24 Ekim 2018, 14:42 - Anasayfa // ARŞİV Haberi yazdır

Polat’dan muhtarlara yemek

Polat’dan muhtarlara yemek

Polat’dan muhtarlara yemek...
Polat’dan muhtarlara yemek
Muhtarlar Günü’nde belediyenin yaptıkları anlatıldı.

19 Ekim Muhtarlar Günü İlçemizde de düzenlenen bir proğramla kutlandı.

Hükümet binasının bahçesindeki Atatürk büstüne Muhtarlar Derneği Başkanı Abdullah Kargın’ın çelenk sunmasıyla başlayan program, saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Muhtarlar Derneği Başkanı Abdullah Kargın yaptı. Kargın konuşmasında;

“Bugün burada “Muhtarlar Günü”’nü kutlamak üzere toplanmış bulunmaktayız. En genel tanımıyla mahalle sakinlerinin gönüllü katılımıyla ortak ihtiyaçları belirlemek, mahallenin yaşam kalitesini geliştirmek, belediye ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla ilişkilerini yürütmek, mahalle ile ilgili konularda görüş bildirmek, diğer kurumlarla iş birliği yapmak ve kanunlarla verilen diğer görevleri yapmakla yükümlü olan kimse olarak tanımlanmış olsa da yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden muhtarlık müessesi 1829’dan bu yana faaliyetlerini sürdürmekte olup, muhtarlar bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel gereksinimlerinden biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirmektedir.

Muhtarlarımız ve muhtarlık müessesesinin ihtiyaçları, karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri ile bu müessesenin tarihsel bağlarını koruyarak geleceğe ilişkin vizyonunun belirlenmesine yönelik çalışmaların yürütülmesi amacıyla 19 Ekim gününün Muhtarlar Günü olarak belirlenmesi genelgeyle uygun görülmüştür. Çalışma şartlarımızın her geçen gün daha iyileştirileceği yönündeki düzenlemeler belirtilen genelge doğrultusunda açıkça ifade edilmektedir.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, tüm muhtarlarla kucaklaşmak üzere başlatılan toplantıları her ay düzenli devam ettireceklerini söyledi. “Bu toplantılar ülkemizde sadece Cumhurbaşkanı değil devletin üst yönetim nezdinde bugüne kadar düzenlenen en kapsamlı, en istikrarlı ve bana göre en verimli organizasyondur. Keşke mümkün olsa da 81 milyon insanımızın tamamıyla her gün yüz yüze, birebir temas kurabilsek, konuşabilsek, dertleşebilsek ama sizler onların zaten vekilisiniz. Dolayısıyla sizlerle buluşmak, sizlerle biraraya gelmek 81 milyonla buluşmaktır, biraraya gelmektir”değerlendirmesinde bulundu. Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi vatandaşlarımızın devletimize ihtiyaç duyduğunda çalacakları ilk kapının muhtarlıklarımız olduğu bilinci çok önemli bir yer tutmaktadır.
Bu kapsamda muhtarlar olarak bizler de üzerimize düşen sorumlulukları ve görevleri en iyi şekilde yerine getirerek başta milletimize ve devletimize olan şükran borcumuzu ödemeliyiz” dedi.

Konuşmanın akabinde, Hükümet Konağı önündeki program sona erdi.

BELEDİYE YEMEK VERDİ
Muhtarlar Günü nedeniyle, Belediye Başkanlığı tarafından da muhtarlara yemek verildi. Güneştepe Aile Lokantasında verilen yemekte de ilk olarak Muhtarlar Derneği Başkanı Abdullah Kargın bir konuşma yaptı.

Kargın konuşmasında; “Bugün Muhtarlar Günü. Bugünümüzü hediye eden başta Cumhurbaşkanımız ve değerli devlet büyüklerimize hepinizin huzurunda teşekkür ediyorum. Biz muhtarlığı parası için yapmadık, sırf halkımıza hizmet olsun diye yaptık. Muhtarlarımız 1600 TL’nin üzerinde bir maaş alıyor. 25 yıl emek veren bir bağkurlu 1600 alıyor, muhtarlarımızda 1600 TL maaş alıyor.
Muhtarlarımız biraraya geldiği müddetçe hem itibar kazanmıştır hem de saygınlığını kazanmıştır. Bugün için muhtarlık müessesesi artık çok güzel bir yere geldi. Genç muhtarlarımızın sigortalarını devlet yatırıyor. Silahlarınızı vergisiz ölene kadar taşıyacaksınız. Ben şimdiden bugünümüzü hediye eden Cumhurbaşkanımıza ve bu yemeğe düzenleyen Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Ferda Polat da; “Hepinizin Muhtarlar Gününü tebrik ediyorum. Yerel Seçimler yaklaşırken rabbimden tekrar olarak seçilip beraber yürütmemizin hepimize nasip olmasını dilerim. Yerel Yönetimler olarak sizler gerçekten vücudumuzun kılcal damarlarımızdır. Sebebine gelince mahallenizdeki bir yoksul, bir fakir, bir çaresiz kalmış insanların çaresisiniz sizler. Sizlerin vasıtasıyla biz ancak bu bilgilere ulaşabiliyoruz” dedi ve görev süresince hayata geçirdiği projelerini slayt gösterisi eşliğinde bizzat kendisi tarafından anlatıldı.

“Bu sunum, hepinizin emeği sonucunda hayata geçmiş projelerdir. 30 Mart 2014 yılında göreve geldiğinde 33 milyon lira borç ili göreve başladıklarını, bunun 15 Milyon lirasını Şereflikoçhisar Belediyesinin ödediğini ve de şuanda beraberce paylaşacağımız hizmet ve yatırımları Şereflikoçhisar Belediyesi’nin, hükümetimizin ve Bakanlıklarımızın bize sağlamış olduğu takvimle birlikte bu hizmetleri gerçekleştirdik.” diyen Polat tek tek projeleri sıraladı.

Kaymakam Sedat Yıldırım’ın çalışmaları sayesinde OSB’nin önümüzdeki yıl alt yapısının da biteceğini ve şuanda yatırımcı beklediklerini belirterek muhtarlardan yatırımcı bulmaları konusunda rica eden Polat doğalgazla ilgili olarak da; “Doğalgaz çalışması 2014 yılında göreve geldiğimiz zaman başladı. Bu sene Yeni mahalle ve Hürriyet mahallesinde bir çalışma yapılacak ve İstiklal Mahallesinin, Karamollauşağı caddesi ile birlikte alt geçide kadar olan bölge doğalgazla buluşacak. 5000 konut önümüzdeki bir ay içinde doğalgazla buluşmuş olacak. Aldığım verilere göre 1500 konut doğalgaz kullanıyor. Burada sizlere ve bizlere çok görev düşüyor. Bu 5000 konut, bu sene kullanırsa, önümüzdeki yıl Şereflikoçhisar’da doğalgaz kullanmamış hiçbir ev kalmayacak” şeklinde konuştu ve tek tek yapılan projeleri anlattı.

Yaklaşık 45 dakikalık sunumun sonunda, Başkan Polat; yapılan hizmetlerde emeği geçen bütün arkadaşlarına, Belediye Meclis Üyelerine, Kaymakam Sedat Yıldırım’a, İlçe Başkanına, Yönetimine, İl Başkanına, milletvekillerine, Bakanlara ve Cumhurbaşkanına teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmadan sonra Muhtarlar Derneği Başkanı Abdullah Kargın, yaptıkları çalışmalardan dolayı Kaymakam Sedat Yıldırım’a ve Belediye Başkanı Ferda Polat’a plaket verdi.

Kaymakam Sedat Yıldırım da yaptığı konuşmasında; Muhtarlar Gününü kutladığını belirterek, önümüzdeki yerel seçimlerde göreve talip olmayacak muhtarlara verdiği hizmetlerden dolayı şükranlarını sundu, aday olacak muhtarlara da başarılar diledi.

Düzenlenen yemek, plaket töreninin ardından sona erdi.


   25 Ekim 2018
Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1601 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ARŞİV Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
alman kurdu