15 Ağustos 2018, 13:32 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

Bizim rengimiz yok!

Bizim rengimiz yok!

Bizim rengimiz yok!....


“Çoğu kimse yol uzunsa gündüz yolculuğunu sevmez -Gece uyu git. derler. Ben tam tersi etrafımı seyrederek yolculuk yapmayı yeğlerim.  Buralarda pek az gördüğümüz orman ve dağ manzarasını seyir ederek gitmeyi severim. Çocuklar gibi kayalara bakıp onları bir şeylere benzeterek vakit geçirir,  kendimi oyalarım.

İçinden geçtiğimiz yerleşim yerlerinde evlerin şekline-rengine-nasıl konuşlandığına bakarım. Yol kenarındaki iş yerleri-insanları-giyimleri- kuşamları o şehir hakkında ön fikir edinmeni sağlar. Satılan küçük magnetler bile anlatır size bulunduğunuz şehri.   

Bir heykel görürsün; insan, hayvan  yada bir yiyeceğin heykeli olabilir ‘Ha buranın busu meşhurmuş’ dersin. Dikilen heykel o yörenin geçmişiyle-geleceğiyle bütünleşmiştir.

İlçemizin içinden uluslararası karayolu geçiyor.  Ankara istikametinde şehitlik anıtımız-hoş geldiniz yazısı-demirli köprü kavşağında üç adet at heykeli - terminal kavşağında (eksik olmasınlar) büyük şehrin hediyesi saat kulesi- Aksaray istikametinde  hoş geldiniz yazısı- merkezde de şadırvanımız var!

Yahu beğenmeme değil de o kapkara at heykellerini görünce ‘Ay bunlar da ne!’ dedim tuhafıma gitti! Yani bizim ilçemizin simgesi at mı? Dünyaca ünlü atlarımız var da benim mi haberim yok! Eskiden illaki burada yaşayan aşiretler  at koşturmuşlardır ama ne bileyim ben pek ilçemizle özdeşleştiremedim.  

Atı en son yıllar önce (neredeyse bebekken) görmüştüm onun da arabası vardı. Öyle ovalarda dört nala giden atları hayal bile edemiyorum.

Her yerde Tuz Gölü’nün lafını ediyoruz, yanında testiyi, yanında kavunu, yanında tahinli pideyi, hatta sadece fotoğraflarda gördüğümüz  Flamingoları..

Yani bu atların yerine Tuz Gölü’nün haritada görünen biçimi  ile tuzdan bir heykeli yapılamaz mıydı? Sadece çerçeve şeklinde bile olabilirdi. (Üç beş sene gider sonra yenilenebilir) Ya da kocaman kocaman küpler-testiler-çömlekler konulamaz mıydı?

Mustafacık Mahallesi kavunuyla ünlü! Aksaray istikametinden gelişte bir kavun heykeli olsa! Bunlar bizim tanıtmaya çalıştığımız ürünlerimiz değil mi? Naçizane fikirlerim.

Neyse ki ilçe meydanında  Atatürk anıtımız var da  oradan kurtarıyoruz!  Zaten tek anlamlı heykelimiz de o!”

Bu yazım geçen sene bu zamanlar tatil dönüşümde yayınlanmıştı. Halâ aynı fikirdeyim! Bizi temsil eden tanıtmaya çalıştığımız  ürünlerin heykelleri kondurulmalı E-90 güzergahının üzerine!

***

Çok gezen mi bilir çok okuyan mı?  O hesap!

Bu yıl da gezdiğim yerlerde  -Keşke bizde de böyle olsa! deyip ilçem adına imrenerek geçirdim tatilimi. Bunlardan bizim neyimiz eksik, diye düşünürken fark ettim ki  bizim rengimiz yok!

Renk hayata coşku ve heyecan katan bir duygu verirmiş!

İnsanlar boyamışlar kaldırımlarını rengarenk, insanın içi açılıyor. Çevre düzenlemesi  bir harika,  aksesuarlar serpiştirmişler her bir yana, küçücük basit bir süs havuzunu  bile renkli ışıklarla bambaşka bir hale getirmişler. Yol üzerinde bulunan binaları bakımlı temiz. Fi tarihinden kalma evleri dahi renk renk  çok şirin.

Bizde de böyle olsa! Hiç olmazsa ilçe merkezinde yapsak bunu, bizde kaldırımları renk renk boyasak, sağa-sola renkli ışıklar attırsak ! Güzergah üzerindeki eski binaların üzerine kocaman resimler çizilse! Ne bileyim böyle bir havamız değişir, üzerimizdeki kasvet dağılır, çevreye pozitif bir enerji yayılır! diye düşünüyorum.    16 Ağustos 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1205 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para