10 Ekim 2018, 13:51 - Anasayfa // Konuk Kalem Haberi yazdır

UNUTMAMAK ADINA

UNUTMAMAK ADINA

Harmanların sürüldüğü, sapla samanın ayrılmasının yapıldığı 1948 yazın ortası günleri...

UNUTMAMAK ADINA - Salim ÖZTÜRK’e (1)

Harmanların sürüldüğü, sapla samanın ayrılmasının yapıldığı 1948 yazın ortası günleri, 6-7   yaşlarında anamla, ebemle evdeyim, babamlar, amcalarım, ağabeyim harmandalar. Gecenin sonuna doğru ki  çok ince, keskin bir bebek çığlığıyla  uyandım. Hamile olan yengem doğum yapmış bir oğlu olmuştu. Salim böyle bir harman zamanı doğdu, adını da komşumuz Hikmet ağanın (Köse’nin) oğlu Salim’e andaç SALİM  koydular. Salim’in çığlığı hâlâ kulaklarımda.

Kale mahallemiz 1950’ler her taraf kerpiç evler ve  avlusuda  at arabası, kağnı, tavuklar, öküzler, hayvan dışlıklar, ufak bir   hela, bir kaç ağaç, ufak bir bahçesi de olan, kışın koyunu da eksik olmayan tozu-toprağı bol alanlı yerlerdi.

Okula 1951’de  gittim, Salim de 1956’da, ilk ve orta okulu Şereflikoçhisar’da okudu.

1961’de Çayırla’daki yerimizdeki bostanı birlikte bekledik, ikimiz geceleri alaçığımızda yatıp kalktık, ağustos 21 akşamı hava bozdu, fevkalâde rüzgâr çıktı, akşam yemeğini yiyip yattık. Gecenin bir zamanında uyandım, fırtına azmış olmalı ki alaçığımızı yel almış, dört direk çıplak kalmış, acele Salim’i uyandırdım: “Kalk len!” demişim. “Alaçık yok, her yer yaş olmuş, kilim, yorgan ıslanmış” dedim. Rüzgâr hafifti, galiba diniyordu, ay doğmuştu, elime dirgeni alıp saçılı  dikenleri ve otları, araziden toplayıp alaçığa bastırdım. Salim de yorganı toplamış ve kuru  kum çıkarıp (zira arazimizde toprak kumlu idi) yaymış. Sonra yeniden palaz serip döşeği serdik ve yattık. Bu gece bizi (Salim’i bilmem ama beni) ilk akşamki kadar korku endişesine bırakmadı. (Saat belki 11.00 falandı.) Sabaha kadar iyi uyuduk.

Sabah erkenden motorla gelen babam, amcalarım ve anamlar  ile bostanı bozup taşıdık.

1962’de Kayseri Lisesine kayıt oldum, 1960’ın sonuna doğru amcalarım CHP’nin Gençlik Lokalini işlettiler, Salim sonra ocakçı olarak çalıştı. CHP’li gençler burada bulunup kararlar da alıyorlar ve  vakit geçiriyorlardı. Başkanı da Kâtip  Arif Hikmet  oğlu (rahmetli, terzilik de yapan)) Yaşar YALMAN’dı. Salim bu Gençlik lokalinde partinin tüm faaliyet durumlarını daha iyi görüyor, siyaset yönünü de geliştiriyordu.

Şereflikoçhisar’da bir sevdaya eserdin
İşin farkındalıktı, çözmede serdin
Gelmezdi aklına billah kendi derdin
Taze bir can  olup çareye koşardın Se

1965-1975 yıllarında Şereflikoçhisar Sporun bir defans oyuncusu olarak futboluyla iç içe iken 1970’lerin ortalarına doğru kızışan sağ-sol cephelerde, Demirel’li ve Ecevit’li guruplara Türkeş’ciler ve Erbakan’cılar da dahil oldu; Şereflikoçhisar’da Gençlik, ayan-beyan farklı düşünür parti başkanlarınca ateşli nutuklarından dolayı  KUTUPLARA ayrıldı. Salim bu arada Kara Mahmut’la beraber “HANIMELİ” gıda marketini açtılar. Salim askerliğini Kars/Kağızman’da yaptı. Dükkan da siyaset takipçiliği de oluyor, CHP’nin tüm toplantı ve kongrelerine katılıyor, görüş beyanında  da bulunuyor, bilhassa Ankara atmosferini iyi takip ettiğinden çıkarsız ve yansız bilinen güvenilir, yararlı parti siyasilerini destekliyorlardı. 1977 seçimlerinde  Şereflikoçhisar Belediye meclisine girdi. İlhami de belediye başkanı oldu.

Sözde esnaf, özde insan kılavuzuydun
Ezilenleri kaldıran inançlı omzuydun
Kolaylaştırırdı zoru insancıl kozun
Dil sürüp önderlik yapardın Sen.


(DEVAM EDECEK)


  11 Ekim 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2409 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Konuk Kalem Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri