünyada mekan, ahirette iman. / Ölmekten değil, ölememekten korkmak. / Eceline susamak. / Kefeni yırtmak. / Gözü açık gitmek. / Hakkın rahmetine kavuşmak. / İmamın kayığına binmek. / Karada ölüm yok. / Muradına erememek. / İki ayağı çukura girmek. / Tahtalı köye gitmek. / Tahtalı köye muhtar olmak. / Üç gün döşek, dördüncü gün toprak.

Not: Eylül ayında  ‘’Ölümün Şereflikoçhisar Halk İnanışındaki Yeri’’ ile başladığım araştırma, inceleme yazılarım bu hafta itibari ile bitmiştir. Saygılarımla…     6 Aralık 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1378 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.110 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
alman kurdu