26 Eylül 2018, 13:53 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Öğrenci çalıştıran işyerlerine destek var

Öğrenci çalıştıran işyerlerine destek var

Öğrenci kayıtları devam ediyor...Meslek Eğitim Merkezi’nde çırak öğrenci kayıtları devam ediyor.

09/12/2016 Tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan 6764 sayılı kanunla Mesleki Eğitim Merkezleri zorunlu ortaöğretim kapsamına alındı. Bir işletme de çalışıp merkezimize kayıt olan öğrenciler dört yıl boyunca haftada bir gün teorik eğitim, işletmede ahilik anlayışı ile beş gün işbaşında beceri eğitimi alarak 11.sınıf sonunda Kalfalık, 12.sınıf sonunda Ustalık belgesi alacak. Sözleşme yaptığı tarihten itibaren sigortalı olacaktır.

Öğrencilerimiz merkezimize devam ederken isterlerse açık liseye kayıt olup dışarıdan sınavlara girerek Kültür derslerinden belli bir krediyi tamamlayarak çalıştığı dalda açık meslek lisesi diploması alabileceklerdir. Tüm meslek derslerinden muaftır. Böylece Üniversite eğitim almak isteyen öğrencilerimize kolaylık sağlanmıştır. Veliler çocuklarının okuyup doktor, öğretmen, mühendis veya memur olmasını istiyor. Kısa yoldan meslek öğrenmek isteyen, Akademik eğitim yapmak istemeyen çocuklarımızı iyi bir ustanın yanına vererek ahilik anlayışı ile çekirdekten yetiştirerek meslek sahibi olmasını istemeliyiz. Bu ülkenin iyi bir sanatkâra da ihtiyacı var. Milyarlarca para verip aldığımız aracımızın bakımı, arızası için teslim edebileceğimiz motor tamircisine, boyacısına, kaportacısına ihtiyaç var. Elektrikçi, Sıhhi Tesisatçı, Mobilyacı, Kaynakçı, Tornacı, Mermerci, Fırıncı,  Reklamcı, Aşçı, Kuaför vb. meslek dallarından ustalara ihtiyaç var.

Ayrıca yanında çırak/stajer çalıştıran işyerlerine çırak öğrenci başına 290,18 TL devlet destek katkısı ödemesi yapılmaktadır.

Kayıt şartları
1-En az ortaokul Mezunu olmak,
2-6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu göre seçtiği dalda işyeri hekiminden sağlık raporu almak,
3-İşletme ile sözleşme imzalamak,
Bilgi için Telefon : 687 10 24  e-posta: 232192@meb.k12.tr

  27 Eylül 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2041 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.156 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri