29 Kasım 2018, 11:18 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

KOYUNCU A.Ş. ile görüşüldü

KOYUNCU A.Ş. ile görüşüldü

Koyuncu A.Ş. Tuz İşletmesi ile nakliyecilerin sorunları görüşüldü...
Koyuncu A.Ş. Tuz İşletmesi ile nakliyecilerin sorunları görüşüldü.

Nakliye Esnafının sıkıntılarını dile getirmek için Koyuncu A.Ş. Tuz İşletmesi, ziyaret edilerek bir toplantı yapıldı.

Toplantıya; Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak, Esnaf Kefalet Kooperatif Başkanı Mithat Eraslan, Şoförler Odası Başkanı Celal Yılmaz ile bazı Nakliye Esnafı katıldı.

Toplantının birinci bölümü basına açık olarak yapıldı ve birtakım açıklamalarda bulunuldu.

KOÇAK; TİCARİ BİR GÖRÜŞME SAĞLAYACAĞIZ
Toplantıda ilk olarak Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak konuştu. Ticari bir görüşme sağlayacaklarını belirten Levent Koçak şunları söyledi;

“İlçemizde bulunan Koyuncu A.Ş Tuz İşletmesinin üretmiş olduğu tuzların nakliyesi hususunda ticari bir görüşme sağlayacağız.
Şereflikoçhisar’ımızda kurulu olan Şereflikoçhisar Güven Tır Kooperatifi’nin yetkilileriyle birlikte bu bir Ticari sözleşme şeklinde inşallah görüşmelerimiz neticesinde bağlarsak, İlçemize faydası olacağı inancıyla bu toplantıyı düzenliyoruz.
Diğer taraftan Kooperatifimizin bilindiği üzere, üye arkadaşlarımızın bazıları, grev tabir ettikleri araçlarıyla bir haftalık bekletme süreci oldu.
Biz Onu, hem Ülke ekonomisine hem ilçe ekonomisine zarar verdiğini düşündüğümüz için Sivil Toplum Kuruluşu olarak burada kendimizi, sorumlu tutarak her iki kurumların karşılıklı birbirleriyle olan Ticari ilişkilerinde aracılık yapmak. Onun için bu toplantıyı düzenledik. Teşekkür ediyorum Ömer Bey’e, bizim davetimizi kabul ettiği için.”

ÇETİNER; KOÇHİSAR ESNAFIYLA BU İŞİ GÖTÜREBİLECEĞİMİZE İNANIYORUM
Daha sonra Koyuncu Kaldırım Tuz İşletmesi Genel Müdürü Ömer Çetiner bir konuşma yaptı.

“Koçhisar esnafıyla, kamyoncusuyla ben bu işi götürebileceğimizi en başından beri yürekten inanıyorum. Bir takım olumsuzluklar yaşanıyor, zaman zaman. Olabilir, insanlık hali. Ama biz bunları konuşarak aşacağımıza inanıyorum” şeklinde söylediği konuşmasında şunları söyledi;

“Ben de Başkanımızın dediği gibi Koyuncu şuanda Türkiye’nin en büyük tuz üreticisi. Aynı zamanda en büyük tuz ihracatçısı. Ülkeye çok ciddi bir ihracat geliri getiriyoruz. 2018 yılını, yaklaşık 9-9,5 milyon dolarlık bir ihracat gelirle kapatacağız. 2019 yılında hedefimiz 13-13,5 milyon dolar. Ki bu hedefte aslında şuanda gerçekleşmiş durumda. Yani yapmış olduğumuz anlaşmalar, sözleşmelerle kayıt altına aldığımız bir hedef. Çokta ucu açık bir hedef değil aslında. Dolaysıyla tabiki bu ihracatı Koyuncu yapmayacak. Bu ihracatı, buradaki nakliyeci arkadaşlarımız yapacak. Bizim işimiz müşteriyi bağlayıp, ürününü üretip, nakliyeci arkadaşlarımızın buradan bunu ilgili limanlara götürmesini sağlamak. Biz tabiki kesinlikle Koçhisar esnafıyla çalışmak isteriz. Ama öyle zaman geliyorki, gemilerle sevk ediyoruz, hiçbir gemide bana 5 günlük bir yüklemeyi hadi sana bir 7 günlük yapayım demez.
Mesela; Bir 20 tonluk bir geminin, bir 24 saat beklemesinin karşılığı 8 bin dolardır. 24 saat beklerse 8 bin yazıyor. Zaten benim kazancım orada, 15-20 bin dolar. 2,5 gün o gemiyi yatırırsak, o ihracatı yapmasaydım daha iyiydi diyorum ben. Dolaysıyla bazen ara ara dışarıdan araç çağırdığımız da oluyor temel sebebi budur. Ne zamanki Koçhisar bizim günlük sevkiyat hızımıza, talebimize cevap veremiyor, mecburen çağırıyoruz.

Ama ben günlük 1500 ton mal çekeceğim ve Koçhisar’daki arkadaşlarda gelip çekecek, tek bir tane kamyoncuya dışarıdan selam bile vermeyiz. Bu çok açık ve net. Ama iç pazarda, örneğin geçen sene İstanbul’da yaşadığımız sıkıntıyı herkes biliyor. Orda da çok sıkıntı etmedik. Bir takım cezalara katlandık. Mutlucan’da katlandı, biz de katlandık. Ama ihracat böyle değil. Önce bir gemiye ceza veriyorsunuz, sonra bir limana ceza veriyorsunuz. Sonra karşı taraftan müşteri, sen taahhüdüne uymadın diye, satış fiyatımızdan bir dolar, iki dolar kısmaya çalışıyor. Zaten tuz son derece ucuz bir ürün. Yani benim her zaman verdiğim bir örnek var. Şu bahçeden bir ton toprağı kazıp, doldurup göndersek tuzdan daha pahalıya satılır. Böyle bir ürünle ticaret yapmaya çalışırken, çok düşük marjlarla çalışırken  bir yerlere hesapta olmayan bedelleri ödüyor olmak şirketimize zarara uğratıyor. Ben de profesyonel bir yönetici olarak hiçbir şart altında şirketimizi zarara uğratacak bir ticarete evet demem, Ona da giremem. Öyle bir yetkimde yok zaten.
Onun için ben inanıyorum ki; arkadaşlarla, Koçhisar esnafıyla, kamyoncusuyla ben bu işi götürebileceğimize en başından beri yürekten inanıyorum. Bir takım olumsuzluklar yaşanıyor, zaman zaman. Olabilir, insanlık hali. Ama biz bunları konuşarak aşacağımıza inanıyorum.

LEVENT KOÇAK’IN TEŞEKKÜR KONUŞMASI
Levent Koçak tekrar söz alarak; “Ticarette bu tip anlaşmazlıklar oluyor. Kasıtlı olmadığı sürece hepsinin üstesinden geleceğimize inanıyorum. Oda Başkanlarımızla bu konuda hemfikiriz. Özellikle aksaklıklar neyse bu konularda, yine aynı masa etrafında toplanarak, diyalogla, karşılıklı görüşmemizle çözeceğimize inanıyorum” dedi ve “Bizim de  buradaki  toplantının amacı da bu. Çok teşekkür ederim. Biz de biki sizlerin kazanmasını isteriz. Bu kazancınızla bizimde katkımız olmasını canı gönülden isteriz. Çünkü; Şereflikoçhisar’da olan bir ürünü üretiyorsunuz, ihraç ediyorsunuz, iç pazara da sunuyorsunuz. Biz de bu hususta sizin bu üretiminizle ilgili ürünlerinizin tamamını ekonomik şartlar doğrultusunda ve ticari icaplar gereği yapılması gereken her türlü desteği sunacağız. Zaten bizim amacımızda buydu. Nasıl Koyuncu A.Ş., profesyonelce yönetim ve kadro ile idare ediliyorsa, Güven Tır kooperatifini de aynı o şekilde dizayn edeceğiz yönetim kadrosuyla birlikte. Çünkü, herkes elindeki belli bir güçle birbirine destek olacak. Biz de Sivil Toplum Kuruluşları olarak arkadaşlarımızın bu hususta canı gönülden sonuna kadar arkalarında olacağız. Yani, sizinle kooperatif arasında bir köprü olacağız. Tabiki tatsızlıklar olabilir. Ticarette bu tip anlaşmazlıklar oluyor. Kasıtlı olmadığı sürece hepsinin üstesinden geleceğimize inanıyorum. Oda Başkanlarımızla bu konuda hemfikiriz. Özellikle aksaklıklar neyse bu konularda, yine aynı masa etrafında toplanarak, diyalogla, karşılıklı görüşmemizle çözeceğimize inanıyorum. İnşallah bu ilk toplantı hayırlara vesile olsun. Bundan sonra daha çok kazanmak için ne yapabiliriz? diye toplanırız inşallah.”şeklinde konuştu.

Yapılan açıklamanın ardından toplantının ikinci bölümü, basına kapalı olarak devam etti.


   29 Kasım 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1472 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.141 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
alman kurdu