05 Eylül 2018, 14:51 - Anasayfa // ARŞİV Haberi yazdır

Kısa ve Sade Bir Törenle Kutlandı

Kısa ve Sade Bir Törenle Kutlandı

Kısa ve Sade Bir Törenle Kutlandı...

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI, Kısa ve Sade Bir Törenle Kutlandı.

30 Ağustos Zafer Bayramının 96.yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de kutlandı. Bayramın yurt genelinde coşkuyla kutlanmasına karşın İlçemize törenin kısa ve sadeliği dikat çekti.

Program; saat 10.00’da Hükümet Konağı önündeki Atatürk büstüne çelenklerin sunulmasıyla başladı.

Kaymakam Sedat Yıldırım, Tatbikat Merkezi Komutanı Tankçı Albay İlker Görgülü ve Belediye Başkanı Ferda Polat tarafından sırasıyla Atatürk büstüne çelenk konuldu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasına müteakip günün anlam ve önemini belirten konuşma Piyade Yüzbaşı Gazi Cesaret tarafından yapıldı.

Piyade Yüzbaşı Gazi Cesaret yaptığı konuşmasında şunları söyledi;
“Türklüğün tarih sahnesinde varoluşundan bugüne kadar dünyada eşine az rastlanır bir galibiyetle, yüce Türk Ulusu ile Kahraman Türk silahlı kuvvetlerinin gücünün tüm dünyaya gösterildiği, şanlı 30 Ağustos Zaferi’nin 96.’cı yıldönümünü kutlamanın haklı gururunu yaşıyoruz.
Bu gururu, Kurtuluş Savaşı’nın kalbi olan Ankara’mızın bu güzel ilçesinde siz değerli konuklarımızla, paylaşmanın ayrı bir heyecanı içindeyiz.

30 Ağustos Zaferi, 19 Mayıs 1919’da Samsun’da doğan güneşin tüm Türk dünyasını aydınlatan, sönmeyen ışığıdır. Bu Zafer; Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde kenetlenen bir avuç Anadolu insanının, her türlü yokluğa rağmen başlattığı İstiklal mücadelesinin eşsiz destanıdır.
Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra; vatanımız işgal edilmiş, Türk milleti ana yurdundan sökülüp atılmak ve sonsuza kadar silinmek istenmiştir. Ancak; tarih göstermiştir ki; Türk milleti bağımsızlığı için gözünü bir an bile kırpmadan canını seve seve feda etmeye hazırdır. Böylesine kahraman bir milletin yok olacağını düşünmek en basit ifadesiyle boşuna hayal kurmaktır.
Savaşarak destansı bir varoluş mücadelesi vermiştir. Ancak Zafer Taarruzla alınacaktır. Türk’ün haksızlıklar karşısında ordusuyla, milletiyle, kadınıyla, çocuğuyla yarattığı güçlü kükreyişinin tezahürü olan büyük taarruz, 26 Ağustos 1922 sabahı başlamış ve 30 Ağustos günü büyük bir Zaferle taçlanmıştır. Bu Zafer düşmanın beyhude hayallerinin de sonu olmuştur.

30 Ağustos Zaferi, Türk ufkunda doğan hürriyet güneşidir. 30 Ağustos Zaferi, Türk Milletinin makus talihinin dönüm noktasıdır.
Türk Ulusunun Bağımsızlık mücadelesinin ölümsüz bir anıtı olan bu Zafer, Ülkemizi parçalamak ve milletimizi esaret altına almak isteyenlere karşı yüce Türk Ulusunun, yüksek iradesi, vatanseverliği ve eşsiz kahramanlığı ile kazanılmıştır.
Bu bayrama adını veren 30 Ağustos Zaferi, Ulusal birlik ve beraberliğin ne kadar büyük bir güç olduğunun en büyük bir göstergesidir.
Türk’ün bu onurlu mücadelesi aynı zamanda, dünyada bulunan esaret altındaki diğer milletlere de örnek olmuş, çağdaş bir devletin oluşması için Uluslara özgüven kazandırmıştır. Bu Zaferle, gücünü Kurtuluş Savaşından alan Atatürkçü düşünce sistemi ile teçhiz edilmiş modern bir toplumun temelleri atılmıştır.
Türk tarihinin her döneminde milletini ve ülkesini kanının son damlasına kadar koruyan Türk askerinin, bugün de aynı inanç ve kararlılıkla, aynı değerler uğruna seve seve canını feda edeceğinden kimsenin şüphesi olmasın, şanlı Türk Ordusu’nun bugüne kadar yaptıkları bundan sonrada yapabileceklerinin teminatıdır.
Bu yıl 96.kez kutladığımız eşi benzeri olmayan bu Zafer Dünya varoldukça Türk Milleti tarafından sonsuza kadar kutlanacaktır. Bunun bilinci içerisinde çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakmanın sevincini milletçe yaşıyoruz.
Bu anlamlı günde; Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kuran ve bizlere emanet eden başta Ulu Önder Atatürk ve O’nun silah arkadaşları olmak üzere vatanı ve milleti uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle, kahraman Gazilerimizi de şükranla anıyoruz.
Büyük Zaferin 96.yılı hepimize kutlu olsun.”

Yapılan konuşmanın ardından çelenk sunma programı sona erdi.

Kaymakamlık makamında da Kaymakam Sedat Yıldırım, tebrikleri kabul etti. Ve Kaymakamlık tarafından organize edilen 30 Ağustos Kokteyl’in ardından kutlama programı sona erdi.

   6 Eylül 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2053 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ARŞİV Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.141 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri