14 Kasım 2018, 12:15 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Şereflikoçhisar’da Mezar Anlayışı

Şereflikoçhisar’da Mezar Anlayışı

Mezar; ölen kişinin cesedinin konulduğu yerdir ya da mevtanın teslim...Mezar; ölen kişinin cesedinin konulduğu yerdir ya da mevtanın teslim edildiği topraktır. Mezarın üzeri toprak atılarak kapatıldıktan sonra mezarı belli etmek amacıyla, baş ve ayakucuna ağaç ya da taştan başlıklar yerleştirilir ve bir ibrik su dökülür.

Mezarın üstü, toprak çöktükten sonra yapılır. Bu süre genellikle bir yıl sonradır. Şereflikoçhisar’da cenazenin 40’ı geçince mezarın yaptırıldığı da olur. Mezarlar önceleri yaygın olarak taştan yapılırken son zamanlarda mermerden yapılmaktadır.  

Mezar üzerine, genellikle su bölmesi ya da kabı konur, çiçek dikilir, buğday, arpa serpilir. Mezar taşına, ölen kişinin adı-soyadı, doğum ve ölüm tarihi, bazen edebi niteliği olan sözler yazılır.

Şereflikoçhisar ve çevresinde, yetişkinlere ait mezar taşlarının cinsiyete göre farklı şekillerdeki örneklerine de rastlanır. Günümüzde bu fark taşa yazılan ad-soyad gibi bilgilerden dolayı fazla öne çıkmamaktadır.

Mezar taşlarına yazılan yazılar genellikle çok sadedir. “Hüve’l- Baki” (Baki olan O’dur/Allah’tır.) sözü hemen her mezarlıkta en çok görülen yazıdır. Bu, insanın faniliğini ve yalnızca Allah’ın ebediliğini belirten Arapça bir sözdür, mezar taşına da genellikle Arap harfleri ile yazılır.  

Şereflikoçhisar Sanayi Mahallesinde bulunan mezarlıkta, mezar taşı yazılarından bazı örnekler:

‘’Bahtımız karaymış, yavrum ne hayat güldü, ne de ecel. Hayatının baharında koptun gittin. Yüreğimize düştü derin ateşin. Seni öpüp koklayamasak da dualarımız her zaman seninle ebedi hayatta buluşmak üzere seni her zaman seven baban.’’, ‘’ Genç iken ölen gül iken solan bu dünyadan muradını alamayan ………..’’ , ‘’Bu dünyada nem kaldı tenim toprakta dal’dı Muhammet’ten (S.A.V) yardım geldi şefaat ya Resulullah.’’ “Bugün bana yarın sana. Bir Fatiha oku ruhuma.’’, ‘’Dünya denen bu handa ölüm geldi bir anda. Eyvah ben öldüm dediğinde Resulullah olsun yanında.’’, Allahtan geldi bu emir. Bir şey diyemedim, yavrularımla helalleşemedim.’’, “gençliğime doyamadım. Hayal bile kuramadım. Erken döktü ömrüm gazel. Anam sana gelemedim.’’, ‘’Allahın rahmeti üzerine olsun. Mekânın cennet, ruhun şad olsun.’’

Mezar taşlarına yansıyan en yaygın motif, yukarıda da belirtildiği gibi yalnızca “Allah’ın Baki, insanoğlunun ise fani oluşudur.” Hemen her mezar taşına yansıyan bu inanç, mezarda yatanların bir dua ve bir Fatiha beklentisi ile tamamlanmaktadır.   

Daha çok ölenin arkasından duyulan üzüntü, ona olan sevgi, özlem ve hasret ile birlikte ölünün öbür dünyadaki konumu ile ilgili dua ve beklentiler mezar taşlarına yansıyan duygu ve düşüncelerdir.  

Yaygın inanışa göre mezarlığın gayri ihtiyari parmakla işaret edilmesi ya da gösterilmesi iyi sayılmaz.


  15 Kasım 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2632 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri