29 Kasım 2018, 10:44 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Ölünün Ardından Yapılan Anma ve Uygulamalar

Ölünün Ardından Yapılan Anma ve Uygulamalar

Ölünün Ardından Yapılan Anma ve Uygulamalar...Ölümü dilemeyen ve mümkün olduğu kadar geciktirmeye çalışan insan, ölen yakınlarına duyduğu sevgi ve yakınlığını hayattayken tam olarak ifade edemediğini düşünmekte, onlarla ilgili ölüm sonrasında da bir şeyler yapmak istemektedir. Bu isteğinde yaşayan kimsenin ölen için hala bir şeyler yapabileceği inancı yanında ölen kimsenin yaşayanlara etkide bulunabileceği, yaşayanlara fayda ya da zarar verebileceği gibi kuşkular da etkili olmaktadır. Bu nedenle ölenin ardından çeşitli inanışlara bağlı olarak bazı anmalar ve bu anmalarda yapılan uygulamalar hemen her kültürde dikkat çekmektedir.


Şereflikoçhisar ve çevresinde de ölünün ardından yapılan anma ve uygulamalar vardır. Ölünün genellikle 3, 7, 40’ı ve/veya 52’si verilir. Bu günler ölünün anma günleri olarak değerlendirilir. Bu ya aile içinde olur, ya da daha geniş katılımlı olarak gerçekleştirilir.  

Ölenin ruhu ya da canı için yakınlara, eş-dost ve komşulara yemek verilir. Geçmişten bugüne bütün Türk topluluklarında bu yemek “ölü aşı” adıyla uygulana gelmiştir. Ölenin öbür dünyaya uğurlanışının tamamlanması için dini kuralların yanında geleneksel olarak ölü yemeğinin de verilmesi gerekir.  

Şereflikoçhisar ve çevresinde de ölenin ardından mutlaka yemek verilmesi beklenir. Eskiden kişi kendi veremese dahi komşuları yemek verirdi.

Yaygın olarak ölünün defninden sonra cenaze merasimine katılanlar hep birlikte, gelen misafirlerin yemek yemesi ve dinlenmesi için köy odasına ya da cenaze evine geçerler.  

Yemek verilmezse kınanır. Ölü Yemeğine akrabalar, komşular, cenaze törenine katılanlar, hocalar, yıkayıcılar, mezar kazıcılar, yoksullar çağrılır. Yemeğe ne kadar çok kimse katılırsa o kadar sevap olduğuna inanılır. Ölü yemeğine katılanlar, ölünün ruhu için dua ederler.  

Anadolu’nun birçok yerinde olduğu gibi Şereflikoçhisar ve çevresinde de ölü yemeğinin zamanı değişiklik gösterebilir. Yemek, mezar dönüşünde (daha çok köylerde görülür), mezar kaldırma sırasında, ilk perşembesinde, ilk akşamında verildiği gibi ölüm olayının üçüncü, yedinci, kırkıncı, elli ikinci günlerinde ya da yıldönümünde verilebilmektedir.

Yemek vermeyenler için; “Babasının (Anasının) yemeğini veremedi diye kişi kınanır. Yemek verilmezse akrabaları feryat eder: Yahu adam hiç mi çalışmadı, hiç mi kazanmadı derler.”

Genellikle ölüm tarihinden başlayarak her gün Yasin okunur. 40. Gün Yasin tamamlanır ve komşulara, akrabalara yemek verilir. Buna “kırk yemeği” denir. İsteyen bugün camide mevlit okutur.

52. Günde, ölünün kemiklerinin etinden ayrıldığına inanılır. Bu acıyı hafifletmek için 52. Günde yemek verilir, hayır yapılır, Mevlit ve Kur’an okutulur.  

Ölülerin her perşembe akşamı ve mübarek gün ve gecelerde, evleri ziyaret ettiğine, bir “fatiha” ya da “hayır” beklediğine, yakınları tarafından anılmak istendiğine inanılır.

Ölüm yıldönümünde aileler, duruma göre evinde ya da camide mevlit okuturlar. Arefe günü, bayram günleri mezar (kabristan) ziyareti yaygındır.  


  29 Kasım 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2548 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.125 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri