29 Ağustos 2018, 13:46 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Besiciler Satışlardan memnun olmadı

Besiciler Satışlardan memnun olmadı

Besiciler Satışlardan memnun olmadı...


Kurban Bayramı ve  arife günü, hayvan pazarında kurbanlıkların yalnızca yüzde 50 ‘si satıldı.

Kurulan yaklaşık 70 çadırda kurbanlık satışı gerçekleşirken, bu yıl alıcı sayısında büyük azalma olduğu görüldü. Besicilerin bazıları zararına satış yaptıklarını söylerken, alıcılar da kurbanlıkların pahalı olduğunu  fiyatlardan memnun olmadıklarını ifade ettiler.

Kimi besiciler getirdikleri  kurbanlıklarının çoğunu devamlı müşterilerine ve tanıdıklarının aracılığıyla satabildiklerini,  dışarıdan gelen alıcılarda yoğun düşüş yaşandığını belirttiler. Kurbanlıklarını satamayan besiciler ise alıcı beklemeye devam etti.

Bir çok besici  maliyetlerdeki  artıştan dolayı  artık bu işi yapamayacaklarını dile getiriyor.

Pazarda bazı besiciler satışlardan memnun olmadıkları gibi pazar yerinin güvenliğinden, aydınlatılmasından, çevre düzenlenmesinden ve temiz tuvaletlerin olmamasından da şikayetçi oldular.

Arıduru  Besicilikten  Elçin Arıduru; “Kurban pazarından belediyemiz parsel başı 250 TL aldı. Sabah ve  akşam suyumuz geldi ama belediye yetkililerden gelip bir sorunuz var mı? diye soran olmadı” dedi.

Arıduru sözlerine;  “Bayram için küçükbaş kurbanlıklar getirdim. Bugün arife, pazarın hareketli olması  gerek ama pazar ölü. Geçen yıla göre bu yıl satışlarımız çok düşük.

Kurbanlık alanların kurban  kesimini yapıyoruz. Küçükbaş kurbanlıkları 1300 TL ile 1500 TL arasında satışını yaptık. Maliyetlerimiz arttı. Yemin bir torbası 80 TL oldu. Besiciler olarak  stresteyiz.” diye devam etti.

Şanlıkışla  köyünde besicilik yapan Osman Koçaş; “Besicilikte girdi maliyetleri artıyor.Yem fiyatlarımız, yakıt fiyatları arttı. Döviz kurları yükseliyor bu da besicileri çok etkiledi. Satıyoruz ama ölü fiyatına veriyoruz. Siftah edemeyen arkadaşlarımız var. Bu koşullarda besiciler olarak para kazanamıyoruz” ifadelerini kullandı.

Eley Köyünden damızlık koyun ıslah çalışması  yapan Savaş Yiğit ise;”Küçükbaş yetiştiriciliği yapıyorum. Pazara 60 adet getirdim.30 tanesini sattım. Kurbanlık fiyatları geçen yılla aynı. 1000  TL ile 1100 TL arasına düştü alan yok. Kurbanlık işini herkes yapıyor. Besici kim belli değil. Bu işi yapanları olumsuz olarak etkiliyor” şeklinde konuştu.

   30 Ağustos 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 769 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para