24 Ekim 2018, 14:12 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Gürer: Yerel basın can çekişiyor

Gürer:  Yerel basın can çekişiyor

Gürer: Yerel basın can çekişiyor...


CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, gelirleri son 3 yılda yüzde 10’dan daha az, maliyeti ise son 3 ayda yüzde 50’den daha fazla artış gösteren yerel basın kuruluşlarının bu şekilde ayakta kalmasının mümkün olmadığını söyledi.  Gürer, ekonomik krizden büyük ölçüde etkilenen medya kuruşlarına ve özellikle yerel basına destek paketleri uygulanması gerektiğini belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yaptığı açıklamada, son aylarda ekonomik krizin, diğer tüm sektörlerde olduğu gibi medya kuruluşlarına da derinden etkilediğine dikkat çekti. Çok sayıda yerel gazete yayın durdurdu dedi.

GELİR: 3 YILDA YÜZDE 10 - GİDER: 3 AYDA YÜZDE 50
Ekonomik sorunların, yerel basına ciddi darbe vurduğunu ifade eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Yayın yaptıkları çevrelerin sorunlarını yansıtan, bölgelerinde halkın gözü, kulağı, sesi olan yerel basın kuruluşlarının en önemli gelir kaynakları resmi ilanlardır. Resmi ilan tarife fiyatları son üç yılda 10’dan daha az bir oranda artış gösterirken, döviz kurları ve enflasyon artışı nedeniyle baskı maliyetleri son 3 ayda yüzde 50’inin üzerinde bir oranda yükselmiştir, diye konuştu.

YATIRIMLAR DURDU, RESMİ İLANLAR AZALDI
Kamu kurumlarının yatırım ihalelerinin yayınlandığı resmi ilanların, ülkemizdeki yatırımların durma noktasına gelmesi nedeniyle,  her geçen ay biraz daha azalmakta olduğuna işaret eden Gürer, tüm bu sorunların, zaten zor şartlarda yayın hayatlarını sürdüren yerel basın kuruluşlarını derinden etkilediğini vurguladı.

YEREL BASININ DİĞER SORUNLARI
Yerel basın kuruluşlarının yaşadığı diğer sorunlara da dikkat çeken Gürer, “Başta kağıt ve diğer girdilerdeki fiyat artışları sorunu olmak üzere, İletişim teknolojisindeki gelişmeler, yaygınlaşan sosyal medyanın geleneksel medya üzerindeki olumsuz etkileri, ekonomik sorunlar, tekelleşme sorunları, istihdam sorunları, ücret dengesizliği, tiraj sorunları, hukuksal sorunlar, son dönemde artan siyasi ve mali baskılar, bugün resmi ilanla ayakta durmaya çalışan 1200 civarındaki gazeteyi, büyük bir dar boğazın içine sürüklemiştir” şeklinde konuştu.

DESTEK ŞART
Basın kuruluşlarının yaşadığı sorunların acilen çözüm beklediğini kaydeden Gürer, “Hazine, KOSGEB, İş-kur, Kalkınma Ajansları eli ile Anadolu’nun gazete, radyo ve televizyonları ile İnternet sitelerine destek paketi sağlanmasına yönelik hükumet çalışma yapmalı ve bu soruna da çözüm bulunmalıdır. Medya kuruluşları ve özellikle yerel basın için destek paketleri uygulamaya konulmalı, resmi ilan ücret tarifeleri, döviz kurlarındaki artışa bağlı olarak makul bir seviyeye  bir an önce çıkarılmalıdır” açıklamasında bulundu.

  25 Ekim 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 984 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.092 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para