15 Ağustos 2018, 13:36 - Anasayfa // Konuk Kalem Haberi yazdır

ZÜLKARNEYN (as)

ZÜLKARNEYN (as)

ZÜLKARNEYN (as)...


Peygamberimiz (asv) efendimizin peygamberliğinde, kendisini tasdik etmeyen gerek arap müşrikleri ve gerekse toplumundaki ve civarındaki Museviler ve İsevilerce zaman zaman sorguya alınmış ve peygamberliği (sözde) imtihan edilmiştir.

Bir kısım müşriklerin ticaret seyahatlerinde karşılaştıkları Yahudilerin ileri gelenlerine, bölgelerinde Muhammed isminde birinin peygamber olduğunu iddia ettiğini söylemeleri üzerine oYahudiler Onun gerçek peygamber olup olmadığını sorgulamalarını ve  Zülkarneyn ile bir kısım kaybolan gençlerin akibetinin ne olduğunu? sormalarını istemişler; eğer bilirse peygamber olduğu, bilemezse bir yalancı olduğunu söylemişlerdir.

Mekke’ye gelen müşrikler olayı peygamberimize (asv) bildirmişler ve o da biraz müddet istemiştir.
Peygamberimize (asv) bir müddet bu hususta vahiy gelmediğinden üzüntü duymuş ve müşrikler de peygamber olmadığını söylenmeye başlamışlardır.

Peygamberimize (asv) gelen sonraki vahiyle o müşrikler (KEHF) suresini okumasını Allah bildirmiştir. Bu surede yedi uyurlar (Eshab-ı Kehf süresinde) ile birlikte Zülkarneyn (as) (83-98’inci ayetlerde) anlatılmaktadır.

ANLATIMLAR:
a-) Zülkarneyn=İki zaman (taraf) manasına manasına geldiği, doğu ve batıyı dolaşıp  Allah’ın O’nu nûr ve zulmetle yükümleyip emrine vermesi nedenile Zülkarneyn lakabıyla anılmıştır.

b-) Hz.Nuh’un oğlu Yafes’in soyundan olduğu anasının da cinlerden olduğu rivayetli olup Hz. İbrahim zamanlarında hayat sürdüğü yine rivayetlidir.

c-) Hz. Hızır (as) teyzesi oğlu olup ordularına kumandanlık etmiştir. Arzda son seyahatlerinin birinde, kendisinden yardım isteyen toplum için, Yecüc ve Mecüc saldırılarına karşı duran o meşhur SEDDİ yapmıştır. Bu SED, tamamen taş ve maden kullanılarak yapılmış olup harcı da kızgın bakır, demir, sülfürleridir. Bu SED aynı zamanda her on-onbeş adıma kalın demir direkler ve bu direkler arası yine o nisbette kalın demir kuşaklar kullanılarak yapılmış, genişliği 2-3 adımdan fazla, yüksekliği de bir rivayete göre 7 veya kırk adım olup uzunluğu yetmiş adımdan fazladır. Bura insanlarının maden işleriyle çok usta olduklarından bu direkler ve kuşaklar arasında da madensel harç kullanılmıştı.

Dağlarında da bol miktarda demir, kurşun vs. gibi madenlerin bol olduğunu  Zülkarneyn (as) görmüş bu SEDDİ öylece Allah’tan aldığı ilhan, kudret, bilgi ile yapmıştır. SEDDE iç tarafta yukarı çıkılan merdivenler, üstte de gözetleme kuleleri bulunmakta ve  dış tarafı aynı zamanda bol olan katranlı zift ile de sıvanmış olup her  türlü dış saldırılara  aşılamayacak biçimde pis kokulu ve tahkimliydi. Çin’in, Çin Sedini bu duvardan ilham alınarak, Hun devlet adamı Teoman ve Mete Han zamanında yapıldığıdır. (Ünlü Marib Seddini Himyerilerin yaptığı bilinmektedir.)

  16 Ağustos 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1240 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Konuk Kalem Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.141 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para