24 Ekim 2018, 13:34 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Cumhuriyet Fazilettir

Cumhuriyet Fazilettir

Lloyd George'un Türk Kurtuluş Savaşı'ndan sonra yaptığı bir konuşmada, ülkemizin kurucusu büyük önder...Lloyd George’un Türk Kurtuluş Savaşı’ndan sonra yaptığı bir konuşmada, ülkemizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal  Atatürk ile ilgili, “İnsanlık tarihi birkaç yüzyılda bir dahi yetiştirebiliyor. Şu talihsizliğimize bakınız ki Küçük Asya’da çıktı. Hem de bize karşı. Elden ne gelebilirdi?” demiştir.


Böyle bir dâhinin, inkılâplarının en büyüğü; millî egemenliğe dayalı, tam bağımsız, millî, çağdaş ve lâik Türkiye Cumhuriyeti’ni kurması onu tanıyanlar için Kurtuluş Savaşı sürecinin doğal bir sonucuydu.

Cumhuriyet Fikri
Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Cumhu¬riyet fikrinin Mustafa Kemal tarafından ilk defa kuvvetle ortaya atılma¬sında Fransız înkılâbı’nın etkisi olduğunu söylemekte, Münir Hayri Egeli, daha 1906’da Atatürk’ün en beğendiği devlet şekli olarak Cumhuriyet’i dile getirdiğini yazarken, Mazhar Müfit Kansu, Mustafa Kemal’in henüz Erzurum Kongresi açılmadan, zamanı gelince hükümetin şeklinin ‘’Cumhuriyet’’ olacağını kendisine söylediğini “Erzurum’dan Ölümüne Kadar Atatürk’le Beraber” eserinde anlatmaktadır.

Fazilet Düzeni
Atatürk’e göre; medeniyet dünyasının çağdaş yönetimi cumhuriyet’tir. Atatürk; cumhuriyet’i “Fazilet Düzeni” olarak tanımlamakta, cumhuriyet’in fazilet ve adalet sayesinde bütün millete dayanacağını, bu olmazsa “Cumhuriyet” olmaz gerçeğini dile getirmektedir.  Atatürk; cumhuriyet yönetiminin insanca yaşamın düzeni olduğunu da sık sık vurgulamıştır. Cumhuriyet insanları mutlu kılacak özgür ve adil bir düzenin ifadesi olduğu için Atatürk Cumhuriyet’i kurmuş ve savunmuştur.

Mustafa Kemal saltanatın kaldırılması görüşmelerinde şunları söyler: “Cihan tarihinde, bir Cengiz, bir Selçuk, bir Osman devleti tesis eden Türk milleti, bu defa doğrudan doğruya, kendi nam ve sıfatında bir devlet kurmuştur. Millî mukadderatını eline alarak, millî saltanat ve egemenliği bir şahısta değil, milletçe seçilmiş vekillerden meydana gelen mecliste tem¬sil etmiştir. Kısaca yeni Türk devleti “kişi devleti” değil, “halk devleti” dir. Millî egemenlik bütün kişisel yönetimlere karşıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nde hükümdar yoktur, diktatör yoktur ve olmayacaktır. Devletin başında tek bir kuvvet vardır o da millî egemenliktir”.

Demokratik Cumhuriyet
Günümüzde, Orta ve Güney Amerika’daki askerî ve cunta diktatörlükleri ile Marksist-Leninist teoriye dayanan Çin Halk Cumhuriyeti ise batılı ve mo¬dern anlamda ‘’demokratik cumhuriyetlerin’’ özelliklerini taşımazlar. Zira çağdaş cumhuriyet bir sınıfın veya zümrenin değil, Türkiye Cumhuriyeti gibi halkın egemenliğine dayanan “Demokratik Cumhuriyet’tir.

Atatürk’ün kurduğu, millî egemenliğe dayalı, akılcı ve lâik cumhuriyet, 1923’ten itibaren büyük gelişme geçirerek, Türkiye Cumhuriyetini bugün İslâm dünya¬sının tek demokratik, lâik ve serbest piyasa ekonomisine dayalı ülkesi haline getirmiştir.

Bize düşen, Mustafa Kemal Atatürk ve ‘’Cumhuriyeti’’ kavrayarak ve takdir ederek çalışmaktır.  25 Ekim 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2352 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.125 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri