25 Temmuz 2018, 13:24 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Yerel Kalkınma ve Turizm

Yerel Kalkınma ve Turizm

Yerel ekonomik kalkınma kısaca, bir yöreye özgü dönüşüm süreçlerinin...


Yerel ekonomik kalkınma kısaca, bir yöreye özgü dönüşüm süreçlerinin harekete geçirilmesi olarak tanımlanmaktadır. Turizm yerel ekonomik kalkınmayı harekete geçiren sektörlerden bir tanesidir.


Özellikle yerel yönetimin liderliğinde, tarihsel ve kültürel özelliklerin korunması ile kent kimliğinin vurgulanması ve turizmin geliştirilmesine yönelik girişimlerde bulunmak, iç turizmde bağlamında turizm sektörünün gelişmesine bağlı olarak yerel ekonomide canlanacaktır.

Şereflikoçhisar’da düzenlenecek festivaller, şenlikler, sergiler, konserler, doğa yürüyüşleri gibi kültürel ve sosyal faaliyetler de hem yörenin kimliğinin ön plana çıkarılmasında hem de turizmin gelişmesinde önemli rol oynayacaktır.

Yapılacak bu tür faaliyetler aynı zamanda yörenin ekonomik gelişimine de önemli katkılar sağlayacaktır.

Turizm sektörünün kentin ekonomisine getirdiği canlılık diğer sektörlerdeki girişimleri de artıracaktır.

Şereflikoçhisar’ın geleneksel üretim dallarının canlandırılmasına yönelik eğitim ve rehberlik hizmeti sunma, genç girişimcileri destekleme, işgücünü eğitme, istihdamı artırma, sosyal hizmetler gibi konularda yerel yöneticiler ve sivil toplum örgütlerinin işbirliği ile girişimler daha aktif bir hale getirilmelidir.

Yerel ekonomik kalkınma, mevcut kaynakların yönetilmesi, yeni iş imkânlarının yaratılması, ekonominin canlandırılması ve rekabet gücünün artırılması için yerel yönetimler, toplumsal gruplar, özel sektör gibi farklı aktörlerin ortaklığının oluşturulması gerekmektedir.

Birçok yerel kalkınma örneğinde olduğu gibi mevcut kaynakların özellikle turizm sektöründe başarılı bir biçimde kullanıldığı, toplumsal ortaklığın sağlanarak yerel ekonominin canlandırıldığı görülmektedir.

Gelen turistlere zamanlarını doldurabilecekleri aktivite seçenekleri sunmak önemlidir. Bu nedenle Turist akışını sağlayan kültürel etkinlikler, yerel kimliği desteklediği gibi kırsal alanlarda gelir ve ekonomik faaliyet için bir kaynak oluşturmaktadır.
 
Eski Zaman Saati Daktilo Tarihe Karıştı
Bilgisayarın kullanılmaya başlamasıyla hızla kan kaybeden daktilolar uzun yıllardır üretilmiyor. Hindistan’da bulunan dünyanın son daktilo fabrikası da 2011 yılında kapısına kilit vurmuştu. Kalem kullanmadan yazmaya yarayan, on dokuzuncu yüzyılda icat edilen bu alet yakın bir zamana kadar yazarların, devlet kurumlarının, büyük işletmelerin vazgeçilmez demirbaşı idi.

Daktilo diyince benim aklıma ilk gelen arzuhalciler oluyor. Arzuhalciler vatandaşın derdini daktilolarla kâğıda dökerlerdi. Çoğunlukla veraset, tapu, nüfus, boşanma davaları gibi konular için dilekçenin daktilodan çıkması vatandaş için önemsenirdi.

Daktilonun takırtısını da, şıkırtısını da, sesini de bir başka bulurum. Nerden mi biliyorum? Rahmetli babamın aldığı ‘’UNIS TBM DELUXE’’ marka daktilom hala çalışır vaziyette varlığını sürdürüyor.

 26 Temmuz 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 809 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü
Tuz Gölü Fay Zonu Tuz Gölü Fay Zonu
Arap plakasının kuzeydoğuya doğru hareketi nedeniyle, Anadolu levhası Kuzey Anadolu Fayı...

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
fidan Bostancı nakliye firmaları gebze evden eve nakliyat