12 Eylül 2018, 14:31 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Evren'deki esnaflara kolaylık sağlandı

Evren'deki esnaflara kolaylık sağlandı

Evren’deki esnaflar, ilçemizdeki 0dalara üye olabilecek...

Evren’deki esnaflar, ilçemizdeki 0dalara üye olabilecek.

Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı, Şoförler Odası Başkanı ve Ağaç Madeni İşleri Odası Başkanı; “Evren’deki Esnafların artık Oda kayıtlarını ilçemizde yaptıracaklarını” belirten ortak bir basın açıklaması yaptılar.

“İlgili kanunun değiştirilen maddesine eklenen fıkra uyarınca Evren İlçesinde faaliyet gösteren Esnaf ve Sanatkârların Oda kayıtlarının; tercih dilekçeleri alınmak suretiyle il merkezindeki odalarla birlikte söz konusu ilçeye mesafe ve ulaşım imkânları açısından en yakın ilçe olan Şereflikoçhisar ilçesindeki odalara da yapılabileceği, böylelikle gerek Evren ilçesindeki Esnaf ve Sanatkârların yaşadığı sıkıntıları ortadan kaldırmak, gerekse ilçemizdeki esnaf odaklarının üye kayıtlarının artırılması için yapılan çalışmaların başarıya ulaşıldığını” belirten açıklama da şöyle denildi;

1991 yılından bu tarafa Evren İlçesindeki Esnaflarımızın Oda kayıtları, ilçemizde bulunan 5362 sayılı yasaya tabi meslek odalarına yapılmakta idi.
2014 yılında Büyükşehir yasasından dolayı Evren İlçesindeki esnaflarımızın Oda kayıtları, Ankara’daki ihtisas odalarına yapılmaya başlandı. Bu durum Evren’deki esnaflarımızın zaman ve ekonomik olarak mağdur olmasına yol açtı.
Evren’deki Esnaf ve Sanatkârlarımızın talebi ve yaptığımız görüşmeler sonucu bu mağduriyetin önüne geçmek için çalışmalar yaptık. Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanlığı olarak 2015 yılından beri yürüttüğümüz çalışmaların neticesi olarak Evren İlçemizde bulunan Esnaf ve Sanatkarlarımızın sorununa çözüm bulmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Oda kurulması için yeterli sayıda Esnaf ve Sanatkârı olmadığı için Ankara’da bulunan Esnaf Odalarına kayıtları yapılan Evren ilçemizdeki Esnaf ve Sanatkârlarımızı artık ilçemizdeki esnaf odalarımıza kayıt yapabileceğiz.
2015 yılında ANKESOB Başkanımız Mehmet Yiğiner’e ilettiğimiz ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığı nezdinde yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde ilgili kanun maddesinde değişiklik yapılarak; “Oda Kuruluş sayısına ulaşılmadığı için oda kurulması mümkün olmayan yerlerdeki Esnaf ve Sanatkârların kayıtları birlik marifetiyle tutulabilir. Esnaf ve Sanatkârlara odalarca verilen hizmetler, ilçelerde şube açmak suretiyle birlik tarafından verilebilir” olarak değiştirildi.
İlgili kanunun değiştirilen maddesine eklenen fıkra uyarınca Evren İlçesinde faaliyet gösteren Esnaf ve Sanatkarların Oda kayıtlarının; tercih dilekçeleri alınmak suretiyle il merkezindeki odalarla birlikte söz konusu ilçeye mesafe ve ulaşım imkanları açısından en yakın ilçe olan Şereflikoçhisar ilçesindeki odalara da yapılabileceği değerlendirilmiştir.
Gerek Evren ilçesindeki Esnaf ve Sanatkarlarımızın yaşadığı sıkıntıları ortadan kaldırmak, gerekse ilçemizdeki esnaf odalarının üye kayıtlarının artırılması için yaptığımız çalışmalar başarıya ulaşmıştır.
İlgili kanun maddesindeki değişiklik sonrası ilçemizde kurulacak olan Esnaf komisyonu aracılığıyla Evren’deki Esnaf ve Sanatkârlarımızın ilçemizdeki hangi odalara kayıt yapılacakları belirlenecektir.
Esnaf ve Sanatkârlarımızın sorunlarını kendi sorunları olarak bilen ve bu konuda bizlere her zaman desteklerini esirgemeyen başta ANKESOB Başkanımız Mehmet Yiğiner’e ve ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar’a Şereflikoçhisar Esnaf Odaları olarak teşekkür ederiz.”


  13 Eylül 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1974 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri