03 Ekim 2018, 13:38 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Ölüm Sonrası İle İlgili İnanış ve Uygulamalar (1)

Ölüm Sonrası İle İlgili İnanış ve Uygulamalar (1)

Şereflikoçhisar ve çevresinde ölüm sonrası ile ilgili inanış ve uygulamalar...Şereflikoçhisar ve çevresinde ölüm sonrası ile ilgili inanış ve uygulamalar arasında rutin olan işlemlerle birlikte defin, telkin, kaçınmalar, devir-ıskat, ölünün ardından tutulan yas, yemek ve anmalar vardır. 

Ölümün hemen ardından; ölenin gözleri kapatılır, elleri yan tarafına konur, çenesi ve ayakları bağlanır. Gözü açık olan durumlarda sevdiği (oğlu, kızı ya da başkası) kişiyi göremediği için ‘’Gözleri açık gitti.’’ denir. Bu durumda sevdiği kişinin bir eşyası üstüne bırakılır.

Şimdilerde pek uygulanmasa da, yaz mevsimiyse, ölünün karnı şişmesin diye demirden bir eşya (bıçak, demir, makas, bakır vb.) konur, genellikle köylerde maşa koyarlar. Yakınları cenazenin başında otururlar. (Bayan cenazenin yanında bayanlar, erkeğin yanında erkekler oturur.)

Ölüm gerçekleştikten hemen sonra sela verdirir, selanın sonunda vefat eden kişinin adı duyurulur, yakınlarına ve tanıdıklarına haber gönderilir. Köylerdeki ölüm, komşu köylerde de ilan ettirilir. Ölünün üzerinden herhangi bir şey alınıp verilmez. Üzerinden bir şey geçirilmez. Üzerinden bir şey alınıp verilirse ölünün hortlayıp sık sık evi ve evdekileri rahatsız edeceğine inanılır. Ölünün yatağı toplanır.

Eskiden gasilhaneler yaygın değildi, cenazeler evlerin önünde geniş bir bezle perdelenen bir yerde yıkanırdı. Ölüm haberini alan komşular hemen büyük bir kazanda su ısıtmaya başlardı. Kazanda su kaynar, ılıştırılır, cenaze öylece yıkanırdı. Şimdilerde cenaze yıkama işlemleri çoğu zaman gasilhanelerde gerçekleştirilmektedir.  

Mezar kazıcılar cenaze için mezar kazarlar. Mezar kazmaya gelenler “kabri geniş olsun, toprağı bol olsun” derler.  

Mezar kazıldığında, ölünün gömülmesine hazır hale getirildiğinde mezar üzerine kazma ve kürekleri çapraz şekilde koyarlar; şeytan girmesin diye; mezara şeytan girer diye inanılır. Ölen kadınsa suyu kadınlar, erkekse erkekler ısıtır ve cenazeyle ilgilenir. Ölü yıkanırken evdeki ve yakın komşulardaki bütün uyuyanlar uyandırılır. Ölü yıkandıktan sonra su ısıtılan kazan ters çevrilir. Ölünün kefenine gülsuyu dökülür, güzel koksun diye. Ölünün kefeni içine ayrıca çörekotu konur. Çörekotunun konulmasıyla ilgili inanış; çörek otu döküldüğünde belli bir süre ölünün vücuduna haşeratın yaklaşmasını önlemesidir.

Birçok yerde olduğu gibi Şereflikoçhisar ve çevresinde de halk arasında, kişinin sağlığında kefenini alıp bir köşeye saklaması ya da bunun için bir para ayırması âdetine rastlanır. Daha çok bir tedbir niteliğindeki bu adet Şereflikoçhisar ve çevresinde: o sırada bir telaş olmasın diye, kendi helal parasından olsun diye ya da öldüğünde başkalarına yük olmamak için uygulanır.  Kefenin üzerine hacca ya da umreye gitmiş olanlar ihramının da sarılmasını vasiyet edebilir. Günümüzde hazır kefen paketlerinin içinden çıkan malzeme arasında gülsuyu, çörekotu ve kanamayı engelleyici bir malzeme çıkmaktadır.

Eskiden bazı hocalar cenazenin göğsüne ya da kefenine elleri ile “Bismillahirrahmanirrahim” veya “Lailahe illallah” gibi mübarek sözleri yazarlardı. Ancak bu uygulamayı günümüzde yapan bulunmamaktadır.

Cenaze tabuta konulduktan sonra tabutun üzerine bazen seccade örtülür. Eğer cenaze kadın ise tabutun üzerine bir de yemeni konur.


   4 Ekim 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2088 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri