17 Ekim 2018, 13:30 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

Dünya dönüyor sen ne dersen de..

Dünya dönüyor sen ne dersen de..

"Çocukken; her şeyin sahibi olmak için büyümek isterdik. Büyüdük; şimdi de...‘Çocukken; her şeyin sahibi olmak için büyümek isterdik. Büyüdük; şimdi de her şeyden uzak kalmak için hep çocuk olmak istiyoruz’ Paulo Coelho (aynen)


Zaman su gibi akıp geçiyor. Doğum günümün üzerinden  koskocaman bir yıl daha geçti ve ben bir yaşıma daha girdim! Farkında olmadan nasıl da geçiyor yıllar! Bu yaşlara geleceğimi rüyamda görsem inanmazdım! Sanıyordum ki önümde dağlar- denizler- uçsuz bucaksız okyanuslar var. Yokmuş, hoop diye geliniyormuş!

Yazarın da dediği gibi çocukken (sanki bir şey varmış gibi) bende çok istedim büyümeyi. Büyüdüm şimdi de çocukluğumu özlüyorum. Okulumu, öğretmenimi, arkadaşlarımı, oyun oynamayı, çocukluğa dair her şeyi!

Biz çocukken;
Ne güzeldi okulumuz; her sabah  gururla okuduğumuz andımızla içimiz Atatürk- vatan- millet sevgisiyle dolardı. Öğretmenlerimizi çok severdik. Onlara saygımız da sonsuzdu.  30 küsur sene geçti sesi hala kulaklarımda.  Babam bile Beşiktaş’lı iken ben Galatasaray’ı tutardım!  Çünkü öğretmenimin tuttuğu takımdı.

Şimdiki gibi teknolojik değildi ama çok etkin bir eğitim gördük zira sözel bilgim taa ilkokula dayanır. Öyle ayrı gayrı yoktu küme şeklinde otururduk. Ortak ödevlerimiz olurdu, görev paylaşımı yapar kütüphanede buluşup hep beraber yazardık ödevimizi.

Arkadaşlarımızı kalbimize eklerdik! Şimdikiler gibi hemen de çıkarmazdık! Hala görüştüğüm çocukluk arkadaşlarım var!

Ne güzeldi sokakta olmak; en çokta sokağı özlüyorum zaten! Oynamalara doyamazdık.  İp atlardık, cami oynardık, saklambaç, yakan top, aç kapıyı bezirgan diye bi oyun vardı ondan. Kızlı erkekli cümbür cemaat bütün mahallenin çocukları. ‘Beş dakka daha nolur beş dakka!’ yalvarmalarıyla akşam ezanı girerdik evlere.

Ne güzeldi o günler her şeye mutlu olurduk; okuldan dönüyorum çarşıda abimi gördüm. ‘Evde sürpriz var!’ dedi. O ara renkli televizyon alalım- almayalım muhabbeti dönüyordu. Hemen anladım  televizyon alınmış.  Dünyalar benim oldu. Şirinler’i renkli renkli seyretmek çok heyecanlıydı!

Ne güzeldi koleksiyonlarımız, herkesin mutlaka bir koleksiyonu olurdu; Pul, kartpostal, peçete, para, yaprak, çiçek, misket, renkli taşlar akla gelen- gelmeyen her şeyi biriktirirdik. Sakızlardan sanatçı resimleri çıkardı aynısı olursa arkadaşlarımızla değiş tokuş ederdik. Futbolun F’sini sevmem ama o zamanlar futbolcu resimleri filan biriktirirdik. Günlük tutardık, hatıra defteri yazardık, şiir yazardık, öykü yazardık.

Ne güzeldi ne sıcaktı akrabalık ilişkileri; tabiri caizse çaydan geçerken çamur sıçramış akrabanla bile gidip gelinirdi. Evimiz okula çok uzaktı. Kış kötü geçerse,  günlerce amcamlarda kalırdım. Yengem bakardı bana. Bu zamanda böyle yenge var mı? bilmem! Sağ olsun canım amcamın bana desteği de hala devam ediyor, hala ekmeğini yiyorum.   

Ne güzeldi, çocukken yediklerimiz organikti; her şeyi ağaçtan bahçeden toplayıp yerdik. Öyle çok şişman bir arkadaşımı da hatırlamıyorum. Hadi olsun bir tane olsun. Şimdi her şey katkılı, hormonlu. İşlenmiş hazır yiyeceklerden çocuklar tombiş tombiş dolanıyorlar ortada!

Ne güzeldi çocukluğumun şarkıları;  yalın, anlaşılır, kafa şişirmeyen! Birde hatırlıyorum da sadece çocuklar için bestelenmiş bir sürü çocuk şarkısı vardı. Hepsini ezbere bilirdim.

Her gün mutlaka bir kere düşerdim! Dirseğimde- dizimde yara eksik olmazdı. Dayanamazdım kavlatırdım yine yara olurdu. Sorardım kendi kendime bu yaralarımın geçtiğini görür müyüm acaba? Yaralarımı bile özledim(!)

Allahıma binlerce şükürler olsun! Mutlu bir yuvam boyum kadar oğlum - kızım var ama ne bileyim yinede çocukluğumu çok özlüyorum. Yapacak da bir şey yok! Durduramıyoruz zamanı. Şarkıda dediği gibi; Dünya dönüyor sen ne dersen de, yıllar geçiyor fark etmesen de...


   18 Ekim 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2442 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Serkan YILMAZ
Teşekkürler..
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.062 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri