14 Kasım 2018, 14:07 - Anasayfa // ARŞİV Haberi yazdır

Yıllar Geçse de Bu Sevda Bitmez!

Yıllar Geçse de Bu Sevda Bitmez!

Yıllar Geçse de Bu Sevda Bitmez!...

Yıllar Geçse de Bu Sevda Bitmez!

Dünyanın saygı duyduğu Atatürk, ölümünün 80. yılında saygı, özlem ve minnetle anıldı

Tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de düzenlenen anma programında Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 80.yıldönümünde; Saygı, sevgi, özlemle ve minnetle anıldı.

ÇELENK SUNMA PROGRAMI
Anma programının ilki, Hükümet Binası önündeki Atatürk büstüne çelenklerin sunulmasıyla başladı.
Atatürk büstüne sırasıyla; Kaymakam Sedat Yıldırım, Tatbikat Merkezi Komutan Vekili Piyade Albay Abidin Özdem ve Belediye Başkanı Ferda Polat tarafından çelenkler konuldu.

Sirenin çalmasıyla birlikte iki dakika Saygı Duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasıyla çelenk sunma programı sona erdi.

10 KASIM PROGRAMI;
Anma programın ikinci kısmı, Nizamülmülk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde devam etti.

Şehit Orhan Durukan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan program, Saygı Duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşma, Tatbikat Merkezi Komutanlığında görevli Piyade Üsteğmen Yasin Uz tarafından yapıldı. Üsteğmen Uz konuşmasında şunları kaydetti;

“Lider, etkilenmekten çok etkileyen ve etkilediği topluluğu kendi düşünceleri etrafında bütünleştirip arkasından sürükleyebilen kişidir. Liderlik ise; “yönetebilme”, “sürükleyebilme” ve “önde gitme” demektir.
Mustafa Kemal Atatürk’ün doğumundan ölümüne kadar bütün hayatı boyunca olaylar karşısındaki davranışları incelendiğinde, onun asker ve devlet adamı olarak sahip olduğu üstün liderlik yeteneği hemen göze çarpar. Kendisine başarılarının sırrı sorulduğunda, büyük Önder Atatürk’ün verdiği cevap çok kısa olmuştur;
“Herhangi bir zorluk karşısında kaldığım zaman benim yaptığım iş şudur: Vaziyeti iyice belirlemek, sonra bu vaziyet karşısında alınacak tedbirin ne olduğuna karar vermek, bu kararı bir kere verdikten sonra artık acaba yapayım mı, yapmayayım mı diye tereddüt etmemek, tereddütsüz kararı uygulamak ve başaracağıma inanarak uygulamak!”
Atatürk’ün dehasını yansıtan liderlik özellikleri askeri yönü ile ortaya çıkmıştır.
Ulu Önder’e göre, “…Bir karar almak için nasılki düşmanın ne düşündüğünü tahmin etmek gerekli ise bir emir  verililirken de emir veren, kendini astın yerine koymalıdır…” Türk milletinin Büyük Önderi, komutanların emirleri altına verilen millet evladını, memleket vasıtalarını, düşmana ve ölüme doğru sürerken düşünmeleri gereken tek noktanın, milletin kendilerinden beklediği vatan görevini ateşle, süngüyle ve ölümle yerine getirerek sonuç almak olduğunu ifade etmiştir.

Çanakkale Savaşı’nda kararlı tutumu ve insiyatifi, Mustafa Kemal’in dünya çapında bir askeri deha olduğunun göstergesidir. Çanakkale Savaşı’nda düşmanın ilerleyişi karşısında gösterdiği kararlılık, Gelibolu Yarımadası’nın hakim noktasının düşmanın eline geçmesine engel olmuştur. Mustafa Kemal, burada mermisi bittiğinden dolayı geri çekilen Türk askerlerine, “Size ben taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler ve kumandanlar kaim olabilir” şeklindeki süngü hücumu emrini vererek, zafere uzanan yolu açmıştır.
Mustafa Kemal Atatürk, “askeri kahramanlıkla, siyasi dehayı tek bir kişilikte birleştiren” önderlerdendir. O, hızla çökmekte olan Osmanlı İmparatorluğu’ndan genç ve dinamik Türkiye Cumhuriyeti’ni meydana çıkarmak suretiyle, yok edilmek istenen Türk milletine yepyeni bir hayat kazandırmıştır.

Atatürk’ün yaşamı, kazandığı savaşlar, ortaya koyduğu ilkeler, yapmış olduğu devrimler ve yazdığı eserler incelendiğinde, hemen her konuda çağının ilerisinde bir komutan ve devlet adamı gerçeği ile karşılaşılmaktadır.
Cumhuriyeti genç nesillere emanet ederken söylediği;
“Bugün ulaştığımız sonuç, asırlardan beri çekilen milli felaketlerin yarattığı uyanıklığın eseri ve bu aziz vatanın her köşesini sulayan kanların bedelidir.” Cümlesi ondaki bütün bir tarihi geçmişi veciz bir şekilde ortaya koyabilecek bir düşünce genişliğinin varlığını ispat etmektedir.
Sonuç olarak; “Bu dünyadan göçerek Türk milletine veda edeceklerin çocuklarına, kendinden sonra yaşayacaklara, son sözü bu olmalıdır: “Benim Türk milletine, Türkiye Cumhuriyeti’ne…yönelik ödevlerim bitmemiştir, siz onları tamamlayacaksınız. Siz de, sizden sonrakilere benim sözümü yineleyiniz.”
Bu sözler bir kişinin değil, Türk milleti duygusunun anlatımıdır. Bunu her Türk bir parola gibi kendisinden sonrakilere kesintisiz yineleyerek son nefesini verecektir. Her Türk’ün son nefesi, Türk milletinin nefesinin sönmeyeceğini, onun sonsuz olduğunu göstermelidir. Yüksek Türk, senin için yüksekliğin sınırı yoktur. İşte parola budur!”

Konuşmadan sonra Şehit Orhan Durukan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ile Müzik Öğretmenleri Evrim Tan ve Savaş Sönmez tarafından oratoryo gösterisi izlendi.

Anma programı, Atatürk temalı fotoğraf sergisi ile sona erdi.


   15 Kasım 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3121 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ARŞİV Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri