31 Ekim 2018, 14:51 - Anasayfa // ARŞİV Haberi yazdır

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlandı...


“Türk Milletinin tabiatına ve geleneklerine en uygun olan yönetim, cumhuriyet yönetimidir”

Tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de; 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, coşkuyla kutlandı.

ÇELENK SUNMA PROGRAMI
Cumhuriyet Bayramı’nı kutlama programı, ilk olarak 28 Ekim 2018 Pazar Günü çelenk sunma töreni ile başladı.

Hükümet Konağı binası önündeki Atatürk büstüne sırasıyla; Belediye Başkanı Ferda Polat, Tatbikat Merkezi Komutan Vekili Piyade Albay Abidin Özdem ve Kaymakam Sedat Yıldırım tarafından çelenkler konuldu.

Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından çelenk sunma töreni sona erdi.

Çelenk töreninden sonra Kaymakamlık makamında tebrikler kabul edildi.

TÖREN PROGRAMI
Cumhuriyet Bayramını kutlama programının ikincisi, 29 Ekim 2018 Pazartesi günü Tuzgölü Anadolu Lisesi’nde yapıldı.

Saygı Duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, Kaymakam Sedat Yıldırım, Garnizon Komutanı Piyade Albay Abidin Özdem ve Belediye Başkanı Ferda Polat’ın birlikte öğrencilerin ve halkın bayramını kutlamasıyla devam etti.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Kaymakam Sedat Yıldırım şunları kaydetti;

Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 95.yılına erişmenin ve bugünü hep birlikte kutlamanın mutluluğu, bahtiyarlığı içerisinde olduğunu belirten Yıldırım; “Tarihi şanla, şerefle dolu bu milletin son devleti olan Osmanlı İmrapatorluğu19.yüzyılın başlarında 1.Dünya Savaşından mağlup olarak ayrılmış ve Anadolu’ya sıkışıp kalmıştır.

1.Dünya Savaşı’nın sonunda imzalanan anlaşmalarla da Anadolu’nun dört bir tarafı işgal edilmiş, Ordular terhis edilmiş, tersanelere el konulmuş. Asıllardır hür yaşamış, hiçbir manda ve himayeyi kabul etmemiş bir milletin evlatları, bu işgale göz mü yumacaklardı? Elbette hayır. Başta Mustafa Kemal Paşa, silah arkadaşları ve bu asil millet hep birlikte dillere destan tarihe altın harflerle adını kazıtan Kurtuluş savaşını kazandıktan sonra 29 Ekim 1923 tarihinde bundan 95 yıl önce bağımsız, demokratik, laik Türkiye Cumhuriyeti Devletini kurmuştur.

Büyük Atatürk, “benim en büyük eserim Cumhuriyet’tir” diyerek, Cumhuriyet Türkiye’sine hediye olarak muasır medeniyetler seviyesine erişmemizi bize bir vazife, adeta vasiyet etmiştir. 95 yıllık süre zarfında milli birliğimize, bağımsızlığımıza özetle Cumhuriyetimize çok çeşitli iç ve dış mihraplar tarafından ciddi kastlarda bulunulmuştur.

Şöyle yakın tarihimize bir göz attığımızda, 30-35 yıldır bu ülkenin başına terörü bela etmişler. Zaman zaman etnik, zaman zaman meshepsel çatışmalar çıkarmaya çalışmışlar. Yıllarca devletin en kılcallarına sızarak hazırladıkları adamlarıyla 15 Temmuzla adeta bir iç savaş provası yapmışlar. Hemen Güney’de yanı başımızda, sözde bir devlet kurdurarak etnik bölünmeyi hızlandırmayı çalışmışlar. Yine Dünyanın gözleri önünde Türkiye Cumhuriyeti Devletinin sınarlarını tehdit eden terör örgütlerine tırlarla silah ve mühimmat desteğinde bulunmuşlar ve bunları da adeta canlı yayında göstermişler. Bunlar yetmemiş, günümüzün globalleşmenin ve teknolojinin doğal bir sonucu olan ticaret savaşıyla bu ülkeye kast etmeye çalışmışlar.

Ancak, bu asil milletin evlatları birlik ve beraberlik içerisinde bu tür saldırılara karşı siyasi, fikri, her tür ayrılığı bir kenara bırakmış, söz konusu vatansa gerisi teferruattır diyerek bu tür saldırılarda bulunanlara adeta Osmanlı tokatını yüzlerinin ortasına vurarak bunları bertaraf etmiştir. Ne güzel, bu millet ne asil bir millet. Bu saldırılarla adeta kollarımız, kanatlarımız kırılmış. Lakin o kol kırılınca, o kanatlar budanınca gövde kalınlaşmış, kök toprağa daha sağlam bir şekilde kök salmış.
95 yıl önce Mustafa Kemal Paşa’nın bu topraklara diktiği son bağımsız devlet fidanını, bugün hep birlikte gövdesi kalın, kökleri derinlerde, ulu bir çınar haline getirmenin mutluluğunu ve huzurunu yaşıyoruz. Kutlu olsun, mutlu olsun hepimize.

Cumhuriyetin kurucusu büyük Atatürk’ün; Cumhuriyet’i biz kurduk, O’nu yüceltecek ve yükseltecek olan dediği gençler; Atatürk ilke ve inkılaplarını çok iyi öğrenmeli, özümsemeli, adeta yaşantınız haline getirmelisiniz. Yeri ve zamanı geldiğinde atalarınız gibi şehitlerimiz gibi bu ülke için daima vazifeye hazır olmalısınız.
Öğretmenlere de seslenen Kaymakam Yıldırım; “Öğretmen arkadaşlarım, sizler de Atatürk ilke ve inkilaplarına bağlı, vicdanı hür, fikri hür, irfani hür gençleri yetiştirmek için kendinizi daima geliştirmeli ve yenilemelisiniz.

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kurtuluş savaşından kuruluşa, kuruluştan bugüne kadar geçen süre içerisinde ebediyete intikal etmiş şehitlerimizi, gazilerimizi bu ülkenin muhafaza ve müdafaasında şehit olmuş şehitlerimizi, rahmet ve minnetle anıyor, onların manevi huzurlarında saygıyla eğiliyorum. Hayatta olan gazilerimize ve şehit yakınlarımıza da şükranlarımı sunuyorum.

Büyük Atatürk, bundan 95 yıl önce kurduğun Türkiye Cumhuriyeti Devleti, her türlü oyunlara, saldırılara rağmen bugün tüm kurum ve kuruluşlarıyla 95 yaşında ve dimdik ayaktadır. Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın Türkiye Cumhuriyeti Devleti. Cumhuriyet Bayramımız, Cumhuriyet Bayramınız kutlu olsun.”dedi.

Konuşmadan sonra Anadolu Lisesi öğrencilerinden Mahire Güzel Öcal ve Faik Buğra Cömert tarafından “15 yılı karşılarken” isimli şiir okundu.

Anadolu Lisesi öğrencilerinden Kubilay Taşkafa isimli öğrenci tarafından “Cumhuriyet” isimli şiirin okunmasından sonra Anadolu Lisesi ve Tuz Gölü Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan halkoyunları gösterisi sunuldu.

İlçemiz okulları arasında kompozisyon, şiir ve resim dallarında yapılan yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Buna göre;
İlkokullararası resim yarışması birincisi TOKİ İlkokulu 4-A sınıfı öğrencisi Emine Şeyma Irmak ödülünü Belediye Başkanı Ferda Polat’tan,
Ortaokullararası şiir yarışması birincisi TOKİ Ortaokulu 6-A sınıfı öğrencisi Sena Güler’in ödülünü Garnizon Komutanı Piyade Albay Abidin Özdem verirken, Liselerarası kompozisyon yarışması birincisi Anadolu Lisesi 11-A sınıfı öğrencisi Emir Yıldız da ödülünü Kaymakam Sedat Yıldırım’dan aldı.

Ödül törenin ardından program, tören geçidine müteakip sona erdi.


     1 Kasım 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1569 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ARŞİV Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
alman kurdu