25 Temmuz 2018, 13:33 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

Hocalarımızdan Rica Ediyoruz!

Hocalarımızdan Rica Ediyoruz!

Hayatta en ifrit olduğun şey ne? deseler küfür derim!...


Hayatta en ifrit olduğun şey ne? deseler küfür  derim! Maalesef  ne kadar  sinir olsam da  günümüzde bununla karşılaşmamak mümkün değil!


Dizilerimizde- filmlerimizde komedi olsun- gerilim olsun- maşallah küfürümüz eksik olmuyor! Keza sosyal medya paylaşımlarında- yazılan  yorumlarda da öyle... Eğitim seviyesi de önemli değil, cinsiyetide!  Kadını- erkeği- büyüğü- küçüğü yediden yetmişe  herkesin ağzında bir küfürdür bir kıyamettir gidiyor! Hadi çocukları ikaz ediyorsun da kocaman kocaman insanlara ne diyeceksin!  

Eskiden küfür sayılan söylenmesi çok ayıp kelimeler günümüzde sıradan hale geldi.  Çarşımızda- pazarımızda yürürken böyle konuşmalar geliyor kulağımıza! Ve biz hanımlar bundan çok rahatsızız!

Benim gibi küfür sevmeyen blogcu arkadaşlar hem insan psikolojisi hem de dini yönden küfür olayını  ele almış- araştırmışlar- sağ olsunlar bir de herkesle paylaşmışlar. Bende onların araştırmalarından alıntı yaptım;   

“Dünyada en güçlü insan öfke anında öfkesine sahip olabilendir.”  

“Küfür, kelime anlamı olarak inkar, reddetmek anlamlarına gelir. Halk arasındaki tanımı ise, insanların öfke, endişe, korku ve hayal kırıklığı gibi duygularını ifade etmek veya karşısındaki insanları incitmek amacıyla söylenmiş kötü kelimelerdir. Birisi sizi sinirlendirip, canınızı yaktığı zaman özellikle de alışkanlık olmuşsa anında küfürle tepki verirsiniz. Bazıları bunu kendilerini kanıtlamak için, bazıları karşıdaki kişiye öfkelerini tamamen boşaltmak için, bazıları da dalga geçmek amacıyla küfür eder. Yani kişiden kişiye sebepleri değişmektedir.

Küfrün nedenleri:
1. Kişi, küfürlü bir ortamda yetiştiği veya yaşadığı zaman kendisi de küfür etmeyi hayatına yerleştirir.

2. Çevredeki insanlara baskı yapmaya ve bu insanları sindirmeye çalıştığında küfür eder.

3. Gücünü küfür ederek ispatlayabileceğini düşündüğünden dolayı küfür eder.

4. Kendini ifade edebilecek daha güzel kelime dağarcığı olmadığı için, toplumda duyduğu küfürlerle ifade eder.

5. Duygusal çöküntü yaşadığı zaman küfür eder.

6. Rahatladıklarını düşündükleri için deşarj olmak adına küfür ederler.

7. Bazı kişilerin küfürü hakettiklerini düşündükleri için küfür ederler.

8. Sinirlendikleri zaman sinirlerini dışarı atmak için küfürü bir araç olarak görürler.

9. İnsanlar bazen de tiki olduğu için refleks olarak küfür ederler.

Küfür etmenin topluma ve kişiye birçok zararları vardır. Bakın sadece zararları vardır diyorum. Çünkü küfür etmenin insana hiçbir faydası yoktur. Faydası olduğunu düşündüğünüz rahatladığınızı söylediğiniz küfür yerine, kendinizi daha iyi ifade edebileceğiniz kelimeler vardır. Ayrıca küfür, söyleyen kişiyi sevimsiz yapar. Aciz ve çaresiz olduğunu gösterir. Küfür, kişinin kendisini kontrol edemeğini de gösterir ve küfür eden kişiye karşı insanların saygısı azalır. Küfürün topluma zararları ise, toplumu kutuplaştırır, çöküşünü hazırlar, şiddete neden olur ve topluma saygısızlık göstergesidir.” (Birisi günümüzün siyasetçilerine bunu anlatmalı)

“Kötü sözlü olmak müminlik sıfatıyla bağdaşmaz.”

‘Küfür etmek günahtır’  diyor Psikiyatr Yrd.Doç. Alper Evrensel  ‘İslam dini muhataplarımızla hoş muamele ve diyaloglar içerisinde bulunmamızı emreder’ diye de devam ediyor hocamız;

“Küfürlü konuşmalar sohbete suni bir zenginlik katıyor. Her ne kadar  muhabbetlerimize renklilik kattığını düşünsek de dinimize göre kızgınlık hatta şaka sebebiyle de olsa söylenilen küfür, dil ile yapılan en büyük günahlardan biri. Peygamberimiz (SAV) hadis-i şeriflerinde “Müslüman’a sövmek, fasıklık, öldürülmesi ise küfürdür.” buyuruyor. Fasıklık; isyankârlığı ve büyük günahı ifade ediyor. Çünkü Hz. Peygamber Veda Hutbesi’nde özellikle bir Müslüman’ın diğerinin ırz ve namusuna dil uzatmasını yasaklıyor, açıkça bunun haram olduğunu beyan ediyor.”

Camii Hoca’larımızdan rica ediyoruz! Cuma namazı için  toplanan cemaatlerine Peygamberimizin sözlerini hatırlatsınlar (hatta) her cuma hatırlatsınlar! Artık küfür-filan duymak istemiyoruz!
    26 Temmuz 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 949 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para