12 Eylül 2018, 14:40 - Anasayfa // ARŞİV Haberi yazdır

Kış zor geçecek!

Kış zor geçecek!

Kış zor geçecek!...
Kömür fiyatları geçen yıla göre %100 arttı
KIŞ ZOR GEÇECEK!

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla kömür satışları başladı. Dövizde gerçekleşen artışın ithal edilen kömür fiyatlarına etkisi ise hem alıcısını hem satıcısını kara kara düşündürüyor.

Görüşlerini aldığımız kömür satışı yapan esnaflarımız konu hakkında gazetemize şöyle konuştular:

Kenan Turan (Hamekaroğlu Kömürcülük): “Dövizin yükselmesinden hem esnaf olarak hem vatandaş olarak sıkıntılıyız. Bir evin kömür, odun ihtiyacı 4500 TL buluyor. Satışlarımızda taksit yapma durumumuz yok. Peşin yada kredi kartı ile satıyoruz. Kaloriferlik kömür 1800, sobalık 1550-1600 TL arasında. Vadeli satışlarımız yok.
Dövizin yükselmesinden dolayı vatandaşın alım gücü yok. Esnaf olarak bizlerde müşterilerimize fiyat söylemeye utanıyoruz.” dedi.

Tolga Yıldız (Yıldızlar Kömür); “Kömüre yüzde yüz zam geldi. Satışlarımız çok zayıf. Vatandaş sadece kömürün fiyatını soruyor, alan çok az” şeklinde konuştu.

Yine artan döviz fiyatları nedeniyle kömür fiyatlarının zamlandığını söyleyen Eren Baran (Dostlar Kömür) ise; “Kömürümüzü peşin veya kredi kartı ile satıyoruz. Bizlerde çaresiziz. Bizde aldığımız fiyata kömür bulamıyoruz. İthal  kömür fiyatları yüksek. Yerli kalorifer kömürünün tonunu 820 -850 TL arasında satıyoruz “dedi.

Emin Kılıç (Kılıç Kömür): “Geçen yıla göre döviz fiyatı arttı. Bununla beraber kömür satış fiyatlarımızda da artış oldu. Satışlarımızı günlük kur üzerinden yapıyoruz” diyen Emin Kılıç bu durumun kendileri içinde çok zor bir durum olduğunu ifade etti.

Kemal Sezginer (Tuzgölü Kömür): İskenderun ‘dan ithal edilen kömürün, yerinde 235 $ artı nakliye ile kendilerine 240 $ geldiğini ifade eden Sezginer;  “Vadeli satamıyoruz. Peşin fiyatına, günlük kur üzerinden satış gerçekleştiriyoruz. Kalorifer kömürünü 1700 TL -1750 TL, sobalık  kömürü 1450 TL-1500 TL arasında satıyoruz. Ucuz ithal kömürler var ama biz güvenip getiremiyoruz” şeklinde konuştu.

Ramazan Ekinci (Cihan Kömürcülük): “Vatandaşın ithal kömürü talep etmesinden dolayı yerli ürün Tunç Bilek ve Soma kömürlerinin satışı olumsuz etkilendi. İlçemiz de yerli kömürün satışını bir kaç arkadaşın dışında yapan yok” dedi.

Aytekin Özlü (Özlü Ticaret): İthal kömürü günlük kur üzerinden satıyoruz. Yerli kömür talep eden müşterilerimize de kalorifer kömürünü 1000 TL’dan, sobalık kömürü de yine  1000 TL’dan satıyoruz” dedi.

Kömür fiyatlarını duyan vatandaş ise  bu fiyatlar karşısında ne yapacaklarını kara kara düşünüyorlar.

  13 Eylül 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2617 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ARŞİV Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.172 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri