05 Eylül 2018, 14:45 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Döviz artışları pazar fiyatlarını etkiledi

Döviz artışları pazar fiyatlarını etkiledi

Sebze ve meyve fiyatları nasıl...


Pazarcılar; döviz artışından etkilenmedik
Vatandaşlar; fiyatlar %25-40 oranında artmış

Döviz kurundaki artışlar sebze ve meyve fiyatlarına yansımadı.

İlçemiz halk pazarında; döviz kurundaki artıştan dolayı sebze ve meyve ürünlerine fiyatlarına yansımadığı görülürken yerli ürünlerin de satışa sunulduğu gözlemlendi.

Son günlerde Ülkemizde, döviz kurundaki artışlardan dolayı hemen her şeye zam gelince sebze ve meyve ürünlerine de zam gelmiş midir? düşüncesiyle halk pazarına giden muhabirimiz, siz okuyucularımız için satışa sunulan ürünlerin fiyatları hakkında bilgi aldı.

PATATES SOĞAN ŞAŞIRTIYOR
24 Haziran seçimlerinden önce patates ve soğanın fiyatı 7-8 lirayı bulurken bugünlerde 1 lira ile 2 lira arasında olunca, insanları şaşırttığı gözlemlendi.

Halk pazarında patates ve soğan satan Recep – Yasin Aksoy isimli esnaflar; “Yerli patates ve soğanlarımız çıktığı için fiyatlarda çok düştü. Kışın 7-8 lira olan Patates ve soğan bugünlerde 1-2 lira arasında. Patatesin fiyatı 1,5-2 lira arasında satışta iken soğanın fiyatı 1-1,5 lira arasında satışta.

Döviz kurundaki artışlar sebze ve meyve ürünlerinin fiyatını etkilemedi. Çünkü, Pazar yerinde döviz kullanılmadığı için fiyatlarımızda bir yükselme söz konusu değil. Ama Pazarcının belini büken mazotun yüksek olmasıdır” dedi.

Aşır Akdoğan isimli Pazar esnafı da; “Ürünlerimizin tamamı yerli ürünlerdir. Çok şükür satışlarımızdan da memnunuz. Döviz kurundaki artışlar ürünlerimize kesinlikle yansımadı. Ürünlerin fiyatına yansıtanlarda, doları ve mazotu yükseldi diyerek piyasa vurgunu yapan kişilerdir. Ürünlerimizden mesela; patates soğanımız 1,5 ile 2 lira arası”dedi.

YEŞİL FASULYE, KELEK VE ÜZÜM FİYATI EN YÜKSEK OLAN ÜRÜNLERDİ
Pazar yerinde satışa sunulan; domates, biber, patlıcan ve salatalık gibi en çok tüketilen ürünlerin çok yüksek fiyatta satışa sunulmadığı gözlemlenirken, yeşil fasulye, kelek ve üzümün fiyatının 5 lira olarak satışa sunulmasıyla da fiyatı en yüksek ürünler olduğu görüldü.

Bugünlerde konserve yapan vatandaşların en çok aldığı ürünler, kelek ve yeşil fasulye olurken fiyat bakımından da satıcıların memnun, alıcıların ise memnun olmadığı kaydedilirken günün ilerleyen saatlerinde kelek ve fasulyenin 4 liraya indiği gözlemlendi.

En çok tüketilen ürünlerin fiyatları ise şöyle idi;
Domates, biber, patlıcan fiyatları; 3 – 2 lira, Salatalığın fiyatları; 2 – 3 lira olurken öğle vakitlerinde domates, biber, patlıcan ve salatalığın fiyatlarının 1,5 liraya kadar düştüğü görüldü.

Pazar esnafı, döviz artışının pazardaki sebze ve meyve fiyatlarına yansımadığını öne sürmelerine karşın, vatandaşlar bu iddianın doğru olmadığını, sebze ve meyve fiyatlarında belirgin artış olduğunu iddia ettiler.

Vatandaşlar; sebze ve meyve fiatlarının bir hafta öncesine göre % 25 ile %40 arasında arttığını, köy yumurtasının tanesinin ise 80 ile 100 kuruş arasında satıldığını ifade ettiler.

  6 Eylül 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1588 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
alman kurdu