26 Eylül 2018, 14:11 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Kadınlardan Aşure ikramı

Kadınlardan Aşure ikramı

AKP Kadın Kolları’ndan Aşure ikramı...AK Parti Kadın Kolları tarafından çarşı içinde parti binası önünde aşure dağıtıldı.

İlçe Başkanı Erkan Seyhan’ın da katıldığı etkinlikte, vatandaşların ilgisi yoğundu.

2000 kişilik aşure vatandaşlara ve esnaflara kadınlar tarafından dağıtılırken İlçe Kadın Kolları Başkanı Aysun Pekmezci, bir açıklama yaptı.

Pekmezci; “Muharrem ayında yaşadığımız aşure geleneğimiz  kardeşliğin en güzel örneklerindendir” dediği açıklamanın tamamında şunları kaydetti;

“Allah’u Teala Kur’an-ı Kerim’de “Gerçek şu ki; Allah katında ayların sayısı, gökleri ve yeri yarattığı günden beri Allah’ın kitabında ayların sayısı on iki dir. Bunlardan dördü haram aylardır. İşte dosdoğru din budur buyurmaktadır. Bir sahabenin “Ya Rasulallah,Ramazan dan sonra hangi ayda oruç tutmamı tavsiye edersiniz” şeklideki sorusuna karşılık Efendimiz (S.A.V) eğer  Ramazan’dan  sonra oruç tutacaksanız Muharrem’de tutunuz çünkü bu ay Allah’a ait bir aydır buyurmuştur.
Muharrem ayının onuncu gününe aşure günü  denilmiş ve insanlık tarihindeki,Peygamberlerin hayatlarında vuku bulan (Hz. Adem (as.)ın tevbesinin kabulü, Hz. İbrahim as.’ın Nemrutun ateşinden kurtulmaları, Hz. İsa (as.)ın  doğumu ve semaya yükseltilmesi, Hz. Nuh as.’ın tufandan kurtuluşu  gibi bir kısım hadiselerin bu güne tekabül etmesi, bu ayda olmuştur. Ayrıca muharrem ayı bizlere, Kerbela olayını hatırlatan aydır.  Kerbela; Peygamberimizin “Cennet gençlerinin efendileri” sözüyle taltif ettiği, Hz. Ali ve  Hz. Fatıma’nın iki ciğer parelerinden biri Hz. Hüseyin Efendimizin ve yetmişten fazla şehit verildiği yerdir.

Asırlardır yüreğimizi sızlatan bağırlarımızı yakan bu olay, Efendimizi ve onun Ehl-i Beytini seven başta milletimiz olmak üzere bütün Müslüman alemini, derinden yaralamış ,kalpleri inciltmiştir. Kültürü, mezhebi  ve meşrebi ne olursa olsun bütün Müslümanları derin acılara sevk etmiştir. Muharrem ayını Hz. Hüseyin’in  uğrunda canını feda ettiği hak, adalet, rahmet, merhamet müsamaha ve şefkat duygularının yeniden oluşması  Müslümanların muhabbet, kardeşlik ve beraberlik duygularının güçlenmesi için fırsat bilmeliyiz.

Muharrem ayında yaşadığımız aşure geleneğimiz  bu kardeşliğin en güzel örneklerindendir. Aşure paylaşmanın, ve birlikteliğin simgesidir. Aşure aşında bir araya gelen  farklı nimetlerin, aynı ortak tada katkı sağladıkları gibi, milletimiz asırlardır birlikte yaşamanın gereği olarak sevinç ve tasayı, muhabbet ve meşakkati paylaşmaya devam  etmektedir. Aşure Günü’nün tüm Şereflikoçhisar halkına, milletimize, tüm İslam Alemine huzur ve bereket getirmesini dilerim.”

  27 Eylül 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2275 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri