17 Ekim 2018, 13:23 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Ölüm Sonrası İle İlgili İnanış ve Uygulamalar (3)

Ölüm Sonrası İle İlgili İnanış ve Uygulamalar (3)

Geride kalan imam mezarlıkta ölüye "telkin" (talkın) verir...Geride kalan imam mezarlıkta ölüye “telkin” (talkın) verir. İmam, Münker-Nekir sorgusunun kolay olması için kabrin başında ölüye şunları söyleyerek telkinde bulunur: “Rabbim Allah, Dinim İslam, Kitabım Kur’an, Kıblem Kabe…” Bu uygulamada, ölenin ruhunun bu telkinleri duyup tekrarlayacağına, meleklerin sorularına kolayca cevap verebileceğine inanılır.


Zaman geçirilmeden ölenin “ıskat”ı verilir. Eskiden “devir” uygulamasının da oldukça yaygın olduğu günümüzde artık bundan vazgeçilmiş gibidir. Ama yine de ölen kimse için “devir çevirmek” ya da “altını üstünü kaldırmak” diye bilinen geleneğin uygulandığı olur. Bu gelenek, ölenin sağlığında kılamadığı namazlar, tutamadığı oruçlar ve boş yere ettiği yeminleri için kefaret olsun diye verilen bir fidye niteliğindedir.  

Çocuk yaşta ölenler için o sübyan (çocuk) cennetlik derler. Ölenin giyecekleri yeniyse ve kullanılacak gibiyse ihtiyacı olanlara, yoksullara verilir.  

Şereflikoçhisar çevresinde cenazenin defninden sonra genellikle komşu kadınlar gelip, evdeki bütün çamaşırları toplayarak çamaşırhanede yıkarlardı. Çamaşırları yıkanıp temizlenmez ise ölünün ruhunun geri gelip bunların üstünde döndüğüne inanılırdı. Ölenin maddi durumu iyiyse ve parası varsa, onun adına fakirlere yardım edilir. Mezar kazan, ölüyü yıkayan ve suyu ısıtana para verilir, yemek yedirilir.  

Bir evden ölü çıkınca birkaç gün (genellikle üç gün ya da yedi gün) o evde ocak yanmaz, bu günlerde cenaze sahiplerinin yiyeceğini komşular sağlar. Komşuların verdikleri yemek toplumsal dayanışmanın ve komşuluk ilişkilerinin güzel bir örneğini gösterir. Acılı ve üzüntülü olan ölü evinde ilk günler ocak yanmadığı, Şereflikoçhisar kaynamadığı ve yemek pişmediği için bu işi onlar adına komşular sıraya koyup yemek yapar ve ölü evine gönderirler.  

Ölünün bulunduğu oda sabaha kadar ya da iki gün aydınlatılır. Eskiden cenazenin çıktığı odada oturulur, taziyeler burada kabul edilirdi.

Cenaze gömülünceye kadar ölünün ruhunun evinde-evinin etrafında gezdiğine inanılır. Definden sonra mezarda başını vurup öldüğünü anlar.

Ölünün arkasından yas etmek adettir. Ancak erkeklerin sakal bırakmama vb. şeklinde belli bir yas alameti yoktur. Günümüzde yas sürecinde sakal kesilmez, ancak bu yas alameti olarak değil, ölenin arkasından güzel giyinmek, traş olmak gibi davranışların hoş olmayacağı düşüncesiyle yapılır.  

Yaşlılar, eskiden ölenin arkasından ağıtlar okunduğunu söylemektedir. Eskiden bazı durumlarda, “falanca öldü ağlayanı olmadı” denirdi. Bazen hiç olmazsa para verin biri benim arkamdan ağlasın diye vasiyet edilirdi. Günümüzde “Kendiniz ağlayın, içinizden ağlayın” anlayışı yaygındır.


   18 Ekim 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2267 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.125 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri