19 Eylül 2018, 15:03 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Ölümün Halk İnanışındaki Yeri

Ölümün Halk İnanışındaki Yeri

Şereflikoçhisar yöresi; ölüm, doğum ve evlilik gibi durumlarda pek çok inanış, adet ve geleneğin...Şereflikoçhisar yöresi; ölüm, doğum ve evlilik gibi durumlarda pek çok inanış, adet ve geleneğin yaşatılmasına sahne olan yerlerdendir. Bunlardan ölüm ile ilgili inanış, adet ve gelenek uygulamaları en sık karşılaşılanlardandır.


Yörede ölümün bazı belirtileri olduğuna inanılır. Bu belirtiler kimi zaman rüya ve ölecek kişinin vücut göstergeleri ile kimi zaman da bazı eşya ve hayvanların durumuyla ilişkilendirilir.  

Şereflikoçhisar ve çevresinde ölüm öncesinden, ölüm sırasındaki inanış ve uygulamalara, ölüm sonrasında cenazenin yıkanması, kefenlenmesi, gömülmesi ve ölünün anılmasında gerçekleştirilen pratiklere varıncaya kadar her aşamada genel olarak İslam’ın temel kurallarında belirtilen hususlar dikkate alınmakta ve uygulanmaktadır. Bu süreçte yine de geleneksel inanış ve uygulamaların etki ve izleri de görülmektedir.

Ölümle ilgili halk inanış ve uygulamaları ölen kişinin ruhunun öbür dünyaya gidişini kolaylaştırmak, ölümün geride kalanlara sirayetini engellemek, öleni öbür dünyada rahat ettirmek, ölenin yakınlarının acı ve ıstıraplarını azaltmak ve yeniden onların topluma katılmalarını sağlamak gibi işlevleri içermektedir.

Yas ve taziye; ölümün gerçekliğini herkes için kaçınılmaz olduğunu vurgulayan, ölenin ardından üzülmenin de bir sınırı olduğunu öğütleyen, ölü yakınlarının ölünün acısını paylaşmaya, azaltmaya ve onları günlük yaşama alıştırmaya yardımcı olan dayanışma örneği olarak değerlendirilmelidir.

Şereflikoçhisar yöresinde ölümün ön belirtisi olarak sayılan bazı durumlar şunlardır:

Yıldız kayması, birinin ölümüne yorulur. Köpek uluduğunda ya uğursuz bir şey olacağına ya da yakında bir ölümün gerçekleşeceğine, evden cenaze çıkacağına inanılır.  

Evin çatısında ya da yakın bir yerinde baykuş ötmesi o evden yakın bir zamanda ölü çıkacağına yorumlanır. Bunu önlemek için baykuşun hemen oradan uzaklaştırılması gerektiğine inanılır. Bir eve baykuş konması birkaç sene sonra evin “virane” olacağı anlamına gelir. yine vakitsiz öten horozun ölüm habercisi olduğuna yorulur.

Rüyada evin orta direğini veya evin duvarını yıkılmış görmek aileden birinin öleceğinin işareti sayılır. Ya da rüyada evin önüne kazan bırakılması aileden birinin öleceğine yorumlanır. Evin önünde görülen kalabalık da ölüm işareti olarak görülür. Evin önünün kalabalık olması bazen düğün yapılacağına da yorulur.

Özellikle yaşlılarda, rüyada diş çektirmek, dişlerin dökülmesini ya da kırılmasını görmek ölüme yorulur. Azı dişlerinden birinin çıkması aile büyüklerinden birinin ölümüne, diğer dişlerden birinin çıkması ise daha genç olanlardan birinin ölümüne işaret sayılır.  

Rüyada kara yün, kara ip, kara yumak, kara üzüm, manda görmek, ya da rüyada evin perdelerinin çekili olduğunu görmek ölümün işareti olarak yorumlanır.

Şereflikoçhisar ve çevresinde rüyada ölü görmek, ömrün uzamasına yorulur. Rüyada ölmüş biri tarafından çağrılmak ölüm işaretidir. Böyle durumlarda kişi “Vadem yaklaştı.” der.  

Hasta sevdiği birini görmek isterse, ölümden söz açarsa, gaipten ses duyduğunu ya da bazı kişileri gördüğünü söylerse ölümünün yakın olduğuna yorulur. Helalleşme isteği gerçekleştikten sonra ruhunu kolay teslim ettiğine inanılır.

Tabutun taşınırken eğri gitmesi ve gıcırdaması, ölü yıkamak için su ısıtılan kazanın devrilmesi, ölü yıkanırken etinin yumuşaması, cesedin boynunun eğik olması, cesedin evde uzun süre bırakılması da ölümün işaretleri arasında sayılan belli başlı inanışlardandır.
(Devam Edecek)  200 Eylül 2018      Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2039 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri