29 Ağustos 2018, 13:13 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Zafere Giden Yol…

Zafere Giden Yol…

Zafere Giden Yol…


Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, milletimizin kurtuluşunu ve devletimizin kuruluşunu Nutuk’ta anlatmıştır. Bu eserde ‘’Büyük Zafer’’ ile ilgili bazı bölümleri sizlerle paylaşmak istiyorum.


Yunanlıların İstanbul’u işgal girişimi bardağı taşıran son damla oldu. Türk ordusu Büyük Taarruz ‘un son hazırlıklarını büyük bir gizlilikle tamamladı. Büyük Taarruz, Kurtuluş Savaşı sırasında Türk ordusunun işgalci güçlere son ve kesin darbeyi vurmasını sağlamak ve Anadolu’dan atmak için düşünülüp planlanan bir harekât idi.

TBMM’nin 20 Temmuz 1922’deki oturumunda kendisine dördüncü kez olmak üzere Başkomutanlık yetkisi verilen Mustafa Kemal Paşa taarruz kararını haziran başında almış ve hazırlıkları gizli olarak yürütmüştü.

Taarruz düşmanın hiç beklemediği bir yerden, Afyon’un güneybatısındaki sarp dağlık bölgeden yapılacaktı. O’nun Ankara’dan ayrılacağını bilenler burada imiş gibi davranacaklar ve Çankaya’da çay ziyafeti verdiğini ilan edeceklerdi.

Gizlice Tuz Gölü (Şereflikoçhisar) üzerinden Konya’ya gelen Mustafa Kemal Paşa Akşehir’de Batı Cephesi Karargâhında kısa bir görüşmeden sonra 26 Ağustos 1922 sabahı düşmana saldırı emri verdi.

Taarruz, strateji ve aynı zamanda bir taktik baskın halinde yürütülecekti. Bunun gerçekleştirilebilmesi için de kuvvetlerin yığınak ve hazırlıklarının gizli kalmasına önem vermek gerekiyordu. Bu sebeple bütün yürüyüşler gece yapılacak, birlikler gündüzleri köylerde ve ağaçlıklar altında dinleneceklerdi.

24 Ağustos 1922’de karargâhımızı Akşehir’den, taarruz cephesi gerisindeki Şuhut kasabasına getirttik, 25 Ağustos 1922 sabahı da Şuhut’tan savaşı idare ettiğimiz Kocatepe’nin güneybatısındaki çadırlı ordugâha naklettik. 26 Ağustos sabahı Kocatepe’de hazır bulunuyorduk. Sabah saat 5.30’da topçu ateşimizle taarruz başladı.

Sonuç;
Büyük Taarruz tam bir başarı idi. Dâhice planlanmış, her türlü olasılık göz önünde tutulmuş, büyük bir sabırla, dantel gibi işlenmişti.

Gerekli olan her türlü askeri ve siyasi yollarla çok büyük gizlilik içerisinde, sebatla hazırlanılmış ve tam bir baskın sağlanmıştı.

Büyük Taarruz; emperyalistler tarafından, tek kelime ile Türk’ü ‘’imha’’ etmek üzere kurgulanmıştı. Türk ordusunun önünden insan sürüleri şeklinde kaçan Yunan ordusu, rastladığı her Türk köy ve kasabasını yakmış, taş üstünde taş, omuz üzerinde baş bırakmamıştır. Ama Türk Milleti ve ordusu bir kez daha tüm dünyaya şerefli bir savaşın nasıl yapılacağını, esirler düşen Yunan ordusu başkomutanı ve askerlerine gösterilen insancıl muamelelerle ortaya koymuşlardır.

Avrupalı ve Yunan medeniyeti mirasçıları olmadıklarını, masum kadın ve çocukları öldürerek, yakarak ispat etmişlerdi. Yunan vahşetinin binlercesi belgelenmiş ve Batılılarca da kabul edilmiş iken Türk Askeri’ni lekeleyen tek belge yoktur.


   30 Ağustos 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1276 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü
Geleneksel Kerpiç Evler Geleneksel Kerpiç Evler
Barınma ihtiyacı ile ortaya çıkan konut, hayat düzenimizi oluştururken yaşam biçimimizi de şekillendirir...

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.156 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para