08 Ağustos 2018, 14:18 - Anasayfa // Tefekkür Haberi yazdır

Bakkal Rıfat Tepe

Bakkal Rıfat Tepe

Bakkal Rıfat Tepe...


                                         Rıfat Tepe

Bazı insanlar vardır ki onlar âdeta muhabbet, sohbet içerisinde yaptıkları nükteleri ile anılır. Yaptıkları nükteleri arasındaki takılmalarına, zaman zaman sövmelerine tahammül gösterilmesinin temelinde kendilerini sevdirmesi saklıdır.

İşte bunlardan birisi de karşı komşumuz Rıfat Amcadır. Onunla alışveriş yapmak, konuşmak, sohbet etmek hemen her birisi hatıralıktır. Ama, onu komşularıyla meselâ Nevşehirli Ali Emmi, rahmet Niyazi babam ve kunduracı Şerafettin ile sabah takılmalarını bir izleseydiniz, bu dediklerime hak verirdiniz.

Daha önceki yazılarımda bahsettiğim bir hatırayı burada yeniden anlatmak istiyorum.

Şerafettin Amca, aldığı ferikten olma kızı aceleyle dükkâna gelir, “Buba (Baba) anam seni çarır (çağırıyor).”, der. Kunduracı heyecanla önlüğünü bile çıkarmadan hızla evine gider, bir şey mi oldu diye. Ayakkabısının birini dışarıda diğerini içerde çıkararak dalar. Hanımını ayakta görünce rahatlar ama duramaz ve sorar: “No’ldu avrat, niye çaardın (çağırdın) beni, aceleyle?” Hanımı gayet sakin “Hiiç, akşama ne pişireyim, diye soracaktım.” der. Sessizce “Ölünün körü” diyerek sırtını dönen Usta, dükkânın yolunu tutar, diye kaçıncı sefer tekrarladığını bile saymayan komşuları kahkahayı basarlar. Pırtıcı Ato’yu ve hele hele Hayrullah Hoca’yı bile bu muhabbetlerine dâhil ederler. Bu muhabbet konusu bir dönem, sabahki çay faslında onların eğlencesi idi. Bir başka dönem de yine bir yarenlik bulurlar ve onunla günlerini geçirirler. Ama her sabah sırayla birbirine çay ikrâm etme turları hiç değişmez. Tabii ki bu duruma Çaycı Necmi çok memnundur, kulakları çınlasın.

Bir seferinde delikanlının biri gelir ve “Rıfat Emmi, Cıngıl tavı ne demek?” diye sorar. Rıfat Amca hiç cevapsız bırakır mı hem de nüktelisinden: “Evladım, senin gibi yiğit, arslan ve pehlivan birisine tav vermeye gerek var mı be goçum?” deyince yanlarında oturan Kör Niyazi’nin oğlu Manifaturacı Muzaffer, “Getti bir Cıngıl tavı daha” diyerek, nükteye işaret eder.

Konuşmalarında sözünü sakınmaz, doğruyu dosdoğru söylemesinin yanında da pervasız idi ki rahmetli muhtemelen bu vasıflarıyla da Deli Rıfat diye anılır.

Rıfat Amcanın çok faal ve konuşkan olmasına inat sağ komşusu Tekelci Osman Süslü ise tam aksine idi. Az konuşur, dükkânından dışarı çıkması nadirdir. Osman Amcanın sağ tarafında da Sadıklı Rıfat Emminin dükkânı vardır. Sol yanındaki komşusu Artvinli Sakallı Tevfik, sakin, az konuşan, çoğunlukla dükkânında oturan, kapıya sandalyeyi ters koyar ve içeride namazlarını kılardı.

Babamdan işittiğim bir hatırayı nakletmek istiyorum nu noktada. Tevfik Amca, Hacca hanımı ile gider. Tavaf sonrası kılınacak namaz için hanımıyla beraber İbrahim (as) makamına geçerler. Hanımı saf ve masum bir teyze idi. Öncesinden tembih etmesine yetmemiş olacak ki namazda iken gelen tavaftaki insanların hareket tazyikinden yanından ayrılmaması için okuduğu ayetlerin arasında sık sık hanıma “yanımdan ayrılma”, der.

Rıfat Emminin (1927-1989); Şevket, Abdil, Hurşit (rahmetli) ve Mustafa (rahmetli) olmak üzere dört oğlu Zeynep ve Sevim isimli iki kızı vardır. Hanımı Hürü Teyzemizi doğrusu çarşıda fazla göremezdik.

O dönemlerde oğulları, dükkânda yardımcı olurlardı. Şevket Ağabeyden torunları da gelirdi. Rahmetli onları gördükçe sevincinden deli olurdu. Hayatta olanlara sağlık, vefat edenlere rahmet diliyorum. Şevket Ağabeyin oğlu Ümit, vatanî görev esnasında yaralanır ve gazi olur. Kendisine, bilgileri için teşekkür eder, sağlıklı ömürler dilerim. Hurşit’in Almanya’da rahmetli olduğunu biliriz. Abdil, Mersin’de ikâmet eder.

Uzun bir ömür nasip olmayan Rıfat Amcamızın 62 yıl süren hayatı, sevenlerin zihinlerinde hatıra ve kalblerinde sevgiyle doludur. O, muhtemeldir ki kabirdeki komşularına da nükteli sohbetleriyle kendini sevdirdiği gibi Münker Nekir’i bile bağlamıştır, diye bir nükte edelim, her ne kadar onunkiler kadar olmasa da.

Allah rahmet eylesin, mekânı Cennet olsun.


  9 Ağustos 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1049 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Mehmet Çetin
Değerli okuyucularıma teşekkürler ediyorum.
Serkan YILMAZ
Güzel yazılarınız ve yazı aralarında yer yer serpiştirdiğiniz, şimdilerde özlemle yad ettidiğimiz değerlerimizi, söz, sözcük ve cümleler için teşekkür ederiz..
Mehmet Çetin
Şaban Yolyoran arkadaşımın facebookdaki yorumunu buraya naklediyorum:
Rahmetli Rıfat Amcam, babam vefat ettikten birkaç hafta sonra anneme derki: Ali Ağamı rüyamda gördüm, yatağın altında para var. Zekiye'ye söyle de sana versin, dedi, der. Annem rahmetli de inanır ve bu sözü yerine getirmek için bir eve doğru gitmek için hamle yapınca Rıfat Amca, anneme: Deli deli! Aklını başına al! Ölü benimle mi konuşacak? Paranıza pulunuza muhat (mukayyet) olun der ve orada bayağı bir gülüşmeler olur.
İhsan Sapmaz
Bütün yorumlarınız güzel geçmişi iyi bildiğim için çok teşekkür ederim. Katıksız bir yazi soluksuz okuyorum sayenizde geçmişi yagdediyoruz.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Tefekkür Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.125 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para