07 Kasım 2018, 15:31 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Atatürk’ü Anlayarak Anmak

Atatürk’ü Anlayarak Anmak

Atatürk’ü Anlayarak Anmak...


Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk için 10 Kasımlar yas tutma günü değil, o’nun fikirlerini daha iyi anlamaya, eserlerini daha iyi kavramaya çalışma günüdür. Onun için Atatürk’ün neyi neden yaptığını bilmek, yakın tarihimizle ilgili bilgilerimize açıklık kazandıracak, devletimizin dünü, bugünü ve geleceğini daha iyi anlamamız için Türk milletine rehber olacaktır.

Elbette benim bu köşede; Mustafa Kemal Atatürk gibi Türk milletinin bağrına bastığı, yabancıların ‘’Bizim ülkemizde böyle biri neden yetişmedi.’’ diye kıskançlıkla ama hayranlıkla baktığı birini anlatmam çok zor.

Bununla birlikte Atatürk’ü anarken ve anlatırken; kısa sayılabilecek hayatında yaptıklarını, özellikle genç kuşaklarımız için yol gösterici, ders verici kişiliğini hatırlatmak önemlidir. Buna da her zamandan ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.

Öncelikle bilinmeli ki; Atatürk’ü büyük bir devlet adamı olarak tarihe tescil eden hâdise, onun yeni kurduğu devlete kazandırdığı çağdaş kimlik olmuştur.

Atatürk, demokrasiyi ve halk iradesini devlet hayatına mal etmeyi tercih eden biridir. Daha yola ilk çıktığı günlerde, 1920’lerde, yapılmasını zorunlu gördüğü “Millî mücadele”nin başına kimin geçmesi gerektiğini, dava arkadaşları arasında oylamak suretiyle tespit ederek, ne denli demokratik düşündüğünü göstermiştir.

Atatürk’ün, her şeyden önce, tarihî görevi ve büyüklüğü buradadır. Her problemin çözümünü Büyük Millet Meclisi kürsüsünde araması, Meclis’in üstünde hiçbir güç kabul etmemesi, Atatürk’ün cumhuriyet ve demokrasi anlayışının en belirgin niteliğidir.

Bütün inkılâpların temelinde, Büyük Millet Meclisi kanunlarının yattığını göreceksiniz. Onun döneminde hiçbir inkılâp yoktur ki Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin onayından geçmemiş olsun!

Onun demokrasi anlayışını değerlendirirken bu hususları gözden uzak tutmamak gerekir. Dahası da var! Ölümüne yakın son günlerinde, yerine kimin Cumhurbaşkanı olacağına dair ağzından bir işaret almak istiyorlar. Verdiği cevap şudur : “Şayet ölecek olursam, memlekete ait söyleyecek hiçbir şeyim yoktur. Zira mevcut Cumhuriyet kanunları bu işleri temine kâfidir.” İşte Atatürk, budur.

Devletimize kazandırdığı kimlik, dünyanın geçirdiği bunca değişikliğe rağmen, bugün dost ve kardeş ülkeler tarafından örnek almaya değer bir model olarak görülmektedir.

Atatürk genç sayılabilecek bir yaşta aramızdan ayrılmış olmasına rağmen, mucizevî başarılarla az zamanda çok işler yapmış, büyük eserler bırakmıştır.

Türk milletinin Atatürk’ü unutması imkânsızdır. Önemli olan, o’nu nasıl hatırlayacağımızdır. Türk milletinin bugün Atatürk’ten ilham ve güç alarak ulaştığı akılcı aşamada, o’nu tabulardan sıyrılmış bir insan olarak hatırlaması, o’na gerçekten lâyık olduğumuzu kanıtlayacaktır.

Bu bakımdan Atatürk’ü anlayabilmek için, onun yaptıklarının manasını iyi bilmek, onun fikirlerinin, onun düşüncelerinin, onun duygularının anlamını iyi sezmek, iyi kavramak gerekir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘ü saygı ve minnetle anıyorum…  8 Kasım 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1541 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.125 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
alman kurdu