03 Ekim 2018, 16:19 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Ziyaretlerde, anonslarda ve camilerde uyarı yapıldı

Ziyaretlerde, anonslarda ve camilerde uyarı yapıldı

Polisler ev ev gezip dolandırıcılık olaylarına karşı vatandaşı uyardı...

Polisler ev ev gezip dolandırıcılık olaylarına karşı vatandaşı uyardı.

Ülkemizde ve İlçemizde meydana gelen ve ilçemizde de son zamanlarda sıkça görülen telefon dolandırıcılığı konusunda, Polisler tarafından halkımız uyarıldı.

Toplum Destekli Polisler ile İlçe Emniyet Müdürlüğünde görevli polisler, tek tek gezdikleri ilçe mahallelerinin muhtarlarıyla birlikte yalnız kalan yaşlı vatandaşlarımızın evlerine giderek, telefon dolandırıcılığı hakkında hem bilgilendirdiler hem de konuyla ilgili bilgilendirme broşürleri verdiler.
Diğer yandan telefon dolandırıcılığı ile ilgili olarak da; Belediye hoparlöründen anonslar yapılıyor ve gerek banka müdürleri gerekse kuyumcular herhangi bir olumsuzlukla karşılaştıkları zaman (yaşlı bir vatandaşın yüklü miktarda kredi çekmek istemesi ya da kuyumcudan yüklü miktarda altın bozdurulması gibi) Emniyeti bilgilendirmeleri gerektiği ifade edilirken, konuyla ilgili olarak mahalle muhtarlarıyla toplantı yapıldığı hatta hem Cuma namazında hem de vakit namazlarında verilen vaazlarda dile getirildiği kaydedildi.

Mahallelerde ev ziyaretlerinde yalnız yaşayan yaşlı vatandaşlara gidilerek; Özellikle kendisini savcı, hakim, polis, banka görevlisi ya da herhangi bir devlet görevlisi olarak tanıtıp çeşitli hikayeler uydurarak kontör gönderilmemesi veya hesaba havale yaptırmak isteyen şahıslara itibar edilmemesi gerektiği belirtildi.

Telefon dolandırıcılığı sırasında uydurulan hikayelerde, genelde kredi kartlarını ya da telefon sim kartını kopyalayan terör örgütleri veya çeteler tarafından kullanıldığı ifade edildi.

Diğer yandan dağıtılan broşürlerde; “ödül kazandınız” şeklinde gönderilen mesajlara, alışveriş yaparken kredi kartının pos cihazından farklı bir cihaza okutturulduğu zaman, kart şifrelerini cüzdanda saklanmaması gerektiği, alışveriş ve internet bankacılığı sitelerinden faydalanırken kimlik kartı, kullanıcı adı ve şifre bilgilerinin girileceği sayfanın adres çubuğu bölümünün; http:// yerine https:// ibaresiyle başlıyor olmasına dikkat edilmesine, sanal ortamda yazışılan kişilerin kendileri olduklarından emin olunması gerektiği ve bankamatik şifreleri girerken kimsenin görmemesine dikkat edilmesi gerektiği  vurgulandı.

Olumsuz durumlarda mutlaka 155 polis ihbar hattının aranması gerektiği özellikle söylendi.

  4 Ekim 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2327 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri