05 Eylül 2018, 14:22 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Pancar Hasadının Hazırlıkları Başladı

Pancar Hasadının Hazırlıkları Başladı

Pancar Hasadının Hazırlıkları Başladı...
Şeker pancarı hasadına, 15 Eylül 2018 tarihinde Kırşehir Şeker Fabrikası’nın açılmasıyla başlanacak.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından, Nisan ayında  gerçekleştirilen ihalede Kırşehir Şeker Fabrikası, 325 milyon lira ihale bedeli ile Tutku Gıda Ltd.Şti. tarafından satın alınmıştı.

İlçemiz tarımında büyük ekonomik girdiye sahip olan şeker pancarında bu yıl 175 üreticiyle 9.500 dekar alanda  ekimi yapıldı. Bu ekimden 80 bin ton pancar rekoltesi bekleniyor. İlçemizin pancar sorumlusu Ziraat Mühendisi Yaşar Güçlü; “Pancar üretimi Kırşehir merkez, Mucur, Gülşehir ve ilçemiz olmak üzere dört ana bölgeden oluşuyor. Bölgemizde ekimi yapılan şeker pancarı direkt olarak Kırşehir Şeker Fabrikasına gönderilecek.” dedi.

Pancar Şefliğinde olduğu gibi yıl içerisinde pancar üreticisine ayni ve nakdi avans olmak üzere, tohum, gübre, söküm, şeker ve nakliye ödemelerinin de aynı şekilde devam ettiğini ifade eden Güçlü “2018 yılı A pancar alım fiyatı ton/235 TL, C pancarının fiyatı ton/180 TL’dir. Dekara 7000 kg ile 7500 kg bekliyoruz. Ekim kotasını ise bu yıla mahsus açacağız. Gerçek pancar üreticisi belli olacak” dedi.

Bölgedeki pancar ekiminden sökümüne kadar, söküm çavuşu Hamdi Şereflioğlu ile birlikte 7/24 saat mobilize olarak üreticilerin hizmetinde olduklarını, ilçemiz ve  Evren ilçesi ve köylerine de aynı hizmeti verdiklerini belirten Güçlü; “Üreticilerimizin şeker pancarını, dörtlü münavebe sistemiyle dört yılda bir aynı tarlaya ekmelerini istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Yaşar Güçlü son olarak Pancar Şefliğinde olduğu gibi, üreticilerinin pancarlarını Kırşehir Şeker Fabrikasına randevulu olarak vereceklerini, nakliyede 14 TL  destek pirimi alacaklarını,  alımların en son 15 aralık 2018’de tamamlanacağını söyledi.


  6 Eylül 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1148 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para