31 Ekim 2018, 13:49 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Hayata Dair

Hayata Dair

Dünyada öleceğini bilen tek canlı insan...


Dünyada öleceğini bilen tek canlı insan. Onun için hiçbir yaşadığımız anlamsız ve boş değil. Bir anlam bir muhteva ihtiva ediyor. Ben de birçok insan gibi bu durumun bilincindeyim.


Haddimi, hukukumu aşmama endişesi ile kendimce bazı işler yapmaya gayret ediyorum. Okuduklarım ve yaşadıklarımdan, tavsiye niteliğinde bir şeyleri insanlarla paylaşmaya çalışıyorum. Belki bunlardan bazılarını zaten biliyorsunuz. Ama yine de bir göz atıp atmak size bir şey kayıp ettirmez.

Değişim;
Hayatta öğrendiğim önemli şeylerden biri kendimden başkasını değiştiremeyeceğim. Onun için kimseyi değiştirmek için uğraşmıyorum.

Para;
“Dünyanın en yoksul insanı, paradan başka hiçbir şeyi olmayandır.” (Arthur Schopenhauer) Para bizi uzun vadede başarısızlığa ve mutsuzluğa götürecektir.

Nerede Yaşayalım;
Büyük bir şehirde yaşamak bizi nasıl sosyal bir yaşam içine sokmaz ise küçük bir şehirde bizim içimize kapanmamıza yol açmaz. Hayat bizim tercihlerimizle şekillenir.

Zamanın Ruhu;
Bulunduğumuz zamanı ve anı geldiğimiz en son nokta olarak görme ve gelişmişlikte zirve yaptığımız kibrine kapılıyoruz. Oysaki Mısır medeniyeti, Mezopotamya medeniyeti, Çin medeniyeti de zamanında kendilerinin en büyük medeniyet olduğunu ve gelişmişlikte son nokta olduklarını düşünen yazıtlar, kitabeler bırakmışlardı. Oysa günümüzde hayatımızdaki sosyal, ekonomik ve teknolojik gelişmelere baktığımızda eski medeniyetlerin ne kadar geri olduğunu görüyoruz. Eskiden olduğu gibi bugünde başarılarımızı büyütme kibrini yaşıyoruz. Hâlbuki gidecek yol çok. Onun için de yaşadığımız zamanı ve anı anlamlı hale getirmek için çabalamalıyız. Zamanın ruhunu yakalamak gerekir.

İki Parmak Hareketi;
Eskiden ünlü ve bilgili olmak çok küçük zümrelere aitti. Ama bugün elimizdeki araçlar vasıtası ile bilgi bombardımanına uğruyoruz. Sosyal medyada ünlü olabilir, istediğiniz bilgiye internetten iki parmak hareketiyle ulaşabilirsiniz. Merak sahibi iseniz bunu doyuramam gibi bir ihtimaliniz yok. Böyle bir çağda yaşıyoruz.

Tüketmenin Dayanılmaz Hafifliği;
Her mahallede var olan tamirciler yok. Örneğin ayakkabı tamircisi, ayakkabı boyacısı, terzi yok, televizyon tamircisi yok. Aldığınız eşyanın garanti süresiyle sınırlı teknolojik aletler, bozulduğunda tamir edilmeyecek şekilde kullanıcıya satılıyor. Örneğin; garanti süresi 3 yılsa bir aletin ya da eşyanın o süre bitiminde kullanabilme olasılığınız her gün azalıyor. Tasarımlar bu şekilde. Her şey satın almamız ve tüketmemiz üzerine kurulu.


   1 Kasım 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1482 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
alman kurdu