15 Ağustos 2018, 14:08 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Kaz Çiftliği tesis edildi

Kaz Çiftliği tesis edildi

En Mesut Kaz Çiftliği Adıyla İşletme Açıldı...


En Mesut Kaz Çiftliği Adıyla İşletme Açıldı.

Samsun’un Vezirköprü ilçesinden 1981 yılında  gelip  ilçemize yerleşerek inşaat sektöründe çalışmaya başlayan  Kenan Mesut, işlerini çocuklarına bırakarak eşi ile birlikte kaz çiftliği kurdu.

Çiftliğini Mustafacık Mahallesi, ŞK YEM karşısı Taşocağı yanında bulunan arazisinin üzerine kuran Kenan Mesut;  5 dekarlık alanı tellerle çevreledi. 250 metre açık alan, 150 metre kapalı alanı bulunan çiftliğine artezyen kuyusu açtırarak su ihtiyacını karşıladı. Bununla yetinmedi Taşocakları mevkiine 3000 metrelik uzaklıktan içme suyu getirtti.
Etrafta arazisi olanların suyu getirdiklerine şaşırdıklarını anlatan Kenan Mesut; “Olmaz diye bir şey yok! Yeter ki isteyelim. İstedikten sonra her şey olur” dedi. 

“İlçemize Kaz etinin lezzetini tattırmak istiyorum” diyen Kenan Mesut,  kendisiyle çiftliğinde görüşen gazetemiz görevlisine şunları anlattı;

“Çiftlikte Linda ve Çin Kazı türünden  olmak üzere yaklaşık 1000 Kaz var. Bu yılın ikinci ayında alınan Kaz civcivleri, Kasım ayında yumurtlayacak. Bir Kaz yılda 70 adet yumurta veriyor. Kuluçka makinesi alıp yumurtaları kuluçkaya bırakacağım. Hem civciv üretimi hem de satışını yapacağım. Erkek olanların da etlik olarak pazarlamasını yapacağız” dedi.

Yetiştirdiği Kaz’lara Çorum, Kars gibi illerden talep geldiğini söyleyen Mesut; “Arazimde  mera alanımız mevcut ve hayvanlar doğal ortamda doğada bulduklarını yiyorlar. Ayrıca  bizde buğday, buğday kırığı, arpa, mısır, mercimek gibi yemler veriyoruz.” dedi.

Doğduğu köyün ormanlık olmasından dolayı yeşillik olmadan yapamadığını çiftliğinin etrafına çam, söğüt, iğde ve meyve ağaçları diktiğini, sebze ektiğini de anlatan Kenan Mesut; “Şehir yaşamının  gürültüsünden sıkılıyorum. Çiftliğe gelerek her şeyden uzaklaşıp  rahatlıyorum. Tek sıkıntımız yolumuz. Kışın yağışlardan yolumuz kullanılamayacak .Yolumuzun bir an önce   yapılmasını istiyorum” dedi.

  16 Ağustos 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1416 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


haber merkezi
mustafa abi haberler iyi güzelde hiç fotoğraf yok.haberleri fotolarla desteklesen daha bi alıcı olur. paraya kıy da bi genç çalıştır yanında gitsin fotoğraf çeksin haber yapsın.
saygılar
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]