26 Eylül 2018, 13:28 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

Şereflikoçhisar – Ekşi Sözlük

Şereflikoçhisar – Ekşi Sözlük

Aaa ekşi sözlükte bizde varmışız ya! Tesadüfen rastladım-okudum! Neler var neler!Aaa ekşi sözlükte bizde varmışız ya! Tesadüfen rastladım- okudum! Neler var neler! Nasıl tanındığımızı bilmek açısından pek faydalı oldu (!)  Aşağıdakiler de sözlükten seçtiklerim:

* Ankara ve ilçelerinde “goçisar” diye telaffuz edilir.

* Eskiden nasılmış bilmem de il olmayı bekliyorlarsa daha çok beklerler. Çok bakımsız maalesef klasik bir İç Anadolu beldesi, belediyesi, ilçesi gibi. Aklımda hep, güzel temiz düzenli bir yermiş gibi yer etmişti görene kadar ama saydıklarımın hiçbirine sahip değil.

* Zırhlı birliklerin taşınması ile yıllardır süren il olma hayaline kavuşacağını tahmin ettiğim ve umduğum memleketim.

* 42 gündür askerliğimi yapmakta olduğum, Kara Kuvvetleri Tatbikat Merkezi Komutanlığı’nın da içinde bulunduğu bir garip taşra. Taşra falan ama çarşıda  bi lokanta var on numara sucuklu kaşarlı yumurta yapıyo. Çok özlemişim be arkadaş, asker adama bundan büyük nimet yok!

* Üniversitedeki ev arkadaşımın memleketidir. Tuz Gölü kıyısından gün batımı izlemesi güzel olurmuş.

* Kafa kağıdımda doğum yeri, nüfusa kayıtlı olduğu yer vs gibi bir çok alanı dolduran ilçedir. Annemin babamın memleketi olması dışında kafa kağıdındaki bir başka haneyi dolduran Deliler Köyü ibaresinden çekmişliğimiz de çoktur.

* Uzunca bir süredir Güneydoğu Anadolu’da il zannediyordum. Meğer doğup büyüdüğüm ilin bir ilçesiymiş.

* Ben Şereflikoçhisarlıyım deyip hava atınca arkadaşım bana ‘Bizim bir derdimiz yok şerefimizi beyana gerek duymamışız!’ dediğinde morardığım memleketim.

* Bu ilçeden çıkan ünlü simalar Ali Babacan-Gülşen Kutlu-Uğur Işılak-Koçhisarlı Elvan Dalton

* Mustafacık Kavunu veya Hacıbekir Kavunu, özellikle meşhurdur. Türkiye’de bundan daha iyisini bulamazsınız, hatta orta doğu ve  dünyada bile. Sebebini yukarıda açıklamışlar. Zaten mineral bakımından aşırı zengin toprağından dolayı çok acayip kavunu vardır. Hacıbekir kavunu dışından yeşil gibidir, kelek gibi durur, çok fena dumura uğratır ama tadıyla. Kesin, ömrünüzde bir kere tadın derim.

* Anadolu Beylikleri döneminde Şereflioğulları Beyliği ve Koçoğulları Beyliğinin Tuz Gölü’nün yakınlarında şu anda bulundukları yere yerleşmeleri ile kurulmuştur. Daha sonra Anadolu Selçuklu Devletine bağlanmışlardır. İlçenin içinde bulunan Alaaddin Camii o dönemden kalan tek tarihi eserdir.

* Ankara’ya 150 km mesafede olan Ankara’nın bir ilçesi… Ortaköy ve Aksaraylılar Koçhisarlıları sevmezmiş… Zamanında Aksaray’a bağlayalım demişler halk kaşık kaldırmış. Biz Angaralıyız demiş…

* 80 öncesi Küçük Moskova şeklinde anılan ilçelerdendir.

* Arife günü saat 8 de açık dükkan bulamadığınız, hala kasetçi kavramını barındıran, içinde kampus olmasına rağmen ne öğrencinin takılabileceği bir cafe ne de bar olan, inanılmaz dandik, inanılmaz sıkıcı, boğucu, Ankara’nın en uzak ilçesi…

* Nüfusa kayıtlı vatandaşlarının büyük bölümü başta Almanya ve Avusturya olmak üzere Orta Avrupa şehirlerinde yaşayan ve verdiği göç sebebiyle gün geçtikçe küçülen Ankara İlçesi. Viyana da Şereflikoçhisarlılar kıraathanesini gördüğümde memleketimle gurur duymak ve memleketim gurbetçilerine acımak arasında kalmış bir duygu hissetmiştim.

* Önünden geçen Ankara-Aksaray yolunda kamyon ve tırların akrobasi yapıp Ferrari moduna geçtikleri ilçe.

* Şereflikoçhisarbüyükşehirbelediyespor diye bir takımları olmayan şehir. Şerefli sıfatını Çanakkale Savaşında erkek nüfusunun yarısından fazlasını şehit vermesi dolayısıyla almıştır.

* Türkiye’nin toprağı mineral bakımından ikinci zengin bölgesidir. Birinci Afyon’dur. Bu sebeptendir ki yaz aylarında Adana Otoyolunu kullandığınızda yol kenarındaki milyonlarca kavun satan insanları görebilirsiniz. Eğer geçerseniz tavsiye, ilçenin Adana tarafındaki satıcılardan alın ve de özellikle Mustafacık Kavununu sorun.

* Kurtuluş Savaşı’nda Koçhisarlıların gösterdiği yiğitlik ve düşmana karşı direnişlerinin mükafatı olarak Atatürk’ün Koçhisara verdiği Şerefli yakıştırmasından sonra Şereflikoçhisar olan ve aynı zamanda memleketim olan Ankara’nın Tuz Gölü dibindeki ilçesi.


  27 Eylül 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2410 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Sakir
tesekürler bu tür yazilar beklentimizdir.Deliler köyünede selamlar,kimne derse desin onlarin deli olmadiklarini biz biliyoruz,onlar Anadolu insanin has larinda dirlar.
Sıla
İçim sızladı okurken.Ama maalesef doğru.Eksiği var fazlası yok yazılanların.Peki suçlu kim?Yok suçlu ararsan herkes sütten çıkmış.(istisnalar hariç)Peki kendiliğinden mı sayiyor yerinde.Bence kral çıplak diye bağıracak bir çocuğa ihtiyacımız var.Malum büyüklerden hayır yok.Gerçi doğruyu söylersen de dört harflilerden diyip,dediğine pişman ederler :(
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.059 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri