25 Temmuz 2018, 14:29 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Nohutun fiyatından memnun değiller

Nohutun fiyatından memnun değiller

Nohut üreticileri verilen fiyattan memnun değil...


Nohut üreticileri verilen fiyattan memnun değil.

Bu yıl nohut ve kimyon ekimi ilçemizde yüzde elli artış gösterdi. Geçen yıl bakliyat fiyatlarının yüksek verilmesi üreticinin nohut ekmesinde  etken olmuştu fakat havaların kurak gitmesi, Nisan ayında beklenen yağmurların Mayıs ayında yağması ve etkili dolu yağışı verimi olumsuz olarak etkiledi.

2017 yılında  ÇKS’ya kayıtlı 105 bin dekara ekim yapılırken bu yıl 150 bin dekar alana ekim yapıldı.

TMO alımlarında   geçen yıl 4 lira ile 6 lira arası fiyat vermişti  bu yıl fiyatını  3250 krş olarak açıkladı. Verilen fiyat üreticide hayal kırıklığı yarattı.

Kimi üreticiler üretim maliyetlerinin arttığını buna bağlı olarak ürün satış fiyatlarının da maliyetin altında kaldığını  ifade ederken gazetemiz görevlisi konuyla ilgili üreticilerin görüşlerini aldı:

Sadıklı Mahallesinden Eyüp Bozkurt;  “Biçerdövere  elek takarak daha temiz ürün aldım. Eleme ihtiyacı duymadım. Ürünün kalitesi ve kalibresi yüksek olduğundan 3150 krş’a ofise verdim. Bu yıl verimden ve fiyattan memnunum .TMO olması bizim için büyük bir güvence.Tüccarın çok düşük fiyat verdiği ürünümü ofise verdim. “ dedi.

Çalören Mahallesi’nden İshak Keskin; “Dekara 100-120 kg arasında ürün aldım. Ürünümü buğday pazarına götürdüm  çok düşük fiyat verdiler. Ürünün elemesini yaptırarak TMO’ne vereceğim” dedi.
Yeşilyurt Mahallesi’nden Halis Yılmaz; “70 dekar alana nohut ektim. Verimi çok iyi oldu. Dekara 150 kg nohut aldım. Buğday, arpa ve kimyon da aynı verimi alamadım. Dolu yağışı  ekili alanlarımıza zarar verdi nohut yapraklarını yere indirdi. Tüccarın çok düşük  fiyat verdiği ürünümü TMO’ne  iyi bir fiyatla verdim.”  şeklinde konuştu.

Seğmenli Mahallesi’nden gelen aynı zamanda nakliye taşımacılığı yapan  Eren Ünal; “Nohudun ekimi için 10 bin lira tohuma, 2 bin lira ilaca, 2 bin lira yakıta, 2 bin lira da biçerdövere  vereceğim. Nakliyesini kendim yaptığım için gidere eklemiyorum . Hesaplıyorum elde edeceğim ürünün parası ile el elde, baş başta kalıyorum. Bu koşullarda önümüzdeki yıl nasıl olacak bilemiyorum. Her geçen gün ekim yapmamızın maliyeti  yükseliyor,  ürünümüzden elde edilen gelirimiz düşüyor.” dedi.

Akin Mahallesinden ofise nohut getiren Ahmet Kılıç; tüccarın düşük fiyat vermesinden dolayı ürününü TMO’ne getirdiğini söyledi.

Fahrettin Alıcı; “Mustafacık Mahallesi’nde ektiğim nohudu TMO’ne getirdim.Tüccarın ölü parasına  2 liraya almak istediği nohudumu eleyip TMO ‘ne 3 liraya verdim” dedi.

Sadıklı Mahallesinden Murat Yılmaz da nohutta  veriminin iyi olduğunu ama verilen fiyatı çok düşük bulduğunu kendisinin de ürününü tüccar yerine TMO’ne  verdiğini söyledi.

Yetkililer tarafından Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 1990 yılından beri ilk defa bakliyat alımı yaptığı belirtilirken sekiz personelle  sabah 08:30’da başlayan alımlar  akşam 21:00’e  kadar  devam ediyor. 

  26 Temmuz 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1271 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.125 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para