19 Eylül 2018, 15:58 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Ahilik Haftası Kutlanıyor

Ahilik Haftası Kutlanıyor

Ahilik Haftası Kutlanıyor...

“Esnaf ve Sanatkarlarımızın Ahilik Haftası kutlu olsun”

Ahilik Haftası nedeniyle; Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı, Şoförler Odası Başkanı ve Ağaç ve Madeni İşler Başkanı ortak bir basın açıklaması yaptılar.

Ülkemizde her yıl 17-23 Eylül tarihleri arasında kutlanan Ahilik Haftası, bu yıl da kutlanmakta.

İlçemizde de basın açıklamasıyla kutlanan Ahilik Haftası için Ankara’da ANKESOB tarafından düzenlenen programa, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mehmet Çetin ile Şoförler Odası Başkanı Celal Yılmaz katıldı.

“Geçmişte olduğu gibi ben siftah yaptım yan komşum siftah yapmadı ondan Al” diyebildiğimiz günler temennisiyle yapılan ortak basın açıklamasında ise şunlar kaydedildi;

“Ahilik; ticarette, sanatta ve meslekte doğruluğu, dürüstlüğü en önemlisi güzel ahlakı hakim kılmış, İslami değerleri benimsemiş Türk esnaf ve sanatkarının örgütlenme biçimidir. Ahilik kültürü ve felsefesi, toplumsal yaşamın ortak paydası olan “insanı” esas almıştır. İnsanlar arasındaki ticari ve toplumsal ilişkilerde; dürüstlük, Güvenirlik, iş ve meslek ahlakına saygı, hak ve hukuka riayet etme, saygılı, şefkatli, cömert ve güler yüzlü olma ilkeleri esas alınmış ve bu insani değerler toplum tarafından “bir yaşam tarzı” olarak kabul edilmiştir.
Bugün uygar dünya ülkelerinin, toplumlarında uygulamaya ve hakim kılmaya çalıştıkları bu değerler, 13. Yüzyılda Anadolu Türkleri tarafından “Ahilerin Vizyonu” olarak uygulanmış ve böylece diğer ülkelere örnek olmuştur. Atalarımız Anadolu’yu yurt edindikten sonra o dönemde Anadolu’da ermeni ve Rumların elinde olan ticaret Ahilik sayesinde yavaş yavaş Türklerin eline geçmiştir. Ahi Evran-ı Veli hazretleri Anadolu’nun şehirlerine, kasaba ve köylerine kadar tekke ve zaviyeleri inşa etmiş, halka el uzatan bu tekke ve zaviyelerde meslek ve zanaat öğretirken yeri geldiğinde düşmanla savaşmaları için esnaflara askeri eğitimler vermiştir.
Bu anlamda Ahiliğin gayesi zengin ile fakir, üretici ile tüketici, emek ile sermaye, halk ile devlet arasında iyi ilişkiler kurarak sosyal adaleti gerçekleştirmek ve ahlaki bir toplum düzeni meydana getirmek olarak ifade edilir.
Elinin, Kapısının, Sofrasının açık olması ile gözünün, belinin, dilinin bağlı olması Ahiliğin prensiplerindendir.
“Geçmişte olduğu gibi ben siftah yaptım yan komşum siftah yapmadı ondan Al” diyebildiğimiz günler temennisiyle,
Tüm Esnaf ve Sanatkârımızın Ahilik haftasını kutlar, sağlıklı, başarılı, birlik ve beraberlik içerisinde bol kazançlı günler dileriz.”


  20 Eylül 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1976 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.064 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri