19 Eylül 2018, 15:10 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

Aferin size çocuklar!

Aferin size çocuklar!

"Herkes kendi evinin önünü temizlese, şehir tertemiz olur."...15 Eylül “Dünya Temizlik Günü” olarak kutlanıyormuş. Bu zamana kadar bilmiyordum! “Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp” demişler. Duyarlı genç arkadaşımız Oğulcan Zorteymur’un sosyal medyadaki paylaşımları sayesinde öğrendim.  Artık unutmam!


Oğulcan benim gibi bilmeyenler için günün anlamını ve önemini paylaşımlarında güzel güzel anlatmış!

“15 Eylül Dünya Temizlik Günü hakkında bilgisi olanlarınız vardır. Bilmeyenler için bahsedeyim, 3 gün sonra Cumartesi günü dünya çapında büyük bir hareket gerçekleşecek. Goethe’nin “Herkes kendi evinin önünü temizlese, şehir tertemiz olur.” sözünden yola çıkılarak yapılacak bu organizasyonda, dünyanın dört bir yanından insanlar ellerine eldivenlerini takıp çöp poşetleriyle dünyayı, doğayı temizlemek üzere harekete geçecekler. Biz neden katılmayalım? Slovenya’yı düşünün. 10 sene önce çöpten sokaklarda yürünmeyecek hale gelen ülkede, bir grup gencin başlattığı kampanya ile ülkede yaşayan her 6 kişiden biri eline eldiveni geçirip çöp torbalarını alarak sokaklara çıkıyor ve ülkeyi baştan sona mis gibi yapıyor. Bir kıvılcımla başlayan bu hareketin sonucunda, Slovenya şu an dünyanın en temiz ülkelerinden biri.

Yapılan araştırmalara göre insanlar temiz buldukları yeri temiz, kirli buldukları yeri ise kirli bırakıyorlar. Ayrıca ülkemizdeyse temizlik yapan birini gördüğümüzde ona yardım ediyoruz. Yani hastalık gibi temizlik de bulaşıcı bir şey. Bu hareket sayesinde hepimizin bilinçleneceğine ve çöplerin çöp kutusuna atılması gerektiği farkındalığının hepimizde oluşacağına inanıyorum.

15 Eylül Cumartesi günü ben ve arkadaşlarım Şereflikoçhisar sokaklarında dünyayı 1 günlüğüne de olsa yaşanılabilir bir yer haline getirmek için çöp topluyor olacağız. Halkı, çocukları bilinçlendirmek adına önemli bir adım olacağına inandığım bu kampanyaya siz de yarım saatinizi ayırın ve çöp toplayın. Gelin, Şereflikoçhisar’ı temizleyelim. 15 Eylül’de başta Şereflikoçhisar olmak üzere kıymetini bilemediğimiz ve oldukça fazla şey borçlu olduğumuz güzel dünyamız çöpten ve kirlilikten arınsın.” demiş!

Dedikleri gibi de yapmışlar! Oğulcan ve arkadaşları geçirmişler ellerine eldivenleri, gördükleri her çöpü atmışlar çöp poşetinin içine! Onları çöp toplarken görenlerde katılmış onlara. Gün boyu toz-toprak yorgunluk demeden sokaklarda çöp toplamışlar!

Akşam haberlerde ve internet ortamında izledim ki! Edirne’den-Kars’a Türkiye’nin dört bir yanında  bu güne ilişkin etkinlikler düzenlenmiş!

Başkanından- vatandaşına- partilerin gençlik kolları- kadın kolları, kulüpler- dernekler- meslek gurupları- öğretmenler- öğrenciler daha kimler kimler... Turistler bile!

Hatta Çankırı’da düğününe giden gelinle damat, şehirde temizlik yapıldığını görünce gelin arabasından inip çöp toplayanlara yardım ediyor!

Yani o gün herkesler memleketinde dağ taş çöp toplayıp, temizlik yapmışlar!

Peki ya bizde?

Sağ olsun bi Oğulcan’ın aklına gelmiş!

Aferin size çocuklar! Kimselerin düşünemediğini siz düşündünüz. Siz hepiniz büyüklerinize örnek oldunuz. İşte! İlçemizin sizin gibi duyarlı gençlere ihtiyacı var!

İnşallah gelecek yıl 15 Eylül’de büyüklerin aklına gelir de  “Temiz Şereflikoçhisar, temiz Ankara, temiz Ülke ve temiz Dünya” için büyük bir organizasyon düzenlenir.
 
 
 

  20 Eylül 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2023 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


E.ustalar
Slmlar Ben her hafta cengel gazetesini Takip ederim ve her sene izinimi kochisar da geciririm Ne yazik kine Ne temizligi isler acisi ,Ozur dilerek yaziyorum. Tam bir mikrop yuvasi Genclerden yaslisina kadar Ellerinde ne gecirirlerse at gitsin Ben ne diyebilirim ?Amca niye atiyon yazik degilmi desem Birde azar icitiyom sana len diyorlar yazik cok yazik. Guzelim Kochisarim ne hallere geldin Hicmi cop kutusu yok sehir merkezinde Okullarda Hicmi egitim gormuyor gencler yazik cok yazik Guzelim kochisarim Ne hallere geldin Saygilarimla
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri