10 Ekim 2018, 13:40 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

İnanış ve Uygulamalar (2)

İnanış ve Uygulamalar (2)

Tabutun üzerine ölen kız ya da gelinse al renkli, pullu veya ipekli bir örtü konur...Tabutun üzerine ölen kız ya da gelinse al renkli, pullu veya ipekli bir örtü konur. Cenazenin fazla bekletilmemesi gerekir. Cenazeyi fazla bekletmenin ölüye azap vereceğine inanılır. Tabut içindeki ceset ağırsa günahkâr, hafifse sevapkar olduğuna inanılır. Cenaze taşınacağı zaman, sal tahtasını önce cenazenin en yakın akrabaları kaldırır. Cenaze evden çıkınca arkasından su dökülür. Cenaze namazı ya cami yanında ya da mezarlığın yakınında kılınır. Cenaze namazının ardından defin işlemine geçilir.  


Cenaze mezarlığa götürülürken cenaze salının (sal tahtası) altına girerek, her bir köşesinden tutup götürmenin çok sevap olduğuna inanılır. Mezar önceden kazılır ve hazırlanır. Şereflikoçhisar ve çevresinde mezarın tabanında kıbleye gelen tarafta cenazenin yerleştirileceği kadar bir genişlikte “kertik” açılır. Bu kertiğe yörede “sapıtma” ya da “sapma” denir. Cenaze buraya yüzü kıbleye gelecek şekilde yerleştirilir. Mezar genellikle cenazenin ölmüş akraba ve yakınlarının yanında uygun bir yere kazılır. Akrabaların yan yana defnedilmesine gayret edilir.

Ölü kabre yerleştirilirken mezara en yakın akrabası girer ve ölüyü yerleştirir. Hiç akrabası yoksa en yakın komşusu girer. Kadın cenazelerde kardeşi, oğlu, amcası gibi nikâh düşmeyecek mahremin bu işi yapmasına dikkat edilir.

Cenaze mezara sağ tarafa meyilli olarak bırakılır. Cenazenin üzerine doğrudan toprakla teması kesmek için sapma tahtaları kapatılır. Bazı köylerde bu tahta yerine günümüzde tuğla ya da beton sapıtma kullanılır.  

Ölenin yakınlarından başlamak üzere, mezara besmele ile toprak atılır. Mezar Şereflikoçhisarlar ya da örtenler kazma ve küreği elden ele vermezler; kazma kürek ilkin yere bırakılır ve yerden alınır. Bu araçların doğruca bir elden ötekinin eline verilmesi sürekli mezar kazılacağına işarettir; bu kaçınmaya dikkat edilmezse, başkalarının da art arda öleceğine inanılır.

Kürek, yere bırakıldıktan sonra bir başkası kürekle toprak atmaya devam eder. Şereflikoçhisar ve çevresinde yaşlı kesim buna bir kural olarak uymaya özen gösterir, genç nesil bu kuralı iyi bilmediğinden bazen yaşlılarca uyarılır. Cenaze üstüne yağmur yağdığında kıtlık olacağına inanılır. Mezarın üzerine su serpilip toprak pekleştirilir.

Kuran okunur, sevabı o gün defnedilen ölüye, mezarlıkta bulunan bütün ölülerin ruhlarına bağışlanır. Cenaze defnine mezarlığa kadınlar gitmez, erkekler defin işlemini yapar. Bu görenek günümüzde uygulanmıyor. Cenaze İslami kurallara göre defnedildikten sonra hoca cenaze başında dua eder.  Cenazenin defni tamamlandıktan sonra, hemen sual meleklerinin geleceğine inanıldığından sual melekleri gelmeden cemaat mezarlıktan hızlıca uzaklaşır.


  11 Ekim 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2166 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri