12 Eylül 2018, 13:31 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

Hastane Muhabbetleri

Hastane Muhabbetleri

"Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi"


Son bir aydır günlerim hastanede geçti desem yalan olmaz. Kendim için gittim, eşim için gittim, kızıma, oğluma, anneme, ablama, yeğenime… İyi bir hastane arkadaşıyım galiba herkes yanında beni istiyor(!) Meslek olsa başarılı bir refakatçi olurdum sanırım(!)


Önce iki buçuk yaşındaki yeğenim Masal hasta oldu. Sonrada sırasıyla hepimiz! Acildeki nöbetçi doktorun dediğine göre bulantı, kusma şikâyetiyle çok gelen olmuş o sıra, arkası gribal belirtiler! Yani bizim buraların tabiriyle ara salımı varmış. Yine de  kabak Masalımın başına patladı! Ablaları Masal’dan geçti bize deyip söylenip durdular!

Bu hastane işleri zor işler! Allah düşürmesin ama yokluğunu da aratmasın!  Yeter ki tedavisi olan hastalıklar olsun. Kimseye dermansız dert vermesin inşallah!

Hastane deyip geçmeyin hayatınıza çok şey katabilirsiniz örneğin;

Dünya ne kadar küçük diyebilirsiniz;

Tesadüf bu ya! Yıllarca görmediğiniz arkadaşınız olabilir, akrabanız olabilir  tanıdıklarınızla karşılaşıp hasret giderebilirsiniz!

Hastane muhabbette kahvehaneyi aratmaz;

Hastalar doktor beklerken hastalıklarını unutur tabiri caizse (bende dahil) çeneleri düşer. Herkesin bir konuşası gelir! Çay kahve servisi de olsa değmeyin keyiflere! Hemen yan tarafınızda oturan kişiye (yaşı hiç önemli değil) -Geçmiş olsun neyiniz var? sorusu ile açılışı yapılan sohbet doktordan önce konulan teşhis-tedavi ve ilaç önerileriyle koyulaşır! Kimisi de hastanededir ama Alternatif Tıptan yanadır da  bu yönde öneriler sunar size!

Roman gibi hayat hikâyeleri dinleyebiliriz;

Malum doktorlarımız Ankara’da ikamet ediyorlar. Onlar Ankara’dan gelesiye kadar gelmişten-geçmişten-gelecekten çileli hayat hikâyeleri dinleyebilirsiniz!

Sizi gülümseten enteresan olaylarla da karşılaşabilirsiniz;

Teyzemin birinin telefonu çaldı, açtı telefonunu. Arayan  Almanya’daki kızı. Teyzem kızıyla dakikalarca ama dakikalarca konuştu. Hem de görüntülü! Bütün hastane bir olduk onları dinledik!

Anladığım kadarıyla teyzemin gurbetçi kızı Ankara’dan ev alacakmış fakat  sorun şu ki nereden alacağına bir türlü karar veremiyor. Sincan’da birkaç eve bakmışlar çok beğenmişler! Sanırım onlar biraz şehir dışından düşünüyor lakin teyzem merkezden Keçiören’den filan almaları yönünde telkinlerde bulunuyor. Sık sık ‘Yine de siz bilirsiniz kızım’ dese de gönlü kızının merkezden ev almasından yana! Teyzemin muayene sırası geldi de nihayet sohbetine son verdi!

Hastanede en çok sorulan sorulardan birisi nereli olduğunuzdur. Sohbet bu sorunun ardından yürür gider;

Yine bir başka teyzem yabancı gördüğü aileye –Nerelisiniz? diye soruyor. Tarsus’lu olduklarını söylüyorlar. Mersin’de çok güzel hastane yapıldı değil mi? diyor. – Güzel ama çok uzak cevabından memnun olmayan teyzem kızar gibi –Ama çok güzel değil mi? diye bastırıyor.

Evet şehir hastaneleri çok güzel ama çok uzaklarmış! Çocuğum Kayseri’de okudu. Hastalandığında  –Kızım yeni hastaneye gitsene! derdim –Anne gidilecek gibi değil çok uzak! derdi. Oradan biliyorum. Teyyyy nerde hesabı!

Meclisten sonra siyasetin en çok yapıldığı yer hastanedir;

- Ne olacak bu memleketin hali! diye başlayan cümlenin ardından sonu gelemeyen bir söz düellosu başlar! Kimisi dış güçlere suç atarken kimisi devleti yönetenleri kabahatli bulur! Ülkeyi bıraksanız oradaki hastalara terörü bitirir, ekonomiyi kurtarır, üzerine birde sağlık ve eğitim sistemine el atıp düzeltebilirler!

Ve en çok şükür edilen yerde hastanedir;

Rötar yapıp geciken doktoru beklerken ağrısından uflayan yaşlı amcamı, yürüyemeyip tekerlekli sandalyede oturan yaşlı teyzemi, nefes almakta zorlanan insanları gördüğümde  -Çok şükür Allahım! diyorum. -Çok şükür bu günümüze!  Sağlıktan öte hiçbir şey yok! Koskocaman Süleyman bile demiş!

“Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi…”

  13 Eylül 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1320 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
alman kurdu