21 Kasım 2018, 14:43 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Milletinin Öğretmeni

Milletinin Öğretmeni

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, eğitimle ilgili teşhislerde bulunmak, öneri ve...Gazi Mustafa Kemal Atatürk, eğitimle ilgili teşhislerde bulunmak, öneri ve görüşler ileri sürmekle kalmamış, milletimizin öğretmeni ve eğitim uygulayıcısı da olmuştur. Kurtuluş Savaşı’nın devam ettiği yıllarda Öğretmenler Kongresi’ni düzenleyerek asıl savaşın cehaletle yapılacağına dikkati çeken Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘‘Yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.’’ diyerek seslendiği öğretmenlere bu nedenle çok önem vermişti.


Bulduğu her fırsatta okulları ziyaret ederdi

Öğrencileri, öğretmenleri ve okulu çok seven Atatürk okullara uğrardı. Sınıflara girer, sıralara oturur, ders dinlerdi. Öğrencilere sorular sorardı. Öğretmenlerle konuşur, her yerde öğretmenliğin üstün bir meslek olduğunu anlatırdı.

Çankaya’da bir ilkokul açılmıştı. Köşkün çevresinde bulunan bu okulu bir gün Atatürk ziyaret etmiş.

Öğretmen tahta başında öğrencilere ders veriyormuş. Cumhurbaşkanı girer girmez saygı işaretini vermiş, çocuklar ayağa kalkmış ve oturunuz işaretini verdikten sonra yüzünü tahtaya çevirerek derse devam etmiş. Atatürk, beş on dakika ayakta ders dinlemiş ve çıkarken öğretmen yine aynı ses, aynı eda ile çocukları ayağa kaldırmış ve oturunuz işareti verir vermez derse devam etmiş.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk kapıdan çıkarken yanındakiler:

- “Gördünüz mü öğretmeni? Cumhurbaşkanına önem vermedi” demiş ve ilave etmiş:

- “İlköğretmen vatanın en hayırlı elemanı. Onlar vatan çocuklarıyla o kadar kaynaşmışlardır ki, adeta çocuklaşmalardır. Onların gözünde en sevgili öğrencilerdir. Bu öğretmen eğer dersini bırakıp saygısını göstermek için yanıma gelseydi ve çıkarken beni merdivenlere kadar geçirse idi, öğrencileri gözünde küçülür, belki saygınlığını kaybederdi. Öğrenci gözünde en saygılı, en büyük adam öğretmendir.” demişlerdir. (kaynak: afet inan- Atatürk’ten hatıralar)

Ben milletimin öğretmeniyim
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1936’larda Florya köşkündeki toplantılardan birinde, Behçet Kemal Çağlar’a dönerek, “Sen çabuk şiir yazarsın, şu içerideki odaya çekil, bende hangi nitelikleri görüyorsan hepsini anlatan bir şiir yaz” emrini verdi. Şair, istenileni yaptı, yarım saat sonra uzun bir şiirle geldi. Atatürk, “oku bakalım” dedi. Şair mısralarını canlı ve hakkını vererek okudu. Atatürk’ün yiğitliği, zaferleri, devrimleri bir bir dile getirilmişti. Fakat Atatürk, “olmamış’’ dedi, ‘’Benim asıl bir niteliğim var ki onu hiç yazmamışsın”. Herkes şaşırmıştı. Bu yazılmayan niteliği ne olabilirdi? Atatürk, dinleyenleri fazla bekletmeden, “Benim asıl kişiliğim öğretmenliğimdir.’’ dedi. ‘’Ben milletimin öğretmeniyim, bunu yazmamışsın”.

Başöğretmenliği Kabul etti
Kurtuluş Savaşı sonrasında, “Vatanı kurtardınız, şimdi ne yapmak istersiniz?” sorusuna Atatürk: “Milli Eğitim Bakanı olmak ve milli kültürü yükseltmeye çalışmak isterim” cevabını vermiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, belki Milli Eğitim Bakanı olmadı! Ama, ‘’Başöğretmen’’ olarak kara tahta başında tüm yurda okuma-yazma konusunda rehberlik etti.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Millet Mektepleri’nde yazı tahtasının başına geçerek dersler verdi. Bakanlar kurulu 11.11.1928 günü yaptığı toplantıda Ata’ya Başöğretmenlik unvanı verdi. 24 Kasım Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği gündür.

Başta Başöğretmenim, Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere geleceğin mimarları tüm eğitimcilerimizin ‘’24 Kasım Öğretmenler Günü’’ kutlu olsun.    22 Kasım 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2631 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.082 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri