12 Eylül 2018, 13:23 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Nasıl Bir Eğitim?

Nasıl Bir Eğitim?

Çağdaş bir eğitimin amacı; tüm bireylerini geleceğe hazırlayan, kendi ve ulusal onurunu kavramış...Çağdaş bir eğitimin amacı; tüm bireylerini geleceğe hazırlayan, kendi ve ulusal onurunu kavramış ve onuruna düşkün, kendini ülkesini ve insanlığı seven, yetenekleri ölçüsünde ve doğrultusunda kendilerini sürekli geliştiren, görev ve sorumluluklarının bilincinde olan, topluma ve içinde bulunduğu ortama en kısa sürede uyum sağlayabilen, bilime yeniliklere ve gelişmelere açık, akılcı, mantıklı, tutarlı insanlar ve vatandaşlar yetiştirmektir.


Diğer bir deyişle de eğitim; bireylerde yaşadığı toplumun değerlerine ve evrensel değerlere uygun davranışlar geliştirip, yeni olumlu değerler üretebilme sürecidir.   

Eğitim bilimcilerin; yukarıda bahsi geçen eğitimin amacı ile ilgili ifadelerine rağmen, sınav yarışları yüzünden eğitimin asıl vermesi gerekenlerin geri plana itildiğine dair, ülkemizde yaygın bir kanaat var.

Anlaşılacağı üzere eğitim-öğretimin öncelikli amacının; iyi insan, iyi vatandaş ve iyi meslek adamı yetiştirmek olduğu, eğitimin tüm paydaşlarının üzerinde ittifak ettiği bir durum.  Herkes tarafından kabul edilir ki, iyi insan, iyi vatandaş ve iyi meslek adamı yetiştirmek devletin kendi varlığının devamı ve güvencesidir, aynı zamanda.

Bu bağlamda, Almanya’da bir lise müdürünün, her eğitim öğretim yılı başında öğretmenlerine gönderdiği söylenen mektubuna bir göz atalım:

“Bir toplama kampından sağ kurtulanlardan biriyim.

Gözlerim hiçbir insanın görmemesi gereken şeyleri gördü.

İyi eğitilmiş ve yetiştirilmiş mühendislerin inşa ettiği gaz odaları, iyi yetiştirilmiş doktorların zehirlediği çocuklar, işini iyi bilen hemşirelerin vurduğu iğnelerle ölen bebekler, lise ve üniversite mezunlarının vurup yaktığı insanlar.

Eğitimden bu nedenle kuşku duyuyorum.

Sizlerden isteğim şudur:

Öğrencilerinizin insan olması için çaba harcayın.

Çabalarınız bilgili canavarlar ve becerikli psikopatlar üretmesin.

Okuma yazma, matematik, çocuklarınızın daha fazla insan olmasına yardımcı olursa ancak o zaman önem taşır.”

Sonuç olarak; eğitim, çocukları çok erken yaşlarda açık fikirli, kendini ifade edebilen, özgür, temel insan haklarına saygılı, vicdanlı, merhametli, erdemli, yaşadığı toplumun değerlerine saygılı ve onları yükseltmeyi düşünen, farklılıklara saygılı, ötekileştirmeyen bireyler ve dolayısıyla erdemli ve mutlu bir toplum oluşturmayı amaçlamalıdır.  

2018-2019 eğitim-öğretim yılı hayırlı olsun…


   13 Eylül 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2007 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri