31 Ekim 2018, 13:54 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

Hikaye Değil Gerçek!

Hikaye Değil Gerçek!

Bize cumhuriyeti armağan eden Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını sevgi, saygı, özlem...


“Tarih 29 Ekim 1923
Asla unutulmayacak bu tarih yalnızca Cumhuriyetin ilanını değil aynı zamanda Türk Milletinin yeniden doğuşunu simgeliyor.  Anafartalar Komutanı Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşlarının başlattığı kurtuluş mücadelesi Türkiye Cumhuriyeti’ nin de temelini attı.


Atatürk 29 Ekim 1923 günü ‘Cumhuriyet’ önergesini TBMM’ye sundu. Meclis önergeyi kabul etti. Türkiye’nin yönetim biçimi Cumhuriyet oldu. Devletin adı ise ‘Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ olarak belirlendi. Atatürk’ün önderliğinde kurulan Cumhuriyet;  Türk Milletine sosyolojik-tarihsel ve siyasal anlamda bir çok değer kattı.

1923 yılında Türkiye perişan, millet sefalet içindeydi. Yıllarca süren savaş yüzünden memleket baştan sona harap  olmuştu. Her taraf viraneydi hiçbir uygar kurum yoktu. Milletin mutluluğu ve refahı söz konusu değildi. Savaşta 830 köy tümüyle yok oldu. 930 civarında köy kısmen ateşe verildi. 40 bin köyün 37 bininde ne okul vardı nede yol.

Tüm ülkede 2500 km karayolu vardı. 4112 km uzunluğundaki demir yolu ise İngiliz-Fransız ve Almanların imtiyazındaydı. 4894 ilkokul, 72 ortaokul ve 23 lise bulunuyordu. Toplumun sadece yüzde 3’ü okuma- yazma biliyordu.

Halk hastalıkların pençesinde idi. Yalnızca 344 doktor vardı.  Doktor başına on binlerce hasta düşüyordu. Sağlık Memuru sayısı 434; diplomalı ebe sayısı ise 136 idi.

Tarikatlar ve cemaatler hayata yön veriyordu. 288 Sadrazamın 210’u yabancı kökenliydi. Ülkede toplam 281 sanayi kuruluşu vardı. Bunların sadece yüzde 9’u devletindi. Osmanlı’dan geriye yalnızca 4 fabrika kalmıştı.

“Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” ilkesi zaten bir nevi yaşanacak dönüşümün habercisiydi. Cumhuriyetin İlanı sonrasında Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki Türkiye, 15 yıl gibi bir zamanda büyük bir değişim yaşadı.

Saltanat yıkıldıktan sonra tekke ve zaviye gibi çağ dışı kurumlar ortadan  kaldırıldı. Akla ve bilime önem verildi. Öğrenci sayısı yüzde beş yüz oranında arttı. Çağdaş  okullar ve enstitüler açıldı.

Ekonomi millileştirildi. Ülkenin dört bir yanında elliyi aşkın fabrika kuruldu.  Bankalar kuruldu. Madenler işlendi. Türkiye demir ağlarla örüldü. 15 yılda 4000 km civarında demir yolu yapıldı.

Karma ekonomi ve planlı kalkınma ile ortalama yüzde 8 oranında büyüme yakalandı.

Anadolu da numune hastaneleri, dispanserler, doğum evleri, süt damları, ana kucakları kurularak hastalıklar engellendi.

Köylüye toprak ve tohum dağıtıldı. Halkı ezen vergiler kaldırıldı. Tarımsal üretim ülke genelinde artırıldı. Doktor sayısı 15 yılda 1625’ e çıkarıldı. Ülkenin her yerine hastane kuruldu, yerli aşı üretildi. Ezilen kadınlara seçme ve seçilme hakkı verildi. Sosyal hakları artırıldı.  Dünya devletleri ile barışçıl bir dış politika izlendi. Tarihler 1938 yılını gösterdiğinde Türkiye bambaşka bir  ülkeye dönüşmüştü.”(KAYNAK: Tarihçi-Yazar Sinan Meydan)

***

Bu anlatılanlar hikaye değil gerçek! Bende; Cumhuriyetin, Medeni Kanun’la biz kadınlara kazandırdığı hakları bir kez daha hatırlatmak isterim.

* Türk kadınları, erkeklerle eşit miras hakkını, boşanma ve kocanın izni olmaksızın mal sahibi olma haklarını elde etti, ayrıca tanıklık konusunda kadın erkekle aynı hakka sahip oldu.

* Dini evlilik yerini resmi evliliğe bıraktı. Evlilik artık reşit iki tanığın ve kamu görevlisinin huzurunda yapılıyor, resmi olmayan evliliğin hiçbir yasal geçerliliği yok.

*Evlilik için yaş sınırlaması getirildi, temsilci yoluyla evlenme yasaklandı, boşanmada kadının ve çocuğunun haklarını koruyan hükümler kabul edildi.

* Medeni kanunun en önemli hükmü erkeğe bir kadınla evlenme hakkını tanıyan hükümdür.

* Türk kadını 1930 yılında belediye seçimlerinde seçme ve aday olma hakkını, 1934 yılında TBMM’de kabul edilen yasayla milletvekili seçme ve aday olma hakkını elde etti.

Bize Cumhuriyeti armağan eden Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını sevgi, saygı, özlem ve rahmetle anıyorum. Ruhunuz şad, mekânınız cennet olsun inşallah!


  29 Ekim 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1560 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Serkan YILMAZ
Teşekkür ederiz.. Kaleminize sağlık..
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
alman kurdu