12 Eylül 2018, 14:34 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Soğan Hasadı Başladı

Soğan Hasadı Başladı

Soğan Hasadı Başladı...Sofralarımızın vazgeçilmezi kuru soğan, İlçemiz de yapılan geleneksel tarımın yerine, ekonomik girdisi olan yeni bir alternatif ürün olarak yaratılmaya  çalışılıyor.

Çavuş Köyünden olup kuru soğan ekimi yapan Serhat Yüksel; “Sulu tarım yapmadan önce, buğday ve arpa tarımı yapıyordum. Peçenek Barajı’ndan gelen sulama imkanı ile sulu tarım yapmaya başladım. Üç yıldır soğan ekimi yapıyorum. Polatlılı bir üreticiyle, kendi köyümüz arazisine 1000 dekara yakın soğan ektim” diyen  Serhat Yüksel; Mart ayında mibzerle ekimini yaptıkları soğanın, Ağustos ayında sökümüne başladıklarını ifade etti.

Yüksel; “Soğanın üç defa çapasını yaparak yabancı otlarla mücadele ettik. Ekimi geniş bir arazide yapıldığı için çok zordu” dedi. Ekili arazilerde sulama alt yapısı kurulu olduğundan sulamada bir sıkıntı yaşamadıklarını belirten Yüksel; “Sulamasını yağmurlama sistemiyle yapmamız bizim için büyük bir rahatlık oldu” dedi.

Soğan hasadının ekiminden sökümüne kadar Urfa’dan gelen işçilerle gerçekleştirdiklerini aynı zamanda,  depolamasını, pazarlamasını ve sevkiyatını da kendilerinin yaptığını belirtti.

Polatlıda uzun yılar soğan ekimi yapıldığından, toprağın veriminin düştüğünü söyleyen Serhat Yüksel; “Bu yıl ilçe merkezinde 2 bin dekar, baraj gölü çevresinde 20 bin dekar soğan ekimi yapıldı.
Şu anda hasadı yapılıyor. İlçe ekonomisi için büyük bir girdi. Hasadımızı yapan işçilerin bütün ihtiyaçları ilçemizden karşılanıyor. İşçilerimiz Çadır Kentte kalıyorlar. İşçilerimizin en büyük sorunu su. Su olmayınca hiç bir şey olmuyor. Elektrikte önemli ama su kadar öncelik değil. Yetkililerden yardımcı olmalarını istiyoruz.” şeklinde konuştu.       

Yüksel sözlerine; “Geçen yıl soğan ekiminden zarar etmiştik. Hasadını yapmadan ürünlerimizi tarlada bıraktık. Bu yıl Adana ve Hatay illerinde doğal afet ve hastalıklar kuru soğanda verim düşüklüğüne neden oldu. Bu yüzden ülkemiz genelinde üretim azlığı oldu. Biz ilçemizde dekara 5 ile 7 ton arasında verim aldık. Sökümde soğanları iri, orta ve küçük olarak sınıflandırıp çuvallıyoruz.”diye devam etti.

İlçemizde nakliyecilik ve galericilik sektöründe uğraşan Serhat Yüksel önümüzdeki yılda kuru soğan ekimi yapacağını şimdiden arazi kiraladığını da sözlerine ekledi.

İşçilerin çavuşu olan Mehmet Gözkıran ise gazetemiz aracılığıyla yetkililere sesini duyurmak istediğini söyleyerek “Hatay’da kuru soğan hasadını yapıp ailemle beraber buraya geldik. Evren yolu üzerinde bulunan Çadır Kent’te kalıyoruz. Kaldığımız yerde elektrik ve su sıkıntımız var. Geldiğimiz yerlerde yetkililer bu sorunlarımıza yardımcı oldular. Buradaki yetkililerden de yardımcı olmalarını istiyoruz” dedi.


   13 Eylül 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2377 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri